Zamknij
REKLAMA

Jak urządzić oczko wodne?

08:55, 22.01.2019 | materiały partnera

Oczko wodne to ciekawa ozdoba ogrodu, którą w łatwy sposób można zaaranżować samodzielnie. Potrzebne będą nam do tego specjalistyczne akcesoria oraz rośliny. Konieczne jest również wyznaczenie odpowiedniego miejsca. Poniżej kilka praktycznych porad dla wszystkich osób, które planują urządzenie oczka wodnego. Zobacz, o czym warto pamiętać.

Jak wybrać miejsce na oczko wodne?

Wybór miejsca na sadzawkę w ogrodzie ma bardzo duże znaczenie, zwłaszcza gdy mają żyć w niej ryby bądź inne zwierzęta. Z tego też względu część lustra wody musi mieć zapewniony dostęp do słońca przez przynajmniej 5 godzin dziennie. Jest to także istotne dla roślin. Z ilością słońca nie należy jednak przesadzać, równie potrzebne jest bowiem zacienienie, które chroni przed przegrzaniem wody (zwłaszcza w godzinach popołudniowych). Ponadto, zbyt silne słońca może sprawiać, że rozwijać zaczną się glony. Niekiedy jest to także przyczyna powstawania w wodzie trujących związków chemicznych, szkodliwych dla roślin. Jak więc zapewnić odpowiedni cień dla naszej sadzawki? Najlepiej wybrać miejsce w pobliżu wysokiego drzewa.

Wielkość oczka wodnego

Kiedy wybierzemy już miejsca dla naszej sadzawki, należy zastanowić się nad jej rozmiarem. Rzadko kiedy dysponujemy dużą powierzchnią, jednak zbyt małe oczko wodne nie zaprezentuje się dobrze. Warto także wiedzieć, że rośliny wodne bardzo szybką się rozrastają, z tego też względu przyjmuje się, że optymalny rozmiar oczka wodnego wynosi ok. 20 m. Sama długość to jednak nie wszystko, równie ważna jest przecież jej głębokość. Jeżeli w sadzawce pojawić mają się ryby, to najlepszym wyborem okaże się głębokość na poziomie 50 metrów.

Co wykorzystać do tworzenia oczka wodnego?

Elementem wręcz niezbędnym do aranżacji i urządzenia oczka wodnego w ogrodzie jest kaskada. Zazwyczaj wykonana jest ona z plastiku bądź z żywicy. Niemniej, oba te rodzaje cechuje wysoka wytrzymałość. Ciekawe propozycje pod tym względem dostępne są na stronie https://www.plantica.pl/produkty/oczko-wodne/oczka-wodne. Przydatnym elementem mogą okazać się również specjalne maty ozdobne, do których przyklejone są niewielkie kamyki. Do uszczelnienia dna sadzawki najlepszym wyborem będzie za to mata bentonitowa. Jest to materiał wodoodporny i samonaprawialny, jego minus może stanowić wysoka cena, niemniej wydaje się, że warto ją ponieść. Nie groźne będą mu bowiem zadrapania, a nawet ugryzienia zwierząt, dzięki czemu zapewni szczelność naszemu oczku wodnemu na długie lata. 

Sadzawka w ogrodzie to wyjątkowa dekoracja, która cieszy oko i przynosi uspokojenie. Dla wielu osób zajmowanie się ogrodem oraz pielęgnacja roślin to sposób na spędzanie wolnego czasu. Rośliny wodne wymagają nieco pielęgnacji, gdyż szybko się rozrastają. Oczko wodne daje także możliwość wyboru ciekawych ryb raz małych, wodnych zwierzątek, dzięki czemu możemy się poczuć właścicielami małego, prywatnego jeziorka. 

(materiały partnera)
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone