Zamknij
REKLAMA

Koronawirus dominował, ale to inne tematy komentowaliście częściej

16:40, 31.12.2020 | W.D
Skomentuj fot.archiwum redakcji
REKLAMA

Wiele osób z pewnością wyczekiwało końca 2020 roku, w czasie którego życie wielu z nas zostało wywrócone do góry nogami. I chociaż pandemia koronawirusa zdominowała to, czym żyliśmy od marca, to wcale nie tematy związane z pandemią komentowaliście najczęściej. Okazuje się, że więcej emocji budziły sprawy polityczne i strajk kobiet, który miał swoje mocne akcenty także w powiecie kartuskim. 

Gdy 12 miesięcy temu otwieraliśmy szampana witając 2020 rok z pewnością nikt nie zakładał, że przyniesie on tyle zmian, tragedii, problemów, ale i solidarności, chęci niesienia pomocy i współpracy. Pandemia zdominowała niemal każdą dziedzinę naszego życia, co znalazło swoje odzwierciedlenie także w informacjach, które podawaliśmy oraz w tym, czym żyła lokalna społeczności. 

Postanowiliśmy sprawdzić, które sprawy i tematy zgromadziły najwięcej Waszych komentarzy. Ilość wpisów - co oczywiste - nie zawsze odzwierciedla faktyczne zainteresowanie tematem, ale daje pewien obraz emocji, które towarzyszą danej sprawi, skłaniając Was do zabrania głosu. 

Oto 20 najczęściej komentowanych tematów: 

1. Tłum wyszedł na ulice Kartuz w proteście przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego - 346 komentarzy

Takich tłumów na ulicach Kartuz nie było długo. Chyba żaden protest nie zjednoczył tyle osób, co poniedziałkowy marsz przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Protestowały kobiety i mężczyźni, młodzi i starsi, rodziny z dziećmi. Były setki transparentów z wymownymi hasłami, flagi Polski i Kaszub oraz głośne skandowanie.

fot.M.Dz.

2Kartuzy. Zwolennicy A.Dudy zakłócali wizytę Trzaskowskiego. Zaatakowali m.in. posła Nitrasa - 314

Przepychanki, wyzwiska, wulgarne gesty - tak zachowywała się większość zwolenników prezydenta Andrzeja Dudy zgromadzona na kartuskim Rynku. Nie tylko głośnymi okrzykami zakłócali przemówienie Rafała Trzaskowskiego, ale dwóch z nich zaatakowało filmującego ich posła Sławomira Nitrasa. 

fot.M.Dz.

3Kartuzy. W poniedziałek kolejny strajk kobiet: "nie poddajemy się!" - 281 komentarzy

Kolejny, trzeci już protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, odbędzie się w Kartuzach w poniedziałek. Tym razem uczestnicy spotkają się w Parku Solidarności.

4Czy gmina Kartuzy powinna przejąć kaszubskie duchy z Linii? - 277 komentarzy

Grupa mieszkańców gminy Linia chce się pozbyć rzeźb kaszubskich duchów, które stanowiły atrakcję turystyczną. Twierdzą, że to demony, które zagrażają wierze katolickiej. Społeczność gminy Linia jest podzielona w tej sprawie, a my pytamy, czy jeżeli tam nie chcą rzeźb, to czy mogłaby je przejąć na przykład gmina Kartuzy?

fot.W.D.

5. Sierakowice. Bunt w "krainie miłości". Młodzi ludzie: Moje ciało - mój wybór! - 275 komentarzy

Głównie młodzi ludzie wzięli udział w zorganizowanej dziś w Sierakowicach manifestacji przeciwko wyrokowy Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Skrzyknęli się za pośrednictwem Facebooka. Idąc ulicami miejscowości nie przebierali w słowach skandując: "Jeb** PiS", "Trzeba było nas nie wkur***ć" i "Jarek zajmij się kotem". Równolegle pod Ołtarzem Papieskim zebrała się grupa modlitewna odmawiająca różaniec. Do konfrontacji nie doszło. Uczestnicy i uczestniczki manifestacji na koniec brawami podziękowali policji za zabezpieczenie marszu. 

6Jak porozmawiać z księdzem na kolędzie, gdy obok siedzi organista? - 256 komentarzy

Księża, odwiedzający parafian w ramach kolędy zachęcają wręcz do rozmowy o problemach i wątpliwościach, ale jak przeprowadzić taką rozmowę, gdy z księdzem przychodzi organista i ministranci? Pyta o to mieszkanka Wygody Łączyńskiej (gm. Chmielno). Poprosiliśmy proboszcza tamtejszej parafii o wyjaśnienie. 

fot.W.D.

7. Pażęce. Myśliwi świętowali zakończenie polowania na lisy - 250 komentarzy

175 odstrzelonych lisów oraz 5 jenotów, to bilans dorocznego polowania, które odbyło m.in. na terenie powiatu kartuskiego. W Pażęcach, koło Stężycy zorganizowano pokot, czyli uroczyste zakończenie polowania. Wręczono odznaczenia i wyróżnienia dla myśliwych, którzy odstrzelili największą liczbę zwierzyny. - Wbrew temu co mówią o nas ekolodzy, nasze działa są bardzo potrzebne - mówił Michał Laska, łowczy okręgowy.

fot.W.D.

8. Przodkowo. Wysokie nagrody wypłacane w Urzędzie Gminy - 250 komentarzy

Nagrody rzędu 10 - 30 tys. zł, a w jednym przypadku nawet 57 tys. zł wypłacono w Urzędzie Gminy Przodkowo w latach 2018 i 2019.  O sprawie dyskutowano dziś na sesji Rady Gminy Przodkowo. Radni przyznali, że chociaż rozumieją konieczność doceniania pracowników, to wysokość wypłacanych nagród bulwersuje.

9. Wojownicy Maryi spotkali się w Kartuzach. O co i z kim chcą walczyć? - 249 komentarzy

Po mszy św. o godz. 17.00 w kościele pw. św. Wojciecha w Kartuzach odbyło się pierwsze spotkanie Wojowników Maryi. Dziś w Kartuzach pojawili się członkowie tej formacji m.in. z Rumi, by - jak mówili - wesprzeć mężczyzn z Kartuz zainteresowanych stworzeniem grupy. 

fot.W.D.

10. Kartuzy. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotka się na Rynku z mieszkańcami - 233 komentarze

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przyjedzie w poniedziałek do Kartuz - najpierw spotka się z mieszkańcami na Rynku, a potem weźmie udział w otwarciu zrewitalizowanego Parku im. A. Majkowskiego.

fot.Kancelaria Senatu

11. Władze Kartuz zachęcają do udziału w wyborach. Na kogo zagłosujecie? (sonda) - 225 komentarzy

Gmina Kartuzy opublikowała nagranie, na który burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński oraz jego zastępczyni Sylwia Biankowska zachęcają do udziału w II turze wyborów prezydenckich. - To kolejna okazja by mieszkańcy Kaszub zamanifestowali swój patriotyzm i skorzystali z prawa głosu. My stawiamy na samorząd - mówią. 

fot.UM Kartuzy

12. Gowidlino. Zablokowane polowanie. Aktywiści: żubrówka lała się od początku - 213 komentarzy

Aktywiści z Trójmiejskiego Ruchu Antyłowieckiego zablokowali sobotnie polowanie odbywające się w okolicy Gowidlina - twierdzą myśliwi z Koła Łowieckiego im. Wojskiego. Aktywiści piszą, że w gruncie rzeczy polowanie zablokowali kompletnie pijani ludzie z nagonki, którzy zostali uwiecznieni na filmie. 

fot.screen

13. II tura wyborów. W powiecie kartuskim triumf Andrzeja Dudy - w gm. Sierakowice miał aż 71 proc. - 210 komentarzy

Andrzej Duda zdecydowanie wygrał w gminie Sierakowice, gdzie uzyskał aż 71,59 proc. głosów. Rafał Trzaskowski zwyciężył jedynie w gminie Żukowo - głosowało na niego 60 proc. wyborców.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP, W.D.

14. Rafał Trzaskowski odwiedzi Kartuzy - 201 komentarzy

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej będzie w czwartek w Kartuzach. Jego wizyta związana jest z 30-leciem samorządności w Polsce.

15. Rafał Trzaskowski w Kartuzach. Powitanie na dworcu i spotkanie na Rynku - 198 komentarzy

Do Kartuz przyjechał dziś kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Samorządowcy powitali go na tutejszym dworcu, a tuż po południu odbył się wiec na kartuskim Rynku.

16. "Wojownicy Maryi" chcą walczyć różańcem w Kartuzach? Za tydzień pierwsze spotkanie formacji - 198 komentarzy

Wojownicy Maryi chcą, aby do grupy dołączyli także mieszkańcy Kartuz. Pierwsze spotkanie organizują w niedzielę 29 listopada w parafii pw. Św. Wojciecha w Kartuzach. Tymczasem, także wśród duchownych, nie brak głosów o tym, że działania formacji są kontrowersyjne.

17. Szefowa kartuskiego PiS potępia agresję na Rynku: nie mieliśmy gwizdków i banerów - 193 komentarze

Sylwia Leyk, radna województwa pomorskiego, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie kartuskim przesłała nam oświadczenie, w którym pisze, że incydent, do którego doszło na Rynku w Kartuzach podczas wizyty Rafała Trzaskowskiego nie powinien mieć miejsca. Winę za zachowanie zwolenników Andrzeja Dudy zrzuca jednak na posła Sławomira Nitrasa, mimo iż to jego nietykalność cielesną naruszono.

18. Gm. Stężyca udostępniła poczcie dane wyborców, gm. Żukowo sprzeciwia się - 192 komentarze

Gmina Stężyca, wbrew wcześniejszym zapowiedziom jednak udostępniła Poczcie Polskiej dane wyborców. Wójt Tomasz Brzoskowski tłumaczy, że tym razem wniosek był złożony prawidłowo i podpisany kwalifikowanym podpisem. Natomiast gmina Żukowo wciąż podtrzymuje swoją wcześniejszą decyzję.

fot.archiwum/W.D.

19. Powiat kartuski od soboty czerwoną strefą! Jakie obostrzenia? - 192 komentarze

Od soboty 26 września powiat kartuski objęty będzie tzw. czerwoną strefą. Oznacza to przywrócenie szeregu obostrzeń: odwołane mają być wszystkie wydarzenia kulturalne, wesela będą mogły odbywać się do 50 osób, a w przestrzeni publicznej należy nosić osłony nosa i ust. 

fot. Ministerstwo Zdrowia

20. Rolnicy mają dość! W środę blokada rond w Żukowie i Chwaszczynie - 190 komentarze

Zaostrza się ogólnopolski protest rolników, którzy sprzeciwiają się tzw. piątce dla zwierząt. Rolnicy zapowiedzieli blokady głównych dróg w kraju. Jak się dowiedzieliśmy, będą one dotyczyły także dróg krajowych na terenie powiatu kartuskiego.

fot.W.D.

(W.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (18)

Mieszkaniec.Mieszkaniec.

23 7

Kiedy w Kartuzach dymisja Burmistrza ? Czy to nie czas najwyższy ? 18:57, 31.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Mieszkaniec z okolicMieszkaniec z okolic

8 13

Andżej Andżej daj sobie siana. Dziś koń więcej zrozumie.
Bogu dzieki, że mamy dzis dobrego burmistrza, który wie czego mieszkańcy oczekują.
A my musimy zamienić, konie na muły. 06:50, 01.01.2021


autobrawoautobrawo

14 4

W Kartuzach idzie nowe. Wielka niespodzianka i zaskoczenie gmina podpisała umowę z wykonawcą zadania kartuska komunikacja autobusowa. Ku zaskoczeniu wszystkich realizatorem zadania został wybrany w trybie negocjacji: P.A. "Gryf" 19:05, 31.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

psychoanalitykpsychoanalityk

22 9

Dobór tematyki wyraźnie wskazuje że express kaszubski już dawno przestał być reprezentatywnym medium dla naszego regionu .Tu raczej prezentowane są lewackie poglądy dosyć wąskiej grupy które zawsze były obce temu miejscu Sądzę że portal tego typu nie powinien też służyć do leczenia czyichś kompleksów 19:16, 31.12.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KoksuKoksu

11 5

I tutaj się zgodzę brawo napisałeś prawdę brawo ty bo ten express Kaszubski to wchodzi w du. Ę temu kto da więcej 22:31, 31.12.2020


Do wyżejDo wyżej

6 13

To sobie zróbcie własne media. Niech czarny Rydzyk Wam pomoże! 01:36, 01.01.2021


psychoanalitykpsychoanalityk

7 6

o @ Do wyżej - "To sobie zróbcie własne media" Szanowny interlokutorze - tym sformułowaniem sugerujesz że express jest medium własnym pana redaktora który jednak używają przymiotnika kaszubski próbuje przypisywać swoją twarz i poglądy naszemu całemu regionowi W tej sytuacji w nazwie powinno być zawarte nazwisko pana redaktora bo zawiera jego poglądy chyba że nie chce się pod nimi podpisać 08:19, 01.01.2021


artiarti

19 6

Czas podziękować burmistrzowi i jego urzędnikom,za opieszałość i brak kompetencji.Gmina Kartuzy to porażka,tam jest pAN urzędnik i petent który jest intruzem.
19:19, 31.12.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PrawdaPrawda

5 10

Czas a może wreszcie trzeba podziękować burmistrzowi z to jak zmienił kartuzy w piękne miasto. Chwała.mu za to. Jak bym słyszał radnego co ciągle mówi na wszystko co się dzieje w gminie ,,porażka,, wystarczy obejrzeć obrady sesji rady miejskiej i tam to dopiero zobaczycie,,porażkę,, kto ich wybiera?😭 06:59, 01.01.2021


Masz rację artiMasz rację arti

10 2

Dużo zależy od ludzi. Mam taki trochę "cygański" fach, że zmuszony jestem do częstej zmiany miejsca zamieszkania. Do tej pory, w każdym urzędzie po zameldowaniu się, usłyszałem: "gorąco witamy nowego mieszkańca" lub coś w tym rodzaju. A w Kartuzach ani be, ani me, ani kukuryku. W oczach urzędniczki chłód, chłód, chłód. Niby drobiazg, ale pierwsze wrażenie się liczy. 09:05, 01.01.2021


Strajk Kobiet!Strajk Kobiet!

4 14

Piekło patriarchatu! Precz z watykańskim okupantem! 01:34, 01.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kg dip kgKg dip kg

11 4

Skąd ten czaskowsi się wzioł to doch *%#)!& je 02:27, 01.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

psychoanalitykpsychoanalityk

12 3

Do @ Do wyżej - "To sobie zróbcie własne media" Szanowny interlokutorze - tym sformułowaniem sugerujesz że express jest medium własnym pana redaktora który jednak używają przymiotnika kaszubski próbuje przypisywać swoją twarz i poglądy naszemu całemu regionowi W tej sytuacji w nazwie powinno być zawarte nazwisko pana redaktora bo zawiera jego poglądy chyba że nie chce się pod nimi podpisać 08:18, 01.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Do psychoanalitykDo psychoanalityk

4 10

Pan redaktor jest właścicielem portalu EK, a nazwa "kaszubski" nie jest zastrzeżona. Poza tym wydaje portal na terenie Kaszub i o tym, co dotyczy powiatu kartuskiego. Jeszcze mamy wolność prowadzenia działalności gospodarczej, wolność słowa i poglądów. Naprawdę, #kaszubscy fanatycy i fundamentaliści powinni mieć swój portal. A #Rydzyk ma wyższą szkołę mediów i ma własne media, to zwróćcie się z tym do niego. To do Was pasuje. 10:33, 01.01.2021


psychoanalitykpsychoanalityk

5 2

Do "Do psychoanalityk" Jednak psychoanalityk jest potrzebny od zaraz. Okazuje się że zwykły lewak kreuje się na obrońcę cyt. " wolność słowa i poglądów .Rozumiem że miarą tolerancji i wolności wyznawanej przez niego są słowa "kaszubscy fanatycy i fundamentaliści. To zaczyna zalatywać początkującym totalitaryzmem!!! 11:15, 01.01.2021


Urząd pok nr....Urząd pok nr....

7 4

Do "Mieszkaniec z okolic'' i "Prawda" Weź się w końcu zdecyduj czy jesteś mieszkańcem z okolicy czy prawdą by tu wszyscy są przekonani że jesteś zwykłym trollem 08:38, 01.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jarrosław.Jarrosław.

5 9

Kiedy swój mandat złoży Pan Belgrau ? 14:02, 01.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrzegowojtekGrzegowojtek

4 1

To co prezentuje nam express to chora wizja jego autorów i ich wyznawców którą chcą narzucić naszemu środowisku 12:00, 03.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%