Zamknij

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować

08:00, 10.11.2022 mat.partnera Aktualizacja: 08:01, 10.11.2022

Wysłałeś swoje podanie o pracę i otrzymałeś telefon lub maila od rekrutera z informacją o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulujemy. Jeżeli zastanawiasz się, co dalej, jesteś w dobrym miejscu. Ten artykuł pomoże ci się lepiej przygotować do rozmowy z pracodawcą. Pamiętaj, że nie możesz teraz spocząć na laurach – włóż wysiłek w to, aby pokonać innych kandydatów i zdobyć nową posadę.

Wysłałeś swoje podanie o pracę i otrzymałeś telefon lub maila od rekrutera z informacją o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulujemy. Jeżeli zastanawiasz się, co dalej, jesteś w dobrym miejscu. Ten artykuł pomoże ci się lepiej przygotować do rozmowy z pracodawcą. Pamiętaj, że nie możesz teraz spocząć na laurach – włóż wysiłek w to, aby pokonać innych kandydatów i zdobyć nową posadę.

Dowiedz się wszystkiego o pracodawcy

“Co Pan/Pani wie o naszej firmie?” – to pytanie, które pada na rozmowie kwalifikacyjnej bardzo często. Niestety, ogromna ilość kandydatów traci swoje szanse po usłyszeniu tego pytania. Niezależnie od tego, czy szukasz wymarzonej pracy, czy chcesz sobie dorobić, pracodawcy muszą wiedzieć, że kandydat, którego chcą zatrudnić, wie, gdzie aplikuje.

Właśnie dlatego, zanim pojawisz się na rozmowie o pracę, poszukaj wszystkich możliwych informacji o pracodawcy. Skorzystaj na przykład ze strony internetowej firmy lub ich profilu na LinkedIn. Dobrym sposobem jest także wpisanie nazwy pracodawcy w wyszukiwarkę internetową.

Warto zapamiętać informacje, które są nieoczywiste, na przykład pojawiają się na mediach społecznościowych firmy. Przykładowo, jeżeli znalazłeś informację, że firma brała udział w akcji charytatywnej, możesz wspomnieć o tym i powiedzieć, że jako osoba empatyczna, cieszysz się, że ty i firma dzielicie podobne wartości. 

Przygotuj się na trudne pytania

Stres nigdy nie jest dobrym doradcą, szczególnie wtedy, gdy musisz zrobić dobre wrażenie na pracodawcy. Właśnie dlatego przejrzyj różne strony i poradniki, z których dowiesz się, jakie trudne pytania mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że dla rekruterów nawet najdziwniejsze pytania mają sens, bo na przykład sprawdzają, jak radzisz sobie w sytuacjach stresowych. Jeżeli będziesz wiedzieć, czego się spodziewać, pracodawca niczym cię nie zaskoczy.

Przygotuj pytania dla pracodawcy

Na końcu niemal każdej rozmowy kwalifikacyjnej pracodawcy pytają kandydatów, czy chcą oni o coś dopytać. Wielu kandydatów odpowiada, że nie, bo wszystko jest jasne po rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak, że rekruterzy często oceniają to, czy i jakie pytania zada kandydat. Warto więc przygotować kilka zagadnień, o które możesz dopytać. W ten sposób pokażesz, że jesteś osobą, którą dane stanowisko naprawdę interesuje.

Dobre pytanie na rozmowę kwalifikacyjną to na przykład:

  •  Jak wygląda typowy dzień pracy na oferowanym stanowisku? Jakie są możliwości rozwoju zawodowego w firmie?
  •  Czy oferowane stanowisko jest nowe? Jeżeli nie, kto obejmował je wcześniej i jakie są przyczyny odejścia?

Zadbaj o odpowiedni strój

Pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na pracodawcy, może mieć duży wpływ na to, jak zostanie oceniona cała rozmowa kwalifikacyjna. Ważne jest o to, by zadbać o schludny wygląd. W zależności od tego, o jakie stanowisko się ubiegasz, możesz wybrać strój smart casual lub bardziej oficjalny. Nie musisz od razu kupować nowych ubrań, ale zadbaj o to, by ubrania były czyste i wyprasowane. Pogniecione czy poplamione koszule mogą wysłać sygnał, że jesteś osobą niechlujną, która nie przykłada wagi do szczegółów.

Pamiętaj też o tym, by twoje obuwie było dopasowane do stroju i czyste. Zadbaj o schludne uczesanie. Jeżeli zdecydujesz się na makijaż, nie powinien być zbyt krzykliwy. Wybieraj stonowane kolory. Jeśli założysz wzorzyste ubranie, kieruj się zasadą, zgodnie z którą wzór powinien znajdować się tylko na jednym elemencie stroju.

 

Przynieś swoje CV i list motywacyjny

 

Choć większość aplikacji odbywa się online, a rekruter zapewne ma twoje podanie przed sobą na komputerze, warto wziąć dokumenty aplikacyjne(https://cv-wzor.com/szablony-cv/) ze sobą. Po pierwsze, przed rozmową kwalifikacyjną możesz jeszcze raz przeczytać, co napisałeś w CV i liście motywacyjnym i nie dać się zaskoczyć podczas rozmowy. Po drugie, pracodawca może mieć problem ze znalezieniem twojego CV i wówczas pokażesz, że o wszystko zadbałeś, a to może dać ci “dodatkowe punkty” podczas rozmowy.

 

Oczywiście dokumenty nie powinny być pogięte. Najlepiej zapakować je w tekturową, jednokolorową teczkę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%