Zamknij
REKLAMA

Jak dbać o zęby domowymi sposobami?

10.49, 15.07.2021 materiały partnera

Wielu z nas wydaje się, że prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej wymaga częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym, w którym poddajemy się licznym zabiegom pielęgnacyjnym. Tymczasem okazuje się, że zadbać o zęby możemy nawet w domu, a co więcej możemy robić to w sposób naprawdę efektywny.

Codzienne mycie zębów

Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać, chcąc zachować zdrowy, piękny uśmiech na lata, jest codzienne szczotkowanie zębów. Najlepiej robić to przy pomocy szczoteczki elektrycznej, choć doskonale sprawdzają się również szczoteczki soniczne. Co istotne, obecnie zarówno szczoteczki elektryczne, jak i szczoteczki soniczne możemy kupić za około 100 zł w każdym, większym sklepie ze sprzętami RTV i AGD, a nawet w marketach. Szczoteczki te myją zęby o wiele bardziej efektywnie, niż tradycyjne szczoteczki manualne. Kluczem do sukcesu jest również wybór właściwej dla nas pasty do zębów. Niektóre z nich przeznaczone są dla osób z objawami paradontozy (krwawiące dziąsła), inne dla tych, którzy chcieliby delikatnie wybielić zęby. W wyborze odpowiedniej pasty może pomóc stomatolog. Podpowie on, czy powinniśmy używać tradycyjnych past z fluorem, czy też lepiej postawić na produkty pozbawiane tego pierwiastka. Zęby powinniśmy myć przynajmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Dobrze jednak, gdy mamy możliwość sięgnąć po szczoteczkę po każdym posiłku.

Czyszczenie przestrzeni między zębowych

Mycie zębów przybliża nas do zdrowego uśmiechu, jednak bardzo ważne jest również usuwanie resztek pożywienia z przestrzeni między zębowych. Możemy w tym celu posłużyć się nitką dentystyczną, którą kupimy w każdym sklepie kosmetycznym za kilka złotych. W czyszczeniu trudno dostępnych miejsc doskonale sprawdzają się również malutkie szczoteczki do mycia przestrzeni między zębowych. Są one bardzo elastyczne, dlatego praca z nimi nie sprawia większych problemów. Nieco większą inwestycją będzie zakup irygatora, który potrafi usunąć nawet najmniejsze drobinki spomiędzy zębów. Powinny się w niego wyposażyć w szczególności osoby, które noszą aparat na zębach.

Płukanie jamy ustnej

Każdy z nas powinien na co dzień używać specjalistycznego płynu do płukania jamy ustnej. Jego użycie powinno być uwieńczeniem każdego szczotkowania zębów. Niemniej jednak w sytuacji, gdy po posiłku nie możemy ich umyć, dobrze jest przepłukać jamę ustną chociażby zwykłą wodą. Róbmy to zawsze wtedy, gdy sięgamy po produkty potencjalnie szkodliwe dla zębów, na przykład po czekoladę. Dzięki tym prostym płukankom usuwamy przynajmniej część osadu z zębów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%