Zamknij

Masz twardą wodę w kranie? Zobacz jaki zmiękczacz wody wybrać do domu i mieszkania

08:46, 26.07.2022 mat.partnera Aktualizacja: 08:59, 26.07.2022

Woda z kranu jest obecnie zdatna do picia, jednak jej smak i twardość nadal stanowi pewien problem, co stanowi poważny problem dla wielu osób. Duża zawartość minerałów w wodzie powoduje, że staje się ona bardziej twarda. Niestety, psuje to również smak przygotowywanych z nią potraw i napojów. Woda z kranu wysusza skórę i niszczy większość domowych sprzętów. Jakie są korzyści ze zmiękczonej wody? Jakich urządzeń można użyć, aby poprawić jej jakość? Dowiedz się, co musisz wiedzieć na ten temat!

Woda z kranu jest obecnie zdatna do picia, jednak jej smak i twardość nadal stanowi pewien problem, co stanowi poważny problem dla wielu osób. Duża zawartość minerałów w wodzie powoduje, że staje się ona bardziej twarda. Niestety, psuje to również smak przygotowywanych z nią potraw i napojów. Woda z kranu wysusza skórę i niszczy większość domowych sprzętów. Jakie są korzyści ze zmiękczonej wody? Jakich urządzeń można użyć, aby poprawić jej jakość? Dowiedz się, co musisz wiedzieć na ten temat!

Zmiękczacz wody – z nim woda zyska nowy smak

Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które pomaga usunąć nadmiar minerałów, które mogą powodować osad z kamienia. Woda, która płynie z kranu nie jest bardzo bogata w jony magnez i wapń. Zmiękczacz wody ma za zadanie zatrzymanie nadmiaru minerałów i zastąpienie ich obojętnymi jonami sodu. Dzieje się tak, ponieważ w zmiękczaczu stosowane są specjalne filtry ze żywicą jonowymienną. Gdy twarda - zmineralizowana - woda przechodzi przez filtr, jony magnezu i wapnia zmieniają się w jony sodu. Pierwiastek ten nie wytrąca się z wody, więc zmiękczoną wodę będzie można pić bez przeszkód.

Większość zmiękczaczy na rynku działa na zasadzie wymiany jonowej. Wykorzystują one złoże specjalnej żywicy jonowymiennej, które jest nasycone neutralnym sodem. Dzięki temu możliwe jest stworzenie miękkiej wody. Aby urządzenie działało prawidłowo, konieczne jest regularne płukanie złoża za pomocą soli. W zmiękczaczu tworzy się roztwór wodny soli, który jest stosowany do regeneracji żywicy jonowymiennej. 

Zmiękczona woda ma wiele zalet

Zmiękczacze wody służą do pozbycia się jonów magnezu i wapnia. Jony te sprawiają, że woda jest twarda, a wytrącony osad może powodować uszkodzenia urządzeń, np. grzałek. Zmiękczacze wody zapobiegają temu zjawisku, dzięki czemu warto je stosować.

Przejdźmy wobec tego do najważniejszych zalet zmiękczonej wody, o których warto pamiętać:

  • Jeśli używasz zmiękczonej wody w swoim gospodarstwie domowym, Twoje urządzenia, zawierające grzałki, będą działać dłużej.
  • Zmiękczona woda jest również dobra dla kranów, wanien, kabin prysznicowych i Twojej skóry. Nie osadza się na nich trudny do usunięcia osad.
  • Twoje naczynia nie będą miały smug i zaczną błyszczeć, gdy umyjesz je miękką wodą.
  • Twoje ubrania będą pachnące, świeże i miękkie w dotyku, gdy wypierzesz je w zmiękczonej wodzie. Miękka woda pozwala używać też mniej proszku piorącego.
  • Jedzenie, które ugotujesz ze zmiękczoną wodą będzie miało niesamowity smak.
  • Będziesz też używać mniej detergentów do usuwania kamienia w łazience, jeśli masz zmiękczoną wodę.

Stosując zmiękczoną wodę, należy używać mniejszej ilości detergentów, które muszą łączyć się z wodą. Należy pamiętać, że zmiękczona woda bardziej się pieni w połączeniu np. z mydłem, szamponem czy proszkiem piorącym. Wielu producentów oferuje zmiękczacze wody, które pozwalają na regulację twardości wody. Jest to ważne, ponieważ różne urządzenia i systemy hydrauliczne potrzebują różnych poziomów twardości. Doskonałej jakości zmiękczacze wody znajdziesz w sklepie internetowym Hydrotermo.pl.

Czy filtry zmiękczający do mieszkanie jest dobrym rozwiązaniem?

W przypadku twardej wody w mieszkaniu, dobrym wyborem jest zakup kompaktowego centralnego zmiękczacza wody. To urządzenie bez problemu zmiękczy Twoją wodę i jest bardzo przystępne cenowo. Nie wymaga również wielu zabiegów konserwacyjnych. Złoże w zmiękczaczu jest stale regenerowane, dzięki czemu normalne użytkowanie urządzenia nie wymaga wymiany nawet przez około 10 lat.

Kompaktowy model ma złoże o pojemności 10-12 litrów. Wraz z obudową zajmuje więc niewiele więcej miejsca niż średniej wielkości kosz na odpadki. Kompaktowy zmiękczacz wody w mieszkaniu najlepiej zamontować blisko ujęcia wody, czyli np. w szafce pod zlewem lub szafce umywalkowej. Jeśli szukasz sposobu na dłuższą żywotność swoich domowych sprzętów, to urządzenie będzie jedną z najlepszych domowych inwestycji, jakie możesz poczynić.

Przed zakupem lepiej sprawdzić twardość wody

Test twardości wody może pomóc Ci dowiedzieć się, czy potrzebujesz zmiękczacza wody. Jeśli Twoja woda jest twarda, może to powodować wiele problemów. Na przykład, kamień może gromadzić się na dnie czajnika lub wokół kranu w zlewie. Jeśli tak się stanie, konieczne będzie  użycia silnych środków chemicznych, aby go usunąć. W przeciwnym razie urządzenia domowe mogą nie działać zbyt długo. Dlatego tak ważne jest posiadanie zmiękczacza wody, np. centralnego zmiękczacza wody.

Jak można określić, jaki masz problem z wodą? Pierwszym krokiem jest zmierzenie twardości wody w Twoim domu. Istnieją trzy sposoby, aby zrobić to samodzielnie

  1. Możesz poszukać informacji o stopniu twardości wody na stronie internetowej lokalnego dostawcy wody wodociągowej
  2. Jeśli masz własne ujęcie wody, możesz wykonać analizę wody, a następnie oddać próbkę do inspektoratu sanitarnego lub laboratorium, które wykonuje takie badania
  3. Ostatnią metodą jest użycie paskowego lub kropelkowego testera twardości wody np. ze sklepu akwarystycznego.

W większość przypadków twardość wody podawana jest w stopniach niemieckich (DH). Za wodę miękką uważa, się taką z wynikiem do 10 stopni niemieckich. Średnio twarda woda ma przeważnie do 20 stopni niemieckich a twarda powyżej 20 DH. Właściciele domów w których jest woda średnio twarda zauważą dużą pozytywną zmianę po zamontowaniu zmiękczacza wody. Im wyższa twardość początkowa wody, tym więcej korzyści po montażu zmiękczacza odczują domownicy.

Zmiękczacz wody do mieszkania AquaStilla 12

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%