Zamknij
REKLAMA

Coraz więcej oszustw "na wnuczka" i "na policjanta". Policja apeluje o ostrożność

14:51, 08.07.2020 | M.D/info: KPP Kartuzy
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. fot. pixabay
REKLAMA

W sąsiednich powiatach w ostatnim czasie dochodzi do przestępstw "na wnuczka" i "na policjanta". Policjanci apelują o ostrożność, zwłaszcza do osób starszych i ich rodzin. -  Pamiętajmy, policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – przypominają funkcjonariusze. - Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą o przekazanie pieniędzy, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem.

Pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

- Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu prowadzonego rzekomo dochodzenia. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć lub przekazane na konto bankowe - informuje asp. Piotr Gdaniec, oficer prasowy KPP Kartuzy.

Policja przypomina, że oszuści nie odpuszczają - stosują podstęp, różne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować ludzi, często osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.

Policja nigdy nie prosi o pieniądze

- Miejmy na uwadze to, że gdy ktoś w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. Jeżeli odbierzemy telefon od osoby podającej się za wnuczka czy policjanta z prośbą o przekazanie pieniędzy, czy żądaniem wpłaty pieniędzy na wskazane konto, musimy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem - podkreślają policjanci.

Przestrzegają przed pochopnym podejmowaniem decyzji i przypominają, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy, ani wpłaty pieniędzy na wskazane konta – to jest sposób działania oszustów.

- W momencie, gdy mamy podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa - zaznaczają policjanci.

Apel do osób młodych

Mundurowi zwracają się też z apelem do osób młodych. Apelują, aby porozmawiać z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

- Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności - podkreślają policjanci.

(M.D/info: KPP Kartuzy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Największy przekręt Największy przekręt

0 4

to ma nazwę "na dobrą zmianę".
Te przekręciki "na policjanta" albo "na wnuczka" to detal, a ten przekręt "dobra zmiana" to mega - hurtownia, masówka reklamowana we wszystkich przekaziorach !!! 18:27, 08.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

+ Pajac / figurant+ Pajac / figurant

0 0

co odgrywa (p)rezydenta a jest tylko KAPCIOWYM - to jest oszustwo / groteska !! 09:32, 09.07.2020


REKLAMA