Zamknij

Czy należy wykonywać przeglądy techniczne UNO i jakie są najczęstsze usterki i nieprawidłowości?

08:37, 05.10.2022 mat.partnera Aktualizacja: 08:38, 05.10.2022

Urządzenia napełniająco-opróżniające – czyli w skrócie UNO – w wielu branżach produkcyjnych, przemysłowych, transportowych i usługowych (np. komunalnych) pełnią bardzo istotną funkcję. Za ich pomocą możliwe jest transferowanie oraz przechowywanie różnorodnych substancji, które czasami stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a także dla stanu środowiska naturalnego i otoczenia. Czym konkretnie są UNO, kiedy możemy stwierdzić, że UNO jest bezpieczne i jakie najczęstsze usterki i nieprawidłowości występują w tego typu maszynach?

Aby możliwe było sprawne i bezpieczne obchodzenie się z różnorakimi substancjami (głównie ciekłymi i gazowymi), współcześnie wykorzystuje się w pracach transportowych specjalistyczne urządzenia napełniająco-opróżniające.

Znajdują one swoje zastosowanie w wielu branżach, takich jak chociażby:

  • branża paliwowa,
  • branża chemiczna,
  • branża kosmetyczna,
  • branża komunalna (oczyszczanie ścieków itp.),
  • branża wydobywcza itd.

Jako że UNO działają blisko człowieka w różnych warunkach otoczeniowych, a ponadto używane są do przesyłu i transportu substancji niebezpiecznych, ich regularne przeglądy techniczne oraz konserwacje są obligatoryjne. Co więcej – szybkie zauważenie i niwelacja awarii i usterek wpłynie korzystnie nie tylko na poziom bezpieczeństwa pracy, ale również na jej skuteczność i jakość.

Kiedy jednak możemy mówić o urządzeniu NO, że jest bezpieczne?

Jakie są wyznaczniki bezpieczeństwa urządzeń napełniająco-opróżniających?

Kwestie związane z poziomem bezpieczeństwa UNO poruszone zostały w Rozporządzeniu Ministra Transportu z 20 września 2006 roku. Zapisy rozporządzenia wyraźnie wskazują, kiedy możemy określić UNO za bezpieczne zarówno dla zdrowia i życia ludzi, jak i dla otoczenia i środowiska naturalnego.

Tymi wyznacznikami są:

  • zaprojektowanie i produkcja UNO z myślą o możliwych zagrożeniach, które wyniknąć mogą przede wszystkim z przeznaczenia maszyny (typu przesyłanego materiału, jego właściwości chemicznych i fizycznych, a także ciśnienia),
  • zaprojektowanie i produkcja UNO z myślą o bezpieczeństwie człowieka i środowiska naturalnego oraz otoczenia roboczego (czy w urządzeniu zainstalowano systemy zabezpieczeń np. przed wyciekami czy temperaturami panującymi w warunkach pracy),
  • użytkowanie UNO z uwzględnieniem instrukcji pochodzących od producenta i przez niego autoryzowanych,
  • zaprojektowanie, produkcja oraz montaż UNO umożliwiające ich bezpieczne użytkowanie.

I choć czasami może się wydawać, że wszystkie powyższe podpunkty pozostają spełnione, to zdarzają się sytuacje, w których dostarczony sprzęt okazuje się wadliwy, niedopracowany lub zbudowany z zamienników oryginalnych części. Aby uniknąć błędów skutkujących awariami i zagrożeniem bezpieczeństwa, warto współpracować ze sprawdzonymi dostawcami urządzeń napełniająco-opróżniających.

Jakie są najczęstsze usterki i nieprawidłowości w kontekście UNO?

Regularne przeglądy pozwalają w porę dostrzec i wyeliminować usterki i nieprawidłowości w stanie technicznym urządzeń napełniająco-opróżniających. Czasami jednak zdarza się, że awarie wystąpią przed kontrolą. Wówczas należy działać szybko i w zgodzie z procedurami, by nie doprowadzić do zbyt dużych szkód spowodowanych np. wyciekiem substancji.

Do najczęściej zauważanych usterek zaliczyć możemy:

  • rozszczelnienie złączy – powoduje ono wyciek substancji, co może być ekstremalnie niebezpieczne. Najczęściej do nieszczelności złączy dochodzi z powodu zużycia uszczelek lub też w wyniku długotrwałego, częstego manewrowania wężem/przewodem,
  • rozszczelnienie wynikające z wgnieceń i załamań węża – również powoduje groźne wycieki. Do usterek węża najczęściej dochodzi w wyniku uszkodzeń mechanicznych, nieodpowiedniego użytkowania, zbyt mocnego zginania przewodu, a nawet z powodu użytych do produkcji węża wadliwych materiałów,
  • problemy z zaworem sterowanym – przede wszystkim problemy z jego otwarciem powodowane są najczęściej uszkodzeniami mechanicznymi lub – w przypadku UNO z systemem uziemienia cystern – niepodłączeniem uziemienia,
  • rozszczelnienie armatury odcinającej – również powodowane jest głównie przez zniszczenia mechaniczne, jednak może być spowodowane działaniem korozji lub zużyciem uszczelnień.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju usterkę zauważymy lub która z nich zostanie wyszczególniona w procesie przeglądu, rzetelna konserwacja urządzenia NO i serwis z wykorzystaniem sprawdzonych, oryginalnych części przywrócą urządzenie do bezpiecznego stanu używalności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%