Zamknij
REKLAMA

Wybory, biało-czerwone flagi, sukcesy... Taki był rok 2018

08:18, 31.12.2018 | red.
REKLAMA
Skomentuj

Spośród setek informacji trudno wybrać, te które miały największe znaczenie w minionym roku. Ale spróbowaliśmy wybrać te sprawy, które wywoływały największe emocje, bawiły, denerwowały, poruszały i na pewno zostaną zapamiętane z 2018 roku.

 

STYCZEŃ

 • Ta sprawa stała się głośna na całą Polskę. Aż 380 tys. zł domagali się od straży pożarnej właściciele "Restauracji pod Żurawiem" w Egiertowie, której staw posłużył za źródło wody do gaszenia pożaru sąsiedniej restauracji "Przystanek Łosoś". To pierwszy przypadek. Po naszej publikacji o sprawie informowały największe ogólnopolskie media. Po tak dużym rozgłosie właściciele zaczęli się wycofywać z wysokich roszczeń. Ostatecznie poproszeni o uzupełnienie dokumentacji nie przesłali strażakom wszystkich wymaganych dokumentów.

LUTY

 • Urząd Miejski w Żukowie próbował doprowadzić do usunięcia pomnika żołnierza radzieckiego znajdującego się przy ul. Gdyńskiej. Chodzi o monument ustawiony w sąsiedztwie cmentarza żołnierzy radzieckich. Przez mieszkańców Żukowa nazywany jest często "Iwanem". Jeden z mieszkańców zwrócił uwagę, że gmina powinna zająć się sprawą w oparciu o ustawę zakazującą propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Ale według wojewody pomorskiego, w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości usunięcia, bądź przeniesienia pomnika żołnierza radzieckiego z centrum Żukowa.fot.UG Żukowo

 

 • Senator Waldemar Bonkowski decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka PiS oraz Klubu Parlamentarnego. "Senator z Kaszub" zamieścił na swoim profilu facebookowym szereg materiałów antysemickich, w tym film zmontowany z nazistowskich materiałów propagandowych. Prokuratura wznowiła z kolei postępowanie w sprawie rzekomych gróźb, które wobec członków rodziny swojej żony miał kierować senator Waldemar Bonkowski.fot.archiwum/W.Drewka

 

MARZEC

 • Szymon Sajnok zdobył Mistrzostwo Świata. 21-letni wychowanek GKS Cartusia i reprezentant Polski zdobył Mistrzostwo Świata w omnium w zawodach rozgrywanych w holenderskim Apeldoorn.fot.screen

 

 • Zaczął obowiązywać zakaz handlu w niedzielę. Od początku ustawa budziła skrajne emocje, ponieważ z jednej strony byli ci, którym pomysł ograniczenia handlu w niedzielę bardzo się podobał, a z drugiej osoby, dla których jest to często jedyny dzień, gdy mogą się wybrać z rodziną na zakupy.

 

 • Kartuscy kryminalni, przy wsparciu policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Gdańsku zatrzymali 40-latka podejrzanego o napad na placówkę bankową w Żukowie. Mężczyzna usłyszał zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia i został tymczasowo aresztowany.

 

KWIECIEŃ

 • Ruszyła przebudowa drogi Kartuzy-Mojusz. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Trakcja PRKiI S.A. z Warszawy i AB Kauno Tiltai z Kowna, które wygrało przetarg i podpisało już wartą 68 mln zł netto umowę na rozbudowę tego ponad 15-kilometrowego odcinka. Zgodnie z zapisami umowy termin zakończenia robót budowlanych to 30.07.2019 r.

 

 • Borzestowo. Po raz pierwszy zaprezentowano preambułę konstytucji po kaszubsku. W Borzestowie (gm. Chmielno) zorganizowano uroczystości związane ze 135 rocznicą urodzin Franciszka Kręckiego. Ważnym akcentem uroczystości była pierwsza prezentacja preambuły Konstytucji RP, przetłumaczonej na język kaszubski. To pomysł stosunkowo młodego stowarzyszenia "Otwarte Kaszuby".

[WIDEO]815[/WIDEO]

 

 • Kartuskie Centrum Kultury Świętowało 25. urodziny. Od 25 lat Centrum Kultury w Kartuzach jest miejscem, gdzie mogą rozwijać się młode (i starsze) talenty muzyczne, taneczne, plastyczne, aktorskie. Organizuje imprezy, koncerty, spektakle. fot.M.D.

 

 MAJ

 • Shrek po kaszubsku hitem internetu.Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmiku, to obejrzyjcie koniecznie. Uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie zdubbingowały fragment filmu "Shrek forever", przekładając dialogi na język kaszubski. Filmik cieszy się ogromnym zainteresowaniem i błyskawicznie rozchodzi się w sieci.

[WIDEO]837[/WIDEO]

 • Sierakowice Mistrzami Świata w Odysei Umysłu - niebywały sukces uczniów z Kaszub. Zaledwie drugi raz wystąpili w Odysei Umysłu, a już zostali laureatami ogólnopolskich zmagań, polecieli do Stanów Zjednoczonych i zdobyli tam Mistrzostwo Świata. Uczniowie z SP nr 2 w Sierakowicach pokonali kilkadziesiąt drużyn z wielu krajów i w swojej kategorii wiekowej odnieśli przeogromny sukces. fot.SP nr 2 Sierakowice

 

CZERWIEC

 • Przełomowa wiadomość w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta: jak poinformował poseł Stanisław Lamczyk (PO) Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zgodził się przyjąć inwestycję do realizacji na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. To oznacza, że drogę wybuduje prywatny inwestor na gruntach należących do państwa.

 • Podpisano umowę na budowę Systemu Roweru Metropolitalnego. W Sierakowicach, Kartuzach, Somoninie, Stężycy, Żukowie, na terenie Trójmiasta oraz w kilku innych gminach na Pomorzu pojawią się rowery publiczne MEVO. W Gdańsku podpisano umowę na budowę systemu. Wśród sygnatariuszy byli też samorządowcy z powiatu kartuskiego.

 

 • Burmistrz Kartuz bez absolutorium. Takiej sytuacji jeszcze nie było. Rada Miejska nie podjęła uchwały ws. udzielenia burmistrzowi Kartuz absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu. Decyzję w sprawie nieudzielenia absolutorium rekomendowała radnym komisja rewizyjna, ale Regionalna Izba Obrachunkowa podważyła to stanowisko.fot.W.Drewka

 

 

LIPIEC

 • Fala upałów na Pomorzu. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia, termometry mogą tu pokazać nawet 31 stopni. Służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Susza daje się we znaki.

 

SIERPIEŃ

 • Film "Kamerdyner" w reżyserii Filipa Bajona znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To epicką saga o losach Polaków, Kaszubów i Niemców na tle wydarzeń pierwszej połowy ubiegłego wieku i historia zakazanej miłości.fot.mat.promocyjne
 • Zabawa barwnymi proszkami Holi okazała się świetnym pomysłem na otwarcie tegorocznej Nocy pod Gwiazdami w Sierakowicach. Było wesoło i kolorowo, a ze sceny płynęły przeboje wykonywane przez The Pivnic Band. Podczas tegorocznej imprezy można również posłuchać The Mind Seekers, Etna Kontrabande, zespołu Loka, a na finał wystąpi Sarsa.

 • Rozpoczęła się kampania wyborcza przed październikowymi wyborami samorządowymi.fot.W.Drewka

 

 • Aktor Sebastian Fabijański uczył języka kaszubskiego. Jak powiedzieć kocham? Jak wznieść toast? Poprosić do tańca? Proste wyrażenia w języku kaszubskim przedstawiał na krótkich filmikach odtwórca głównej roli w filmie Kamerdyner.

 

WRZESIEŃ

 • Bardzo ważna wiadomość dla osób, które zamierzały wybudować dom w rejonie Banina, Miszewa lub Rębiechowa. Spółka Komunalna Żukowo poinformowała właśnie, że zaprzestaje wydawania zapewnień i warunków technicznych dostaw wody do nowych nieruchomości. Ta decyzja najprawdopodobniej wyhamuje dynamiczną zabudowę w tym rejonie gminy Żukowo.fot.archiwum

 

 • 150-lecie Nadleśnictwa Kartuzy. Podczas uroczystości nie omieszkano wspomnieć o roli, jaką kartuscy leśnicy pełnili przez lata: wśród nich byli żołnierze walczący o wolność ojczyzny. Właśnie imię jednego z nich - przedwojennego nadleśniczego Sobiesława Mościckiego nosić będzie ulica prowadząca do siedziby Nadleśnictwa. Posadzono też pamiątkowy buk czerwonolistny, a także zaprezentowano książkę wydaną z okazji jubileuszu.fot.M.D.

 

 • Skandal w Gowidlinie. Otwarta trumna z nieboszczykiem przy wejściu na cmentarz, a wokół kilkadziesiąt osób odmawiających różaniec - tak szokujący obraz można było zobaczyć dziś na cmentarzu w Gowidlinie. Rodzina zmarłego jest zdruzgotana, ponieważ proboszcz parafii odmówił udostępnienia kaplicy. Stwierdził, że zmarły nie przyjmował kolędy i nie chodził do kościoła. Sprawa stała się głośna na całą Polskę.fot.W.Drewka

 

PAŹDZIERNIK

 • Ten miesiąc bez wątpienia zdominowała kampania wyborcza oraz wybory samorządowe. Zainteresowanie wyborami, a co za tym idzie - frekwencja były wyjątkowo wysokie. Informacje o kandydatach, wyniki, relacje i informacje na temat przebiegu wyborów znajdziecie w kategorii polityka.fot.W.Drewka.

 

LISTOPAD

 • Druga tura wyborów odbyła się tylko w Chmielnie. O głosy wyborców rywalizowali Michał Melobruda i Maria Piotrowiak. Nowym wójtem Chmielna został Michał Melibruda.

 

 • Marsze pochody, biało-czerwone flagi - w wielu miejscowościach w powiecie kartuskim uczczono w ten sposób 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W Sierakowicach odsłonięto popiersie ks. Bernarda Łosińskiego.fot.W.Drewka

 • Rada Powiatu Kartuskiego na pierwszej sesji w nowej kadencji wybrała Bogdana Łapę na stanowisko Starosty Kartuskiego. Funkcję wicestarosty pełnić będzie Piotr Fikus. Przewodniczącym rady wybrano ponownie Mieczysława Woźniaka. Zawiązano również klub koalicyjny złożony z trzech klubów radnych.

 

GRUDZIEŃ

 • W wypadku samochodowym koło Reskowa (gm. Chmielno) zginął 20-letni Damian Metza, utytułowany zapaśnik GKS Cartusia Kartuzy.fot.archiwum

 

 

 • Ostatniego dnia roku ogłoszony został wyrok w sprawie, którą śledzimy od początku. Chodzi o zniszczenie dyskoteki w Sierakowicach przez mężczyzn znanych w powiecie kartuskim z wielu chuligańskich wybryków. Trójka oskarżonych została skazana na kary bezwzględnego więzienia - roku, 10 miesięcy i 7 miesięcy. Wszyscy mają zapłacić pokrzywdzonemu nawiązki po 3 tys. zł, pokryć koszty sądowe i zastępstwa procesowego. Wyrok ma zaś zostać opublikowany w lokalnej prasie i portalach internetowych.
(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

HahaHaha

0 0

Sylwester najlepszy 22:11, 01.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone