Zamknij
REKLAMA

Od czego zależy termin zwrotu podatku?

10:49, 19.11.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Po złożeniu rocznej deklaracji PIT, wielu podatników zadaje pytania dotyczące terminu przewidzianego na zwrot podatku. Urzędy nie nadążają z odpowiedzią na wielość pytań, często zdenerwowanych podatników, którzy w ich ocenie czekają zbyt długo. Warto więc poznać swoje prawa oraz obowiązki organów podatkowych w zakresie zwrotu z podatku.

Do kiedy zwrot podatku?

Do kiedy zwrot podatku – to jedno z najczęściej zadawanych pytań po złożeniu deklaracji PIT. Podatnicy z niecierpliwością czekają na swoje pieniądze. Mają racje w tym sensie, że skoro zapłacili do organów podatkowych i budżetu państwa za dużo (nadwyżka), mają prawo do zwrotu środków. Niestety, należy jednak wziąć pod uwagę możliwości osobowe i techniczne organów podatkowych oraz regulacje ustawowe - to one określają prawa podatników.

Regulacje ustawowe – 90 dni i aspekty techniczne

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, organy mają 3 miesiące na dokonanie zwrotu z podatku dla podatnika. Dzieje się to we wskazanej przez podatnika formie, np. przelewu na rachunek bankowy lub przekazu pocztowego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że termin nie został określony w stosunku do daty końcowej składania deklaracji podatkowej, ale od daty indywidualnej czynności podatnika. Można więc stwierdzić, że czym wcześniej podatnik złoży swój PIT, tym wcześniej otrzyma zwrot - na przykład składając PIT w kwietniu, otrzyma on zwrot do lipca, a jeżeli złoży deklarację w lutym, otrzyma zwrot do maja, itp.. Po drugie, wskazując sposób zwrotu przelewem bankowym, również można liczyć na szybsze przekazanie środków finansowych, niż poprzez potencjalnie dłużej idący przekaz pocztowy.

Dostęp do informacji przez Internet

W gorącym okresie składania deklaracji podatkowych, bardzo ciężko skontaktować się ze swoim urzędem lub dodzwonić na infolinię. Podatników bardzo często czekać będzie bardzo długa kolejka lub oczekiwanie na połączenie, aby uzyskać odpowiedz na pytanie do kiedy nastąpi zwrot podatku. Status realizacji sprawy danego podatnika można jednak sprawdzić szybciej, na tak zwanym Portalu Podatkowym udostępnianym przez Ministerstwo Finansów.

Podsumowanie i rekomendacje

Jeżeli podatnikowi bardzo zależy na terminie kiedy nastąpi zwrot podatku, może on zastosować się do kilku zasad pozwalających w sposób legalny przyspieszyć wypłatę. Pierwszym z nich, jest możliwość złożenia deklaracji PIT w formie elektronicznej. Przygotowując deklarację przez specjalną aplikację i wysyłając dokumenty przez Internet, organ podatkowy otrzymuje je tak naprawdę w tej samej chwili. Nie ma więc przedłużania terminu złożenia przez przesyłanie oraz odbieranie dokumentów. Co więcej, deklaracje elektroniczne mogą w pewnym stopniu być weryfikowane przez specjalne systemy elektroniczne – powoduje to potencjalnie mniejszą ilość błędów oraz szybsze ich sprawdzenie. Dodatkowo, warto zastanowić się nad złożeniem deklaracji wcześniej, nie tylko ze względu na szybszy termin minięcia 3 miesięcy. Pod koniec terminów do składania PIT, urzędy są obłożone większą ilością pracy, toteż składając go np. w styczniu czy lutym, podatnicy mogą liczyć na szybsze rozpatrzenie ich sprawy, a co za tym idzie szybszy zwrot z podatku.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone