Zamknij
REKLAMA

Jak uzyskać UAVO czyli świadectwo kwalifikacji operatora drona?

12:57, 06.12.2021 | materiały patnera

UAVO, czyli świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego, to dokument, który muszą zdobyć wszyscy chcący dronem wykonywać loty o charakterze innym niż rekreacyjny bądź sportowy. Jak zdobyć UAVO?

Kiedy potrzebne jest UAVO?

Jeśli planujemy wykorzystywać dron w celach zarobkowych, chcemy robić nim zdjęcia, nagrywać filmy bądź sięgać po niego w celach badawczych, jesteśmy zobowiązania do posiadania świadectwa kwalifikacji. Wynika to z obowiązujących aktualnie przepisów. Bardzo często dokument ten bywa określany jako prawo jazdy na prawo. Zdarza się, że mówi się także o licencji. Są to określenia potoczne, które w profesjonalnym obiegu nie funkcjonują.

Kto może zweryfikować posiadanie UAVO?

Świadectwo kwalifikacji operatora drona wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Inspektorzy tej instytucji mogą – oczywiście po okazaniu stosownych dokumentów – przeprowadzić oględziny drona i sprawdzić wszystkie wymagane prawem dokumenty, a więc również UAVO.

Warto pamiętać, że funkcjonariusze Policji nie mają uprawnień do weryfikacji świadectwa kwalifikacji UAVO. Jedyne, co mogą zrobić, jeśli uznają, że zakłócamy spokój, latając dronem, to sprawdzenie dokumentów tożsamości. W skrajnych przypadkach mogą zdecydować się na zatrzymanie na 48 godzin w celu wyjaśnienia sprawy. I w takim przypadku świadectwo kwalifikacji bardzo może się przydać. Dlatego wykonując loty dronem, zawsze warto mieć je przy sobie.

Czy latanie dronem bez wymaganego świadectwa kwalifikacji jest karalne?

Ustawa Prawo Lotnicze jasno wskazuje, że wykonywanie lotów statkiem powietrznym z naruszeniem obowiązujących przepisów wiąże się z zagrożeniem karą dochodzącą nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Jeśli w trakcie lotu spowodujemy wypadek, wyrządzimy komuś krzywdę bądź doprowadzimy do czyjejś śmierci, sąd może zdecydować o podwyższeniu kary. Nie warto więc rezygnować z kursów niezbędnych do otrzymania świadectwa kwalifikacji. Jest to sposób na uzyskanie odpowiednich umiejętności, a tym samym bezpieczne poruszanie się dronem.

Co zrobić, aby otrzymać świadectwo kwalifikacji operatora drona?

Aby uzyskać UAVO, trzeba przede wszystkim odbyć obowiązkowe szkolenie lotnicze. Taki kurs może prowadzić podmiot, który zarejestrowany został w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Po pozytywnym przejściu kursu, przychodzi pora na egzamin państwowy. Składa się on z dwóch części:

  • teoretycznej;
  • praktycznej.

Osoby zainteresowane odbyciem takiego szkolenia odsyłamy na https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/. Dobrze prowadzony kurs połączony z zaangażowaniem uczestnika do gwarancja powodzenia na egzaminie państwowym.

Świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego to dokument, który musimy mieć, jeśli nie chcemy ograniczać się podczas lotów dronem. Jego zdobycie nie jest dzisiaj wcale trudne. Wystarczy odbyć kurs prowadzony przez upoważnioną do tego instytucję, a następnie zdać egzamin. Potem można śmiało wykonywać loty dronem, robiąc zdjęcia, kręcąc filmy czy zbierając istotne dane dotyczące na przykład jakości powietrza.

Masz pytania? Napisz maila: [email protected], zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%