Zamknij

T. Kocent odpowiada E. Pryczkowskiemu: Manipulując historią wpisuje się pan w propagandę czasów PRL

10:41, 29.06.2018 nadesłane Aktualizacja: 11:35, 30.06.2018
Skomentuj Tomasz Kocent i Eugeniusz Pryczkowski. fot. M.Dz. Tomasz Kocent i Eugeniusz Pryczkowski. fot. M.Dz.

Tomasz Kocent, Prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP w liście do redakcji odpowiada Eugeniuszowi Pryczkowskiemu, wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu Kartuskiego. - Jak można szukać uzasadnienia takiego czynu i wtłaczać go do debaty historycznej!?(...) Manipulując historią i sprawiając w ten sposób wrażenie, że Józef Piłsudski posyłał tutaj osobiście złych ludzi żeby gnębili Kaszubów, wpisuje się Pan, mam nadzieję, że niezamierzenie, w najgorszą propagandę okresu PRL - pisze T. Kocent.

W nawiązaniu do wypowiedzi Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kartuskiego, p. Eugeniusza Pryczkowskiego na sesji rady, w dniu 28.06.2018, w sprawie zniszczenia szklanej tablicy upamiętniającej, wmurowanie kamienia węgielnego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach, dziękując za zainteresowanie tematem, nie będąc jednocześnie obecnym na omawianej sesji, pragnę się odnieść do jej kluczowego, moim zdaniem nieuprawnionego przekazu, z którym zapoznałem się w relacjach prasowych (...).

Uderzenie w pomysł budowy pomnika?

Po pierwsze chciałbym uzyskać odpowiedź od p. Wiceprzewodniczącego, skąd posiada informacje o sprawcach i motywach ich działania i czy podzielił się już nimi z policją, która w tej sprawie prowadzi dochodzenie? Czy nie jest tak przypadkiem, że sprawa ta ma służyć jedynie do uderzenia w pomysł budowy pomnika w Kartuzach i postać samego Marszałka? Przytoczone przez Pana tzw. rządy sanacyjne rozpoczęte po przewrocie majowym 1926 r., a zakończone wybuchem II Wojny Światowej, miały charakter autorytarny i nie należały być może do najdoskonalszych, jednak dotyczyło to całego obszaru II Rzeczypospolitej, nie tylko Kaszub.

Należy też mieć na uwadze konkretny kontekst sytuacyjny. Otóż w większości krajów europejskich miały miejsce tego typu rządy, jednak w Polsce miały one stosunkowo najlżejszy charakter. Sam przewrót majowy i objęcie władzy przez Marszałka, uzasadnione było nie tyle bałaganem wewnętrznym, co narastającym zbliżeniem pomiędzy Rosją Sowiecką i Niemcami (Rapallo 1922) i zwiększającym się przez to zagrożeniem dla Polski. Odsyłam w tej sprawie chociażby do świetnych opracowań śp. prof. Pawła Wieczorkiewicza. Pamiętać należy natomiast, że erupcja systemu i pogorszenie jakości rządów, nastąpiło już po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 r. Starosta kartuski Jerzy Czarnocki, do którego odwołał się p. Wiceprzewodniczący, faktycznie okazał się przestępcą ale: 1) został skazany przez tą samą "okropną" sanację na dwa lata więzienia 2) skazany w 1937 roku, a więc 2 lata po śmierci Marszałka! Tyle o tej historii, jest to na pewno ciekawy temat do dyskusji i warto pewnie zorganizować debatę na ten temat tu na Kaszubach.Związek Piłsudczyków RP Okręg Kaszubsko-Pomorski, jest na nią zawsze gotowy i chętnie podejmie się organizacji takiego spotkania.

"Degeneraci, którzy podnieśli rękę na polskiego orła"

Pan Wiceprzewodniczący oczekuje teraz konsultacji w sprawie budowy pomnika, zapewniając jednocześnie, że nie popiera aktów wandalizmu. Pytanie, czy tak naprawdę swoją wypowiedzią nie usprawiedliwia tego konkretnego aktu barbarzyństwa? Swoją drogą niezależnie od motywów, również tych sugerowanych przez p. Wiceprzewodniczącego, na tablicy znajdowała się wersja godła państwowego, orzeł Wojska Polskiego. Jakim trzeba być degeneratem, żeby podnieść rękę na polskiego orła i to w poświęconym uprzednio miejscu? Jak można szukać uzasadnienia takiego czynu i wtłaczać go do debaty historycznej!? Czy tak ma wyglądać wymiana argumentów!? Jeśli mówimy o konsultacjach to temat pomnika i jego budowy, jest znany i ogłoszony publicznie co najmniej od jesieni 2016 roku. Dlaczego Pan Wiceprzewodniczący nie zabierał do tej pory głosu w tej sprawie? Niepokojące w kwestii w/w wypowiedzi p. Wiceprzewodniczącego odnośnie historii, jest również to, że właśnie jako historyk przedstawia sprawę w tak zniekształcony sposób.

Nawet jeśli Pan tak faktycznie uważa to dlaczego mając taką wiedzę i przekonania, nie dzielił się Pan nimi chociażby podczas corocznych uroczystości ku czci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Żukowie, których jeśli Pan nie współorganizuje bezpośrednio, to udziela się Pan podczas nich bardzo aktywnie? Zapraszani są na nie zawsze piłsudczycy. Byliśmy tam również w tym roku. Jesteśmy spadkobiercami myśli, czynów i idei Marszałka. Dlaczego na uroczystościach w Żukowie, czy przy innych wspólnych okolicznościach nie wyrażał Pan do tej pory, swoich wątpliwości i niechęci do Józefa Piłsudskiego i jego "popleczników". Czy nie chodzi o to, że raz na jakiś czas mogą przyjechać "przebierańcy " z zewnątrz dla kolorytu i "cepelii", ale jak zaczynają działać, tutaj na miejscu i mają coś do powiedzenia, to jest problem? W czerwcu 2017 odsłanialiście przecież Państwo w Żukowie rondo imienia 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy prowadził Pan wtedy konsultacje z Kaszubami w tej sprawie? Na to pytanie odpowiedzieć mógłby chyba tylko Hipokryt. Czy nazwa ta dotyczy innego Marszałka Piłsudskiego niż ten w Kartuzach? 

Głównym sprawcą, w dobrym tego słowa znaczeniu obchodów ku czci 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, był śp. kmdr ppor. Marian Hirsz, który był jednocześnie piłsudczykiem. Znaliśmy Go obaj, chociaż my z kolei nie mieliśmy okazji się lepiej poznać. Pamiętam, że wygłosił Pan piękną mowę pogrzebową w j. kaszubskim, nad trumną p. Mariana. To właśnie m.in. wykonując zobowiązanie wobec śp. Mariana Hirsza prowadzimy dalsze działania z pomnikiem Marszałka.

"Odnosimy się do największych dokonań Marszałka"

Wcześniej niż w Żukowie, bo w maju 2017 w Kartuzach z inicjatywy Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubsko-Pomorski, nadana została nazwa Parkowi 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym to odbyła się sobotnia uroczystość 23.06.2018 i docelowo stanie pomnik Marszałka. W przyszłym 2019 roku, w tym miejscu, planujemy odsłonić dwie tablice ku czci oficerów pułku, mjr Leona Kowalskiego pierwszego dowódcy pułku, późniejszego starosty kartuskiego i kpt. Jana Wandtke, który patent oficerski otrzymywał osobiście od Józefa Piłsudskiego, a swoją działalnością przyczynił się do powstania w 1927 roku pomnika Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Kartuzach, na odsłonięcie którego w 1927 roku (a więc już za rządów sanacji) przybyło 30 tys osób! 

W maju 2017 jego wnuczka p. Anita Maryńczak-Prądzyńska odbierała od nas, przyznany pośmiertnie p. Kapitanowi Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków RP. Ufundowaliśmy doroczną nagrodę im. mjr Leona Kowalskiego. Była ona wręczona po raz pierwszy w 2017 r., a jej laureatami byli p. Marian Hirsz (pośmiertnie) i p. Roman Apolinary Regliński – regionalista kartuski. Okręg Kaszubsko-Pomorski ZPRP, przyszły 2019, ogłosił Rokiem 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, w stulecie powstania pułku w 1919 r. Z podobną inicjatywą zgłosiliśmy się do p. Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, aby 2019 ogłosić rokiem pułku na terenie całego woj. Pomorskiego. My piłsudczycy nie bojąc się prawdy historycznej, odnosimy się przede wszystkim do największych dokonań Marszałka. Tak jak to było odczytane podczas uroczystości 23 czerwca 2018 w akcie erekcyjnym, czyli doprowadzenia do Odzyskania Niepodległości i pokonania bolszewików w 1920 r.

"Szkalowanie i propaganda PRL"

Manipulując historią i sprawiając w ten sposób wrażenie, że Józef Piłsudski posyłał tutaj osobiście złych ludzi żeby gnębili Kaszubów, wpisuje się Pan, mam nadzieję, że niezamierzenie, w najgorszą propagandę okresu PRL, kiedy to ze wszech miar starano się szkalować postać Marszałka. Chętnie przytoczę tu inny przykład, postaci Mieczysława Pierejasławskiego Jałowieckiego, który w swoich wspomnieniach pt. "Na skraju Imperium", w rozdziale "Wolne Miasto" (występującym też jako osobna pozycja książkowa), wspomina, jak to on został przez ówczesnego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego skierowany w 1918 do (późniejszego) Wolnego Miasta Gdańska , w celu zabezpieczenia dostaw żywności dla kraju wyniszczonego wojną. Natomiast tajnym jego zadaniem było budowanie konspiracji i przygotowywanie działań w celu przywracania polskości. Jego głównymi współpracownikami byli oczywiście Kaszubi.

To w obliczu powtarzania nieprawdy, że Piłsudskiemu nie zależało na Pomorzu i Kaszubach, jak również chociażby wyprawa generała Józefa Hallera, który na te ziemie przybył przecież nie z Węgier czy Grecji, tylko jako podkomendny Józefa Piłsudskiego Wodza Naczelnego, na jego rozkaz, jest przejawem czystej manipulacji! Gdyby nie Józef Piłsudski i odzyskanie niepodległości, jak i przyłączenie Kaszub i Pomorza do Macierzy w 1920 r., nie pisalibyśmy dzisiaj o staroście Czarnockim tylko Müllerze albo Schmidtcie. Nie wiadomo, czy w ogóle pisalibyśmy w j. polskim nie mówiąc już o j. kaszubskim. Źli ludzie i korupcja u władzy, zdarzają się w każdych, niestety również w naszych czasach i to chyba na o wiele większą skalę niż w IIRP, nie mówiąc już o ich ściganiu vs. IIIRP począwszy od 1989 r. Tak samo walka o władzę.

Natomiast utożsamianie tego czy innego urzędnika bezpośrednio z Józefem Piłsudskim to delikatnie mówiąc ogromne nadużycie. Pomijając fakt, że poza dwukrotnym premierostwem, J. Piłsudski po 1926 r., nie sprawował, żadnych oficjalnych funkcji. W trakcie mojego przemówienia tego dnia 23.06.2018, wspominałem, podobnie jak przy różnych okazjach inni piłsudczycy, o pozostałych ojcach niepodległości, bohaterach tamtych czasów, jak Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos czy Rada Regencyjna Królestwa Polskiego. Każdy ma prawo do swojego zdania, jak również czczenia i budowania pomników i miejsc pamięci swoim bohaterom, jeżeli nie jest to sprzeczne z Konstytucją RP.

Dla Pana, dla którego jeszcze raz podkreślę, żadnym problemem nie było nadanie rondu w Żukowie, nazwy 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, problemem jak się okazuje jest pomnik Marszałka w Kartuzach. Jeszcze raz zapytam, czy Pańska wypowiedź na sesji, nie usprawiedliwia przy tym de facto aktu wandalizmu, zniszczenia tablicy ku czci Marszałka? Ważne jest też pytanie w czyim imieniu zabierał Pan głos. Odniósł się Pan do Kaszubów, ale których? Czy przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego obecnych na tej i innych naszych uroczystościach lub wpłacających pieniądze na konto pomnika? Czy członków Zarządu Okręgu Kaszubsko Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, oprócz mnie samych Kaszubów, w tym z udokumentowana 700-letnią historią rodzinną na Kaszubach, czy krewnego Aleksandra Majowskiego (notabene w 1921 r. wystawę A. Majkowskiego w Grudziądzu, otwierał nie kto inny, tylko Józef Piłsudski) i pozostałych członków okręgu, w większości Kaszubów. 

Sam przyznaję na każdym kroku otwarcie, jestem tutaj przyjezdny. Mam korzenie kresowe, ze strony dziadków obojga rodziców. Cieszy mnie zatem np., że stolicą kanadyjskich Kaszubów, jest kanadyjskie miasteczko Wilno. Pokochałem Kaszuby i tutejszą tradycję, można powiedzieć od pierwszego wejrzenia. We wrześniu 2018 planujemy poświęcenie sztandaru Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego ZPRP, w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie, które dla mnie osobiście ma szczególne znaczenie.

Co z "Iwanem" w Żukowie?

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Skoro tak problematyczna z Pana punktu widzenia wydaje się sprawa budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach, to chciałbym poznać Pańskie stanowisko w sprawie pomnika sowieckiego okupanta w Żukowie naprzeciwko szkoły średniej, tzw. "Iwana". Czy to, że stoi tam do dzisiaj, oznacza wg. Pana, że w przeciwieństwie do "krwawej" sanacji Kaszubi akceptują czczenie faktycznych morderców Polskiego Narodu, Kaszubów i Kaszubek? Czy chodzi raczej o brak konkretnych działań w tej sprawie decydentów? Ilu Kaszubów zostało wywiezionych na Syberię lub zamordowanych przez rządy sanacyjne, a ilu przez komunistów? Polecam w tym miejscu wydaną niedawno, a napisaną przez pochodząca z Kartuz, Martynę Bundę książkę pt. "Nieczułość". Czy usprawiedliwia Pan i tłumaczy zniszczenie tablicy z godłem państwowym (co zgodnie z odpowiednim paragrafem jest ścigane w tym przypadku również przez policję), ku czci Twórcy Polskiej Niepodległości , a toleruje Pan trwanie niezakłócenie pomnika ku czci Sowietów?

"(...)Znaj proporcje mocium Panie...". Liczę na Pańską podobną aktywność w usunięciu pomnika ku czci sowieckich oprawców stojącego do dzisiaj w Żukowie! Panie Wiceprzewodniczący pomijając rzetelność Pańskiej wypowiedzi, najbardziej niegodne jest to, że próbował Pan nią, przypisując aktowi wandalizmu wyżej opisane motywy, wystawić tak naprawdę bezpodstawnie, złe świadectwo mieszkańcom powiatu kartuskiego. Na to zgody być nie może. Jednocześnie obiecuję Panu uroczyście, że pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach powstanie. Dodam, że również Zarząd Powiatu Kartuskiego, wsparł finansowo budowę pomnika Marszałka w Kartuzach. Proponuję Panu i innym, w związku z Setną Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz zbliżającą się, przypadającą w 2020 roku, Setną Rocznicą przyłączenia Kaszub do Macierzy, przyjąć bardziej koncyliacyjną i konstruktywną postawę, nie zapominając nigdy o prawdzie, znajdując w naszych bohaterach narodowych przede wszystkim ich dobre i wielkie czyny.

mjr ZPRP Tomasz Kocent, Prezes Okręgu Kaszubsko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP

(tytuł i śródtytuły pochodzą od redakcji)

(nadesłane)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(58)

JacaaJacaa

13 6

Iwan w Żukowie stoi na terenie prywatnym i nikt go nie ruszy wiec po co te puste gatki? Wolę już oglądać Iwana niż discopolową architekturę przedsiębiorczości na ulicy gdyńskiej - każdy budynek z innej parafii + te żółte barierki podmalowywane co roku innym odcieniem 11:07, 29.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

^kartuzy^kartuzy

1 0

O mnichu-rycerzu-jak go tam zwał przy Klasztorze nie wspominając... mi to nie przypomina mnicha .... 11:29, 29.06.2018


CzteryCztery

3 0

"Wolę już oglądać Iwana"? .... Raczej nie z perspektywy wcielonego do zielonych ludzików. 20:27, 29.06.2018


reo

AbedAbed

24 7

Znawcą historii nie jestem, jednak uważam, że posługiwanie się zwykłym aktem wandalizmu, nazywając go sprzeciwem wobec sanacji, było wyjątkowo kiepskim i słabym "zagraniem" ze strony p. Pryczkowskiego. 11:31, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Franz Franz

19 10

Ta cała organizacja to chyba nie ma co robić, pomniki by tylko stawiała, a tu trzeba dbać o naszą regionalną tożsamość. Pan Radny znany wśród Kaszubów regionalista wie co mówi, zapytajcie się jeżeli macie jeszcze możliwość swoich dziadków i babć jak wyglądała wtedy sytuacja niech P.Kocent nie zasłania się komunistami, że byli gorsi bo to inna bajka... 12:04, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

baczny obserwatorbaczny obserwator

8 13

po ilości komentarzy pod artykułem wnioskuje, że ludzie mają to w du...e
kiedy nasi durni włodarze sie zorientują, ze ludzie nie oglądają się za siebie w przeszłość - ich interesuje to co w przyszłości: nowe technologie, drogie....a nie pomniki 12:05, 29.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

antonicaracalantonicaracal

0 0

Po prostu:
Pitolenie i ci przebierańcy nic nie kosztują, a nowe drogi, autostrady,szkolnictwo, szpitale KOSZTUJĄ i na jutro nie przyniosą sukcesu wyborczego sekcie PiC ! 10:38, 30.06.2018


FranzFranz

14 9

Pan Radny być może w nietrafny sposób zwrócił uwagę na problem... , bo to pewnie dzisiejsza młodzież, ale trzeba przyznać mu rację piłsudczycy Kaszubów nie lubili 12:07, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaszubakaszuba

7 3

zbliżają się wybory 12:14, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dr. EwkaDr. Ewka

8 6

ciekawe, który z nich w swoim wywodzie bardziej odpłynął?

swoją droga to wiele tłumaczy obecna sytuację i fascynacje prezesa J.K marszałkiem. Ile analogii : "Pomijając fakt, że poza dwukrotnym premierostwem, J. Piłsudski po 1926 r., nie sprawował, żadnych oficjalnych funkcji." i tłumaczenie sie jak dziecko że " w większości krajów europejskich miały miejsce tego typu rządy, jednak w Polsce miały one stosunkowo najlżejszy charakter" 12:22, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszub z Żukowa Kaszub z Żukowa

16 13

Pan Pryczkowski ma rację. Szkoda że my Kaszubi pomału zapominamy jak było. Czytać czytać i rozmawiać z dziećmi. Przekazywać historię. Moi dziadkowie nie mieli okazji przekazać mi historii mojego kaszubskiego rodu,na szczęście ksiądz M.Gawron zdołał zebrać i opisać to w swojej książce. 12:25, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArturrArturr

13 11

Sanacja w Polsce to były czasy, które doprowadziły do zapaści gospodarczej, Piłsudzki prowadził Polskę do Socjalizmu, sam mówił "Jechałem czerwonym tramwajem socjalizmu aż do przystanku Niepodległość i tam wysiadłem".

"W przedwojennej Polsce kwitły monopole, ceny biły rekordy Europy, podatki były nawet dwukrotnie wyższe, a budżet opierał się na cukrze. obywatel musiał się mierzyć nie tylko z drożyzną, ale absurdalnymi przepisami - by kupić zapalniczkę, trzeba się było wybrać do urzędu. Rolnik, by kupić sól dla bydła, musiał dostarczyć świadectwa moralności. " Money.pl Gospodarka a 'la Piłsudzki.

Nie wspominam już o korupcji, autorytarnych rządach, zabójstwach itd.

Nie wiem skąd kult marszałka w kraju ale dla mnie nie jest on wzorem do naśladowania i nie chciałbym aby moje miasto czciło go pomnikami

12:58, 29.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

samisami

0 0

stek bzdur, porzuć alkohol bo bredzisz 21:59, 18.08.2018


wowwow

15 14

Na moje oko Eugeniusz Pryczkowski chciał zabłysnąć poprzez przedstawienie swojej opinii, a po powyższym artykule totalnie popłynął. No, został rozjechany. 13:13, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CCCCCCCC

14 17

Panie pryczkowski !!! gdyby nie Marszałek Piłsudski to nie mógłby pan dzisiaj nim gęby wycierać, bo czerwona leninowska zaraza opanowała całą Europę. Za to Europa i np. Timmermans powinni być POLSCE wdzięczni,bo by ich nie było i pana też. Przez takich jak pan wypisałem się ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 13:14, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jakotakijakotaki

23 6

tak z innej beczki,czy moge sie dowiedziec gdzie pan T.Kocent zdobyl szlify oficerskie,uzywa stopnia majora ? i za jakie zaslugi otrzymal eksponowane odznaczenia ? 13:50, 29.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Też zainteresowanyTeż zainteresowany

5 1

Pan Kocent na pewno czyta te komentarze, ale jakoś na Twoje zapytanie chyba się nie doczekasz odpowiedzi. Myślę że to było tak jak byłem dzieckiem i bawiliśmy się w wojnę to ten najstarszy i największy był zawsze dowódcą i reszcie przydzielał funkcje, stanowiska, stopnie i medale. Teraz też się bawią duże dzieci w wojenkę. 18:01, 29.06.2018


pawełpaweł

4 0

Pan Kocent nigdy nie był nawet w wojsku......haha a jest majorem 23:37, 29.06.2018


agvcghcagvcghc

9 17

Na moje oko Eugeniusz Pryczkowski chciał zabłysnąć poprzez przedstawienie swojej opinii, a po powyższym artykule totalnie popłynął. No, został rozjechany. 13:52, 29.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

One One

1 0

Gratuluję, zabłysnełeś intelektem i znajomością naszej lokalnej historii.
PiS takich jak Ty - nazywa ? ciemnym ludem? 15:12, 29.06.2018


kaskas

0 0

Rozjechany został raczej "pan major". Musisz złożyć do trolli pisowskich zamówienie, żeby nabili wam komentarzy, tak jak pod artykułami na wp, czy onecie. Tutaj nikogo nie jesteś w stanie zmanipulować. 20:00, 01.07.2018


zapytajcie waszych Szapytajcie waszych S

14 4

Kaszubi tak przed niepodlegloscia jak i po 1920 roku - jak ZAWSZE - robili po swojemu. Pilsudski nie byl tutaj NIGDY mile widziany, popytajcie starszych ludzi ktorzy jeszcze zyja i pamietaja tamte czasy - ostali sie, warto sie pospieszyc i Ich posluchac ; nie darmo przesmiewano sie z Marszalka przesmiewajac piesn : "my, pierwsza Brygada Pilsudskiego DZIADA" .... nie wnikam czy to dobrze czy zle, stwierdzam fakt ! Wystarczy przywolac postac kanonika Losinskiego, endeka bardziej endeckiego niz Dmowski, skadinad rowniez zajadlego antysemity jak o tym swiadcza zachowane fragmenty jego "kazan" ktore naonczas, jak i dzisiaj zreszta, byly de facto politycznymi hucpami pod dachami kosciolow ; nora bene to wstyd ze osoba tak rasistowska i antysemicka jak kanonik Losinski jest patronem ulicy .... dzisiaj za dwa - trzy zdania z kazdego z jego "kazan" w kazdym cywilizwoanym kraju trafilby do wiezienia za rasizm antyzydowski (a rasizm to nie jest "poglad polityczny" tylko ordynarne przestepstwo, a dla chrzescijanina - rowniez grzech jak uczyl i Jan Pawel II, i Franciszek.

Abstrahujac jednakze od postaci takich jak Losinski i inni, trzeba sie pochylic bez zacietrzewienia nad losami i nad historia Kaszub tak w okresie II Rzeczypospolitej, jak i nad ich historia najnowsza to jest od powojnia do roku 1990 : PRL wyrzadzila wielkie spustoszenie przez pol;ityke "urawnilowki" gdzie Polska miala byc jakoby 100% jednolita narodowosciowo, bez Lemkow, Ukraincow, Slowincow, Slazakow, Mazurow, Kaszubow i Niemcow

Jeszcze pare lat temu zaledwie, wystarczylo przejechac pare kilometrow na druga strone przedwojennej granicy z III Rzesza : ram zatrzymal sie czas 14:05, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 Bełkoczący przebier Bełkoczący przebier

10 5

tworzą socjalistyczna religię narodową na bajkach o Marszałku, rzucając anatemy wokół. Tymczasem Piłsudski miał strony dobre i złe. Był wytrwały i odporny w walce dzięki czemu jego organizacja przetrwała trudy prześladowań i przeciwności. Niemniej nie potrafił się odnaleźć po konstytucji marcowej, doprowadził do głębokich podziałów społecznych i przysłużył się swoją polityką do tragedii wrześniowej. Na Kaszubach i był bardzo niepopularny. E. Pryczkowski wie, co mówi. Kartuzy to nie miejsce na cześć dla marszałka. Uczciwym Hallera, to nad zjednoczy jako społeczność! 14:26, 29.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzteryCztery

1 0

Czy to nie jest tak, że do "do głębokich podziałów społecznych" prowadzili ci, którzy nijak nie uczestniczyli w odzyskaniu niepodległości, a nawet byli jej przeciwni (komuniści z KPP)? Piłsudski "przysłużył się swoją polityką do tragedii wrześniowej"? Większej bredni nie słyszałem. To nie jest moje zdanie, ale niektórzy historycy przedstawiają, że był on w stanie zapobiec II Wojnie Światowej, ale Europa była wtedy ślepa, jak ślepa była na informacje z Polsce o mordowanych Żydach.
"Dzięki Józefowi Piłsudskiemu mogliśmy uniknąć II wojny światowej. Mogliśmy ocalić 50 mln ludzi. Europa mogła pozbyć się Führera zanim stworzył militarną potęgę. To własnie Piłsudski jako jedyny z europejskich przywódców, widział zagrożenie dla całego kontynentu w zdobywającym władzę w Niemczech Hitlerze. Przez kilka lat prowokował Niemców, by doprowadzić do wojny prewencyjnej, którą Polacy z pewnością by wygrali ... Wojsko Polskie w 1933 roku miało duże szanse wygrać wojnę z Niemcami. III Rzesza tkwiła wtedy w kryzysie gospodarczym. Hitler chciał szybko zmilitaryzować armię, ale okazało się to nie takie łatwe. Niemcy nie posiadały armii, jedynie słabą, 100 tys. Reichswerę. Piłsudski natomiast miał do dyspozycji 400 tys. dobrze wyszkolonych żołnierzy..."
10:21, 30.06.2018


Białka Białka

13 1

Obchodzimy 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Rocznica z której My Polacy jesteśmy dumni.
ALE......, czy to nie powinna być także okazja aby krytycznie spojrzeć na naszą historię i wyciągać wnioski na przyszłość?
W historii nie na prawdy, są tylko daty i pewne fakty, reszta to tylko dopowiedzenia. A jak wiadomo ? Punkt widzenia zalaży od punktu siedzenia?
66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w pierwszej połowie października 1919 roku i jest dumą Kaszubów.
O Marszałku Józefie Piłsudskim rodowici Kaszubi nie mają dobrego zdania. Dlaczego?
?Zamach majowy dokonany w 1926 r. przez Józefa Piłsudskiego zaostrzył walkę między jego obozem (sanacją) a endecją (polskim ruchem narodowym), kierowaną przez Romana Dmowskiego. Miało to wpływ także na położenie Kaszubów, którzy, z braku własnego silnego przedstawicielstwa, byli traktowani instrumentalnie przez polskie partie polityczne i czynniki rządowe i lokalne. Kaszuby miały strategiczne znaczenie dla państwa polskiego ? dawały mu dostęp do morza i oddzielały Prusy Wschodnie od reszty państwa niemieckiego. Władze zezwalały na pielęgnowanie kultury kaszubskiej, ale wszelką śmielszą działalność na niwie kaszubskiej tłumiły i określały mianem separatyzmu. Szczególnie zwalczane były poglądy i działania mające na celu uświadomienie językowe i narodowe Kaszubów. Wsparcia władzom w walce z kaszubskim ruchem narodowym udzielali także polscy naukowcy ? np. profesor Mikołaj Rudnicki?
Populizm i propaganda jest niestety domeną obecnej partii rządzącej i jej zwolenników? A próba manipulacji z ?Iwanem? uważam, ze jest obrzydliwa. ? Iwan? to dla każdego racjonalnie myślącego człowieka, to przede wszystkim żołnierz! Żołnierz - młody człowiek który został powołany do obowiązkowej służby wojskowej. Który nie pytany o ideologie i poglądy oddał życie na obcej ziemi. Czy Oni na zasługują na naszą pamięć?
Czy naszych ?chłopaków? którzy służyli w LWP także nazwiemy - komunistami?
Porównanie obrony ?Iwana? z zastrzeżeniami Kaszubów co do budowy pomnika Piłsudskiego w Kartuzach uważam za obrzydliwą manipulację.
Po co budować pomniki? Czy to nie była domena komunistów?
14:51, 29.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzteryCztery

0 0

Po co budować pomniki? Czy to nie była domena komunistów?!!! To tak powiedzieć: Po co odkłamywać to co "budowali" komuniści? Dzisiaj nie budujemy nic od nowa (tak jak zrobiła to PRL, skreślając wszystko i mordując prawie wszystkich aktywnych inteligentów z II RP, których nie wymordowali Niemcy I Rosjanie!), bo wszędzie, od 1989 roku między zębami nowych trybów zgrzytają zęby resortowych, którzy mieszają się do wszystkiego nowego "prawicowego" jako specjaliści i mentorzy. Śmiechu warte. 20:17, 29.06.2018


do Pana Kocentdo Pana Kocent

18 9

jako mieszkaniec Kiełpina - Kaszuba z dziada pradziada - na wiejskim zebraniu osobiście Pana poinformuję, że g... Pan wiesz o Kaszubach lat 20tych i 30tych. Wspomnienia mojej rodziny i innych znajomych pokrywały się ze słowami Pana Pryczkowskiego. Idź Pan mącić i kit wciskać skąd przyszedłeś! 15:10, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaszubaKaszuba

19 7

Przyznaję rację Panu Pryczkowskiemu. Pokolenie naszych Babć i Dziadków nie popierało Pilsudskiego. Jak Pan mysli, dlaczego Panie " majorze" ? 15:46, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tomasz-dorniak-massuanatomasz-dorniak-massuana

9 10

Wincenty Witos, twórca Polskiego Stronnictwa Ludowego był dwukrotnie premierem. Podczas załamania psychicznego Piłsudskiego kierował wojskiem, cud nad Wisłą to jego zasługa. W "nagrodę" Piłsudski wsadził Witosa do więzienia. 16:13, 29.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FranzFranz

0 0

I tu z przyzwyczajenia chciałem Panu nacisnąć ''kciuk w dół'', a jednak ma Pan rację! (
W.Witos nie był trzykrotnie premierem?) 19:58, 29.06.2018


Stajszevsczi BoysStajszevsczi Boys

1 0

Znowu mój komentarz diabli wzięli. 16:57, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Propozycja KOMPROMISPropozycja KOMPROMIS

10 0

Jak widać i słychać emocje wciąż buzują, co oznacza, że postawiony pomnik będzie tak jak piorunochron ściągał na siebie różne silne ciosy. Nie wiadomo czy płytę erekcyjną zniszczyli uchlani żule, czy przeciwnicy tego pomnika. Widać, że przeciwników nie brakuje, więc w przyszłości może on się stać zalążkiem konfliktów dodatkowo dzielących naszą społeczność, która nawet przy stołach rodzinnych w swych domach nie może się często porozumieć - aż tak bardzo została skłócona przez wiadomą "szczujnię". Warto chyba przeanalizować w drodze otwartej dyskusji kwestię pomnika, tablicy pamiątkowej, popiersia albo nazwy Placu czy Ulicy imienia marszałka. Unikajmy kolejnych zadrażnień w naszej małej ojczyźnie. 16:59, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Białka Białka

13 5

Populizm i propaganda jest niestety domeną obecnej partii rządzącej i jej zwolenników? A próba manipulacji z ?Iwanem? uważam, ze jest obrzydliwa. ?Iwan? to dla każdego racjonalnie myślącego człowieka, to przede wszystkim żołnierz! Żołnierz - młody człowiek który został powołany do obowiązkowej służby wojskowej. Który nie pytany o ideologie i poglądy oddał życie na obcej ziemi. Czy Oni na zasługują na naszą pamięć?
Czy naszych ?chłopaków? którzy służyli w LWP także nazwiemy - komunistami?
Porównanie obrony pomnika ?Iwana? z zastrzeżeniami Kaszubów co do budowy pomnika Piłsudskiego w Kartuzach uważam za obrzydliwą manipulację.
Po co budować wątpliwe pomniki? Czy budowanie pomników nie było domeną komunistów? A teraz nie jest domeną ?neokomunistów?? 17:24, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Takie czasyTakie czasy

10 4

Dziś nie ma poszanowania ani dla stopni naukowych, ani wojskowych...dobra zmiana 19:16, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

*Białka*Białka

2 1

Nick Białka jest zajęty,jeśli to możliwe proszę zmienić na inny, dobrze ? 19:39, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzteryCztery

3 5

Dawna szefowa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego za PRL tak się aktywizowała, że biła dzieci po dłoniach linijką, za to, że rozmawiali na przerwie szkolnej po kaszubsku. Później tak się przewietrzyła ze swoich zasług, że stanęła na czele tego Zrzeszenia. Wygląda na to, że Pryczkowski, ten od Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Rady Powiatu Kartuskiego to przedstawiciel aktywistów, działaczy od urodzenia, bez względu na czasy. Bredzić można wszystko. Na tym portalu zaczęto mnożyć założycieli Gryfa Pomorskiego i jawnie szydzić z jego członków i dowódców. Cicho natomiast o całym okresie powojennym. Do tego ten młody aktywista dorzuca do czerwonego ogródka Piłsudskiego. Piłsudski to agent trzech mocarstw, ale na tyle skuteczny, że ... powstała Polska. Wówczas też młodzi aktywiści darli ryja. Najwięcej pouczają ci, którzy od wczesnej dorosłości są na garnuszku dotacji, budżetówka. Czym jest to co robi teraz Pryczkowski? Czy to nie jest dokładnie to opisywał Labuda? 20:08, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gerard-lemoinegerard-lemoine

10 2

Kaszubów trudno indoktrynować lub zaangażować w tematach zastępczych. Moim zdaniem nie wracają szczególnej uwagi na te nowe tablicy upamiętniające, które powstają bo są teraz komuś potrzebny. Wiedzą o dziadków i pradziadków co się stało tutaj tysiąc lat temu.
20:16, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gerard-lemoinegerard-lemoine

5 1

raczej sto lat temu !
20:18, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JKJK

13 2

Czytam i czytam zarówno artykuł jak i komentarze. Zacznę może od tego, iż jestem Kaszubą z dziada, pradziada, urodzony w Kartuzach i nie bardzo sympatyzujący z Panem Pryczkowskim. Jednak muszę stwierdzić, iż niestety Kaszubi nigdy nie przepadali za Piłsuckim. A to między innymi dlatego, że zdradził katolicyzm przechodząc na protestantyzm w związku ze swoistym podejściem do "rozwodów". Ponadto miał afront do Kościoła katolickiego i jego Hierarchów. A to dla Kaszubów jest nie do przyjęcia, ponieważ polskość kojarzy się zawsze z katolicyzmem i basta. Również Jego podejście do samych Kaszubów było bardzo lakoniczne. Wysługiwał się, jeśli chodzi o te tereny Hallerem i stąd dla ludzi tych terenów to on ma poważanie. A to, że ktoś napisał w książce to czy tamto, to papier wszystko przyjmie. Ważne jest to co w głowie, a nie na papierze. jeśli zaś chodzi o to, iż ktoś się na te tereny sprowadził, to jedynie może sympatyzować z Kaszubami, ale nigdy nie będzie Kaszubą, bo aby nim być to trzeba się tu urodzić, a nie "dopisać". Kolejna sprawa związana ze śp. Marianem i 66 pułkiem. Znaliśmy się dobrze osobiście. I forsował wszystko co z nim było związane - najlepiej w każdej miejscowości, aby stał pomnik - bo miał w nim swojego przodka. A tak właściwie nigdy ten Pułk nie stacjonował choćby w Kartuzach. Także myślę, że warto ostrożnie krytykować wypowiedź Pana Pryczkowskiego, choć jak na początku zaznaczyłem nie sympatyzuję za Nim 21:24, 29.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@jk@jk

0 0

Pułk stacjonował w Kartuzach. Zgadzam się z Pana opinią, ale należy pamiętać, że Kaszubi sami prosili marszałka, aby wziął pułk pod swoją opiekę. Natomiast wojska Hallera wypełniały rozkaz Piłsudskiego. W wspomnieniach Jana Karnowskiego, czy też w publikacjach F. Szczęsnego można przeczytać o stosunku Kaszubów do rządów sanacyjnych. Natomiast gdybyśmy tylko mieli sugerować się naszą małą ojczyzną, to szkoły też nie powinny być imienia np. Sienkiewicza czy tez bohatera Pileckiego, który na Kaszubach nie działał. Piłsudski zatrzymał nawałę bolszewicką i jest bohaterem narodowym. Nie jestem przeciwnikiem tego pomnika, gdyż będą na nim tablice upamiętniające dwoch oficerow 66. Pułku o co wnioskował do burmistrza pan Marian wraz z kartuskim muzeum. 22:34, 29.06.2018


kaskas

14 5

Panie Kocent, z pana to jest pospolity demagog. Argumenty masz pan po prostu z czapy. Tu nie ma ciemnego ludu, który to kupi. Jesteśmy dumnym kaszubskim narodem, który nie zapomina krzywd. Zgadzam się z pomysłem postawienia pomnika Hallerowi. Pan Pryczkowski może wyraził się niefortunnie, ale co do meritum w pełni go popieram. A pan panie Kocent nie strasz, bo się zes..... 22:14, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JKJK

13 4

Pan Kocent jest z innej bajki niż Kaszubi. Nie da się wejść z "butami" w mentalność Kaszubów. Atakiem nic się nie zrobi. Tym bardziej jeśli się nie jest Kaszubą. My mamy swoją mentalność dzięki której przetrwaliśmy i nikt nie będzie nam tu na siłę coś wciskał. 22:27, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawełPaweł

14 7

Czy ktoś wie, kto finansuje te przebieranki "dorosłych" facetów za żołnierzy.Czy Te ich zabawy są finansowane z ich prywatnych środków(wtedy ok) czy może mają inne źródło..... Pytam serio, bo nikt normalny nie wyłoży ani złotówki na te żałosne zabawy w wojsko 23:43, 29.06.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Też zainteresowanyTeż zainteresowany

2 1

oto kopia ze strony Związku Piłsudczyków okręgu Gdańskiego:


Opłaty Związkowe

Opłaty za nadanie stopni związkowych
1. 40 zł - podporucznik zp
2. 50 zł - porucznik zp
3. 60 zł - kapitan zp
4. 70 zł - major zp
5. 80 zł - podpułkownik zp
6. 90 zł - pułkownik zp
7. 120 zł - gen brygady zp
8. 240 zł - gen dywizji zp
Za nadanie pierwszego stopnia opłata jednorazowa dodatkowa 10 zł;
Np. ppor. zp 40 zł + 10 zł = 50 zł

Opłata za wydanie patentu oficerskiego
1. 50 zł - patent oficerski w tubie

Wszystkie opłaty prosimy wpłacać na konto związkowe ZK RP
Składki Związkowe

Członkowie Związku odprowadzają składki :
- osoby pracujące ? 60 zł rocznie,
- emeryci i renciści ? 30 zł rocznie
- uczniowie 1 zł rocznie
50% kwoty składek należy odprowadzić na konto Zarządu Krajowego ZP RP

Wszystkie opłaty prosimy wpłacać na konto związkowe.
Nr konta bankowego do obsługi finansów Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP TPJP
Bank Gospodarki Żywnościowej - 76 2030 0045 1110 0000 0334 6110
81-198 Kosakowo
ul. Nagietkowa 7

Więc im masz więcej kasy to możesz zostać nawet marszałkiem, a może nawet wielkim wodzem. Chore. 09:35, 30.06.2018


CzteryCztery

1 1

Brednia: "Nikt normalny nie wyłoży ani złotówki na te żałosne zabawy w wojsko". Byłem w Gniewie na inscenizacji jednej z ostatnich bitw, w której udział wzięła polska husaria (nieliczna z przegranych). Husarię - najpotężniejszą i najskuteczniejsza w tamtych czasach armię zbroiły i uposażały prywatne rody, nie państwo. Jednak za zasługi i poświęcenie życia i majątku nadawano ziemię, którą potem odbierali komuniści, którzy jak to dziś podają resortowi, raczej uciekaliby za granicę, a nie bronili Polski. 10:28, 30.06.2018


afrontafront

1 0

bzdury piszesz, bardzo fajna sprawa wszelkie imprezy i działalności związane z grupami rekonstrukcyjnymi, świetna zabawa i nauka historii. polecam wszystkim i popieram. 13:42, 30.06.2018


antonicaracalantonicaracal

1 7

Po prostu:
Pitolenie i ci przebierańcy nic nie kosztują, a nowe drogi, autostrady,szkolnictwo, szpitale KOSZTUJĄ i na jutro nie przyniosą sukcesu wyborczego PiCerom! 10:46, 30.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzteryCztery

2 6

Brednia: "Nikt normalny nie wyłoży ani złotówki na te żałosne zabawy w wojsko". Byłem w Gniewie na inscenizacji jednej z ostatnich bitw, w której udział wzięła polska husaria (nieliczna z przegranych). Husarię - najpotężniejszą i najskuteczniejsza w tamtych czasach armię zbroiły i uposażały prywatne rody, nie państwo. Jednak za zasługi i poświęcenie życia i majątku nadawano ziemię, którą potem odbierali komuniści, którzy jak to dziś podają resortowi, raczej uciekaliby za granicę, a nie bronili Polski.
A jakim prawem przebrany za z Kaszubę towarzysz, od święta, jest czym lepszym od przebranego żołnierza? 10:49, 30.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

historykhistoryk

5 8

Uważam, że pan Pryczkowski nazywając siebie "historykiem" lekko przesadza!!! Analizując jego karierę jako "historyka", studia na Politechnice itd. doktorat z historii Sianowa, to jednak za mało by nosić to zaszczytne miano. Trochę pokory, bo zaraz się okaże że jest jeszcze "muzykiem". 11:56, 30.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@historyk@historyk

9 3

Trollu, dlaczego odbiegasz od tematu? A w sumie sam sobie zaprzeczasz?
Podważasz wiarygodność pana Pryczkowskiego jako historyka, a sam jużu w drugim zdaniu piszesz, ze pan Pryczkowski zrobił doktorat z historii Sianowa, czyli Kaszub.
W tym sporze nie ważne kto jakie ma tytuły. Jeden jest historykiem, drugi niby dorosły ?facet? a jeszcze w wojsko się bawi i publicznie majorem się nazywa?
Pytanie zasadnicze. Czy Kaszubi chcą aby w Kartuzach stanął pomnik (nielubianego przez naszych przodków) Piłdsuckiego? 14:29, 30.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kaszubka z KartuzKaszubka z Kartuz

5 3

Popieram Pana Pryczkowskiego w sprawie pomnika Piłsudskiego który ma stanąć w parku w Kartuzach .Moi rodzice którzy byli rdzenni Kaszubi nie byli fanami /jak to się dziś mówi/ Piłsudskiego opowiadali nam, że nie lubił Kaszubów bo zamieszkiwali na ziemiach pruskich,a on wolał swoją politykę niepodległościową tworzyć w Galicji.Dlaczego nie postawimy pomnika generałowi Hallerowi ,gdyż odwiedził Kartuzy gdy jechał pociągiem na Zaślubiny Polski z Morzem 10.lutego 1920roku bo jest nawet zdjęcie przy Domu Dziecka na ulicy Gdańskiej z generałem Hallerem .To wydarzenie niemal każdemu uczniowi kaszubskich szkół wiąże się z postacią gen.Józefa Hallera - dowódcy słynnej błękitnej armii .Także w Kartuzach i Kościerzynie ta postać jest godnie do upamiętniona. 21:47, 30.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzteryCztery

1 1

Piłsudski nie był tu mile widziany... Zgoda. Kto jest mile widziany u nas na Kaszubach? Albo inaczej, kto jest mile widziany przez kogo na Kaszubach? Proszę wskazać! Po tym jak potoczyła się historia Kaszub (choćby w ostatnim stuleciu), kiedy likwidowano naszą dumę i honor, odbierano życie najbardziej aktywnym, kiedy deptano naszą wolność, nawet w wymiarze lokalnym, kogo zwolennikami są przeciwnicy sanacji i Piłsudskiego? Kutz (ten reżyser) powiedział kiedyś coś takiego, że z II RP należało zerwać całkowicie, żadnej grubej kreski tylko fizyczny koniec. Wiekowi żołnierze kampanii wrześniowej, których objął wiek emerytalny, a nie wstąpili do LWP nie dostali nawet emerytur! PRL i III RP nie skorzystała z niczego co dała nam II RP, ... poza fabrykami, nieruchomościami i kamienicami. 10:00, 01.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gryfitagryfita

2 1

Witos i Korfanty przekonali się o dobroci Piłsudskiego
Piłsudski nie lubił Kaszubów , nie ufał im , bo wszedzie były powstania by przyłączyć się do Polski a tylko Pomorze Gdańskie przyznane traktatem wersalskim Polsce trzeba było zająć w 1920 roku Wojskiem Polskim , bo Kaszubi jakoś nie garnęli się do Polski 15:10, 01.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@ gryfita@ gryfita

1 3

Gdyby dał po pińcet + to by się garnęli wręcz nachalnie, depcząc się i rozpychając łokciami. 18:22, 01.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytanie o tego Hipokpytanie o tego Hipok

0 0

czy to o niego chodziło autorowi? https://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Hipokryt bo innej wzmianki o tym wielkim Greku nie udało mi się znaleźć... 20:39, 01.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Pryczkowskiegodo Pryczkowskiego

1 0

Kolejny raz potwierdza Pan że zna się na wszystkim zwłaszcza przed wyborami. 21:21, 03.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec powiatu Mieszkaniec powiatu

1 1

Właśnie została zablokowana wystawa w Parlamencie Europejskim o Józefie Piłsudskim, z okazji 100 lecia niepodległości... - Pan Eugeniusz Pryczkowski jest zwolennikiem PO i jego polityka niczym się nie różni od (niestety niemieckiej) polityki Platformy i Nowoczesnej. 00:30, 04.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chyba ci sie pomieszChyba ci sie pomiesz

0 1

... a ja byłem pewien, że Pan E. Pryczkowski jest zwolennikiem PIS, gdyż stoi skrajnie po drugiej stronie takich PO-wczyków, ajk Łukasz Grzędzicki czy Edmund Wittbrodt...
09:23, 04.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%