Zamknij

Jak przygotować projekt ogrodu?

08:29, 25.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:08, 12.07.2023
pixabay pixabay

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się projektowanie ogrodów. Samodzielne przygotowanie projektu sprawia mnóstwo satysfakcji, ale nie jest prostym zadaniem. W odpowiednim miejscu muszą zostać umieszczone rośliny i trzeba o tym pamiętać podczas opracowywania planu. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinno wyglądać projektowanie ogrodów, a także podpowiemy od czego zacząć.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Dobry projekt ogrodu musi przede wszystkim posiadać roślinność dostosowaną do danych warunków, a także odpowiednio dobrany i przystrzyżony trawnik. Warto również zainwestować w systemy automatycznego nawadniania, żeby później nie trzeba się o to było martwić. Idealnie sprawdzą się kurtyny wodne, nawadnianie na trawniku, nawadnianie na rabacie lub strumienie. Realizacja nie powinna zająć dużo czasu, jeśli projektu ogrodu jest faktycznie dobrze przygotowany. Warto wspomnieć także o niewielkich nakładach na pielęgnację. Aranżację ogrodu można uzupełnić przy pomocy obiektów małej architektury ogrodowej. W tym miejscu można wymienić ławki, altany, tarasy, donice ogrodowe oraz trejaże podpierające rośliny. Można śmiało powiedzieć, że w każdym ogrodzie dobrze będzie wyglądać murek oporowy, który podkreśli piękno posadzonych roślin. Taki murek jest także funkcjonalny, ponieważ oddziela trawnik od rabaty z roślinami. Murki są przeważnie tworzone z łupka kamiennego, ponieważ ten materiał najlepiej pasuje do aranżacji ogrodu. Czasami wystarczy nawet jeden mały murek, żeby całkowicie zmienić oblicze danego ogrodu. Warto zaznaczyć, że architektura tego rodzaju jest niestety często niedoceniana w ogrodach.

Przestrzeń ogrodowa

Bardzo ciekawym urozmaiceniem przestrzeni ogrodowej jest z pewnością woda. Jeśli chcesz dodać do projektu ogrodu doznania wizualne oraz słuchowe to powinieneś zdecydować się na nowoczesny kanał wodny lub przynajmniej oczko wodne. Oczka wodne prezentują się bardzo dobrze, dlatego opłaca się je wprowadzić w swoim ogrodzie. Wokół oczka możesz posadzić różne rośliny. Niewielki taras wypoczynkowy także można przygotować przy oczku. Należy pamiętać, że utrzymanie czystości w oczku nie jest skomplikowane, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Musisz też dostarczać odpowiednią ilość powietrza oraz stosować właściwe bakterie, jeśli chcesz utrzymać życie biologiczne w oczku. Zainstalowana pompa wody umożliwi systematyczne dostarczanie powietrza. Możesz też zainwestować w aktywator tlenu, który wspiera pracę pompy. Zdecydowanie najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest chlor, ponieważ dobrze oczyszcza oczko wodne. Niestety stosując chlor nie zachowasz życia biologicznego, więc trzeba się na coś zdecydować. Można śmiało powiedzieć, że chlor to najtańszy i najczęściej wybierany produkt do pielęgnacji oczek wodnych. Warto pamiętać, że światło również pełni bardzo ważną funkcję w ogrodzie. Bez wątpienia jest to czynnik potrzebny do prawidłowego wzrostu roślin. Po zmierzchu światło sztuczne może skutecznie odgrywać rolę dekoracji ogrodu. Jeszcze na etapie projektowania należy wybrać lampy i punkty świetlne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%