Zamknij
REKLAMA

Rękawiczki lateksowe medyczne – gdzie znajdą zastosowanie?

15.38, 21.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 15.38, 21.11.2022

Chociaż skóra ludzkich dłoni jest odporna na wiele czynników, niekiedy konieczne jest zabezpieczenie jej w dodatkowy sposób. Jest to szczególnie istotne w przypadku personelu placówek ochrony zdrowia, który wykonuje operacje oraz zabiegi medyczne – w takich sytuacjach niezbędne jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i higieny, wykorzystując m.in. rękawiczki lateksowe medyczne. Co więcej, te wyroby doskonale sprawdzają się jako dodatkowa ochrona podczas codziennych zadań. Co wyróżnia te jednorazowe rękawiczki i gdzie znajdują one zastosowanie?

Rodzaje jednorazowych rękawiczek medycznych

Medyczne rękawiczki jednorazowe dzielą się na kilka głównych rodzajów. Pierwszym z nich są rękawice nitrylowe – produkowane z syntetycznego kauczuku o właściwościach antyalergicznych. Wybierane są one przez osoby posiadające wrażliwą, skłonną do alergii skórę. Ten wyrób jest odporny na wiele chemicznych oraz tłustych substancji, dlatego znajduje swe zastosowanie w laboratoriach czy warsztatach samochodowych. Nierzadko jest również stosowany w gastronomii oraz kosmetyce estetycznej.

Rękawice winylowe są z kolei produkowane z PVC, dlatego skutecznie zabezpieczają dłonie przed kontaktem ze szkodliwymi drobnoustrojami. Co ważne, są przy tym delikatne dla skóry! Charakteryzują się one wysokim poziomem wytrzymałości. Należy jednak zaznaczyć, że ta cecha znacząco wpływa na ich elastyczność. Nie są one rozciągliwe, dlatego w ich przypadku kluczowy jest wybór właściwego rozmiaru rękawic, aby nie uległy one rozerwaniu podczas zakładania.

Najwyższy poziom ochrony przed różnego rodzaju wirusami, bakteriami oraz grzybami zapewniają rękawiczki lateksowe medyczne. Personel medyczny powinien je wybierać, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa sobie oraz pacjentom, ograniczając ryzyko rozprzestrzeniania szkodliwych drobnoustrojów. Co więcej, produkowane są one z naturalnego kauczuku, dlatego wyróżniają się elastycznością, rozciągliwością i wytrzymałością. Warto też wspomnieć, że pozwalają one na wysoką precyzję działania, gdyż nie są grube – jest to szczególnie istotne podczas przeprowadzenia różnego rodzaju procedur medycznych.

Chcesz skutecznie chronić skórę swych dłoni, a także ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania drobnoustrojów? Rękawiczki lateksowe w Eplaster to wyroby, które zdadzą egzamin w każdej sytuacji!

Zastosowanie rękawiczek lateksowych

Rękawiczki lateksowe pozwalają na skuteczną ochronę przed bakteriami, wirusami i grzybami, a także różnego rodzaju substancjami chemicznymi. Z tego powodu znajdują one szerokie zastosowanie w medycynie. Medyczne rękawiczki wykonane z lateksu gwarantują medykom bezpieczeństwo w trakcie kontaktu z wydzielinami oraz płynami drobnoustrojowymi. Stanowią one zabezpieczenie podczas przeprowadzania badań, zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych, a także w trakcie operacji. Ich zakładanie jest obowiązkowe, jeśli medyk ma kontakt z materiałem skażonym, niebezpiecznym.

Ten rodzaj rękawic jest szczególnie ceniony w dziedzinach medycyny, takich jak chirurgia i stomatologia. Spowodowane jest to faktem, że rękawiczki lateksowe są cienkie, a co za tym idzie pozwalają na wykonywanie precyzyjnych ruchów. Wykorzystuje się je także podczas zmiany opatrunków, cewnikowania czy zmiany pieluch u chorych pacjentów.

Chociaż rękawiczki lateksowe medyczne stosowane są przede wszystkim w medycynie, znajdują one zastosowanie również w innych dziedzinach. Przykładowo, chronią one ludzkie dłonie przed zafarbowaniem podczas farbowania włosów czy wykonywania henny. Co więcej, nierzadko wybierane są one do wykonywania codziennych czynności: sprzątania czy przygotowywania posiłków.

Rękawiczki lateksowe medyczne - podsumowanie

Podsumowując, lateksowe rękawiczki wykonywane są z naturalnego kauczuku – ten materiał gwarantuje wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas kontaktu z wydzielinami i płynami ustrojowymi, krwią. Z uwagi na właściwości rękawic lateksowych, są one powszechnie wykorzystywane w medycynie – medycy zakładają je, kiedy przeprowadzają zabiegi czy operacje, a także wykonują czynności diagnostyczne. Co więcej, rękawiczki lateksowe sprawdzają się podczas wykonywania wielu codziennych czynności, takich jak sprzątanie.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%