Zamknij

Nowoczesne sposoby zabezpieczenia ładunku podczas transportu 

14:17, 29.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:17, 29.09.2022

W transporcie wszelkiego rodzaju towarów liczy się ich właściwe zabezpieczenie. Ładunek może być bowiem podatny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy zmiany temperatur. Dlatego też wykorzystuje się nowoczesne narzędzia i sposoby, które w znaczący sposób minimalizują ryzyko zniszczenia lub kradzieży przewożonego towaru. O czym konkretnie mowa? Zapraszamy do lektury! 

Odpowiednie ułożenie towaru to podstawa

Nie jest tajemnicą, że podczas transportowania ładunku liczy się jego odpowiednie ułożenie. Towar musi być rozlokowany ciasno i powinien być na tyle mocno zamocowany, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji, nie przemieszczał się po kontenerze. Dlatego też przyjmuje się tutaj tzw. układ blokowy — ładunek opiera się o ściany drugiego ładunku, przy jak najmniejszej wolnej przestrzeni pomiędzy nimi. Ta technika sprawdza się w przypadku, jeśli przewożony ładunek składa się z wielu towarów takich samych gabarytów. 

W innych przypadkach wykorzystuje się również tzw. worki sztauerskie (wypełnione powietrzem). Mogą one skutecznie wypełnić wolną przestrzeń pomiędzy kolejnymi towarami i zabezpieczyć je na wypadek przemieszczania się po kontenerze. Bardzo często stosuje się również belki rozporowe — mają to samo zadanie, co worki sztauerskie, choć dodatkowo mogą też pomóc w rozdzielaniu towarów. 

Odpowiednie zamocowanie towaru to absolutna konieczność w zarówno transporcie lądowym, jak i morskim czy lotniczym. Mogą przydać się tutaj specjalne listwy do mocowania ładunku w formie szyn, które blokują ładunek i nie pozwalają mu się przemieszczać. Świetnie sprawdzają się również pasy transportowe, które znajdują niesamowicie szerokie zastosowanie w przypadku każdego przewożonego towaru. W przypadku ciężkich ładunków stosuje się tzw. łańcuchy transportowe. 

Inne formy zabezpieczeń 

Niektóre typy przewożonych towarów są bardzo podatne na wilgoć (np. elektronika) lub wysokie temperatury (leki, żywność). Dlatego w kontenerach montuje się specjalne chłodnice lub systemy, uniemożliwiające dostanie się tam wody. W przypadku niektórych wykorzystuje się nawet czujniki, które na bieżąco monitorują stan przewożonych towarów. We wszystkich rodzajach transportu powszechnie wykorzystuje się również plomby transportowe.

Plomby mają kilka kluczowych zadań, które sprowadzają się do jednego — zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą. W przypadku dużych kontenerów wykorzystuje się plomby metalowe, które uniemożliwiają, dostanie się do towaru bez specjalnych narzędzi tnących. W razie ich zerwania stanowią również dowód, że przy ładunku ingerowała nieuprawniona osoba. 

Plomby transportowe można podzielić na kilka rodzajów. Niektóre (np. plomby plastikowe) stosuje się w zabezpieczaniu worków z pieniędzmi, a także kontenerów, wagonów kolejowych czy samochodów. Nowoczesnym i sprawdzonym rozwiązaniem są również plomby elektroniczne, które można wykorzystywać wielokrotnie i które pozwalają monitorować trasę przejazdu, postojów oraz otwarć i zamknięć przestrzeni ładunkowej. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%