Zamknij

Uczysz się lutować? Dowiedz się, jakich błędów się wystrzegać

14:31, 03.12.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 08:15, 05.12.2018

Lutowanie jest podstawowym działaniem, jakiej wymagają wszelkiego rodzaju prace przy sprzęcie elektronicznym. Coraz większa precyzja wykonania ich podzespołów powoduje, że tym bardziej musi być ona wykonywana jak najdoskonalej. Żadne porady nie zastąpią co prawda praktyki i nabrania w tego rodzaju czynnościach odpowiedniej wprawy, mogą je jednak ułatwić, zwłaszcza tym początkującym adeptom elektroniki. Zajmijmy się więc kilkoma typowymi błędami.

Temperatura ma wielkie znaczenie

Niewłaściwe zlutowanie elementów niesie ze sobą ryzyko niepoprawnej pracy urządzenia, z którego się składają, jako że prąd może nie mieć możliwości przepływania w sposób ciągły. Lepiej więc, za każdym razem od razu rozlutować połączenie, które budzi nasze wątpliwości, niż ryzykować, że nie będzie spełniało należycie swojej roli, a potem szukać go pośród innych.

Wiele z nieprawidłowości może być rezultatem niewłaściwej temperatury grota. Nie może ona być zbyt niska, aby lut mógł ulec zupełnemu roztopieniu. Przesada, jak łatwo się domyślić, także nie jest jednak wskazana. Zbyt wysoka, o co bardzo łatwo, jeśli próbujemy posłużyć się archaiczną lutownicą transformatorową, może doprowadzić do uszkodzenia elementów budowanego czy też naprawianego właśnie układu.

Widać więc, jak istotne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Stacja lutownicza, zapewniająca możliwość precyzyjnej kontroli parametrów pracy, należy więc do obowiązkowego wyposażenia domowej pracowni, nie mówiąc o profesjonalnym serwisie, jeśli ma ona umożliwiać skuteczną pracę. O dużym wyborze takich urządzeń można przekonać się przeglądając np. ofertę sklepu elektronicznego Diolut.

Lutować trzeba umieć

Nawet najlepsze wyposażenie nie zastąpi jednak umiejętności. Należy właściwie się nim posługiwać, na co składa się dbałość o szereg kwestii. Np. o idealną czystość grota. Nie mogą się tam znajdować żadne substancje, które mogą spowodować obniżenie jakości lutu. To samo dotyczy samego lutowanego elementu, pomimo tego, że w dużym stopniu przez zanieczyszczeniami chroni nas użycie topnika. Operując zaś lutownicą, zwłaszcza przy drobnych elementach, koniecznie trzeba zachować ostrożność, aby nie przycisnąć nią płytki zbyt mocno albo nie pogiąć końcówek lutowniczych. Połączenie musi być wykonane precyzyjnie – zwarcie złącza sąsiadującego z tym, które lutowaliśmy może, jak wiadomo, doprowadzić do awarii.

Wiele z powyższych uwag jest dość oczywistych, zwłaszcza dla tych, którzy mają już za sobą pierwsze kroki w tej dziedzinie. Mając jednak na uwadze wymienione tu kwestie, łatwiej je postawić i wykorzystać czas z lutownicą w dłoni na doskonalenie uzyskiwanych rezultatów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%