Zamknij

Wspomaganie integracji sensorycznej dziecka - ćwiczenia w domu czy ze specjalistami?

06:15, 02.04.2019 artykuł sponsorowany

Integracja sensoryczna to proces zachodzący wewnątrz organizmu. Mózg za pomocą receptorów czucia, umieszczonych w poszczególnych zmysłach, zbiera dane z otoczenia, przetwarza je i generuje odpowiedź w postaci reakcji. Zapamiętuje przy tym typ reakcji ciała, która została zastosowana. W ten sposób mózg automatycznie uczy się, jak w odpowiedni sposób zareagować na dany bodziec.

Zaburzenie któregoś z elementów procesu integracji sensorycznej może utrudniać funkcjonowanie dziecka. Dzięki rosnącej świadomości rodziców, problem ten jest coraz szybciej wyłapywany a dzieci z zaburzeniami SI rozpoczynają terapię. W tym miejscu wielu rodziców pyta - zapisać dziecka na zajęcia sensoryczne dla dzieci czy ćwiczyć samodzielnie w domu? A może to połączyć? 

Integracja sensoryczna - ćwiczenia w domu

Przy zdiagnozowanych zaburzeniach SI wskazana jest duża aktywność. Oczywiście, w tym celu nie musisz wysyłać pociechy na dedykowane zajęcia sensoryczne dla dzieci - chociaż korzystanie z miejsc takich jak centrum integracji sensorycznej w Warszawie jest wskazane. Wystarczy zapewnić dziecku odpowiednią ilość ruch, najlepiej za pomocą uprawiania sportu.

Przykładów zajęć sportowych, zastępujących terapię SI w Warszawie, dla dziecka może być bardzo dużo - pływanie, judo, piłka nożna - każdy z tych sportów mu ogromną dawkę ruchu, która pozytywnie wpłynie na jego mózg dostarczając ogromną liczbę bodźców. Oczywiście, idealnie sprawdzą się również inne aktywności, które nie wiążą się z udziałem w zajęciach grupowych. Sama wizyta na placu zabaw, w parku trampolin czy nauka jazdy na hulajnodze znacząco poprawiają równowagę dziecka.

W internecie znaleźć można wiele ćwiczeń wspomagających integrację sensoryczną do wykonania w domu. Autorzy jedno z takich zestawień (terapeuci prowadzący terapie integracji sensorycznej w Warszawie) zachęcają rodziców przede wszystkim do angażowania dzieci w codzienne czynności jak sprzątanie czy gotowanie. Nadając tym zajęciom zabawowy charakter, bez trudu zachęcisz dziecko do zabawy.

15 zabaw wspomagających integrację sensoryczną dziecka w domu

Warto pamiętać, że integracja sensoryczna nie dotyczy tylko aktywności fizycznej, równowagi czy też koordynacji. Odnosi się do wszystkich zmysłów czyli również do węchu, słuchu czy też czucia. Zaproponowane poniżej (wspólnie z centrum integracji sensorycznej na Wilanowie graniczącym z Ursynowem) zabawy dotykają wszystkich zmysłów. Oto 15 zabaw, które wspomogą integrację sensoryczną dziecka.

  1. Przesypywanie ryżu, grochu lub makaronu w pudełeczka.
  2. Zabawa w piaskownicy.
  3. Gąbki i szczoteczki w różnych kształtach i kolorach do zabawy w kąpieli.
  4. Zabawa gniotkiem z mąki.
  5. Tory przeszkód
  6. Turlanie po ziemi.
  7. Zawijanie w koc i turlanie.
  8. Rzucanie lub kopanie do celu.
  9. Jazda rowerkiem biegowym.
  10. Noszenie przedmiotów o różnym kształcie.
  11. Klaskanie i ręczne zabawy z palcami
  12. Rozpoznawanie po dotyku, jakie rzeczy są w worku.
  13. Malowanie stopami.
  14. Kąpiel w zimnej wodzie.
  15. Wyciskanie folii bąbelkowej.

Terapia SI w Centrum Integracji Sensorycznej w Warszawie

Zajęcia sensoryczne dla dzieci wykonywane wspólnie w domowych warunkach świetnie wspomagają integrację sensoryczną. Nie powinny jednak całkowicie zastępować zajęć prowadzonych przez specjalnych terapeutów na integracji sensorycznej w Warszawie. Doświadczenie i wiedza, która posiadają pozwala na właściwą ocenę postępów, które dziecko czyni oraz odpowiedni dobór kolejnych ćwiczeń.

Profesjonalne terapie sensoryczne w Warszawie wspomagające integrację sensoryczną prowadzone są przy pomocy specjalnych przyrządów jak piłki sensoryczne, masażery czy też zabawki sensoryczne. Używanie ich podczas zabaw stymuluje odpowiednie bodźce oraz kształtuje prawidłowe reakcje mózgu i ciała.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%