Zamknij
REKLAMA

Aparat kryształowy – czy warto? Wady i zalety

18:42, 10.04.2019 | artykuł sponsorowany

Aparat kryształowy to jeden z najczęściej wybieranych aparatów. Popularniejszy jest tylko aparat metalowy. Czy warto inwestować w aparat kryształowy? Czy poniesienie nieco wyższych kosztów za jego założenie się opłaca? Czy aparaty kryształowe mają jakieś wady? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Kilka podstawowych informacji

Aparaty na zęby można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to aparatu ruchome, nazywane inaczej aparatami zdejmowanymi. Najczęściej stosuje się je u dzieci oraz u osób z niewielkimi wadami. Jak sama nazwa sugeruje, można je wyjmować, ale jednak przez większość doby powinny znajdować się na zębach. Drugim rodzaje, aparatów na zęby są aparaty stałe. Umieszcza się je na zębach na okres ok. 2 lat, wyłącznie u osób, które mają już drugie zęby. Aparaty stałe również można podzielić na aparaty zwykłe oraz aparaty estetyczne. To właśnie w tej ostatniej grupie znajdują się aparaty kryształowe nazywane również inaczej aparatami szafirowymi. Aparat z monokryształu polecany jest dla wymagających klientów.

Zalety aparatów z monokryształu

Zaleta pierwsza: aparat kryształowy ładnie się prezentuje. Jest elegancki przez co osoba, która go nosi może czuć się bardzo swobodnie.

Zaleta druga: aparat z monokryształów nie rzuca się w oczy. Jeżeli zostanie dobrze dobrany, czasem trudno zauważyć, że jest na zębach.

Zaleta trzecia: szafir jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wiele osób martwi się, że estetyczne aparaty mogą być mniej trwałe. Nie dotyczy to aparatów szafirowych.

Zaleta czwarta: zamki szafirowe mają gładkie kontury. Dlaczego to ważne? Ponieważ dzięki temu komfort ich noszenia jest znacznie większy.

Zaleta piąta: nie ulegają zabarwieniom. Szafirowe aparaty na zęby nie ulegają zabarwieniom, dlatego nie trzeba uważać na to, jakie kolory mają zjadane potrawy. Masz ochotę na koktajl z borówek? Nie musisz się martwić, że aparat przybierze niebieskawy kolor.

Wady aparatów kryształowych

Trudno mówić o wadach aparatów z monokryształu, ponieważ nie mają one więcej wad niż inne, klasyczne aparaty na zęby. ba! mają one tych wad znacznie mniej. Wada każdego aparatu jest konieczność wyjątkowego dbania o nie. 

Wada pierwsza: konieczność regularnego czyszczenia. Aparaty na zęby mocno do nich przylegają. Jeżeli pomiędzy aparat a ząb dostanie się jedzenie i nie zostanie usunięte, będzie to prowadziło do ubytków szkliwa i narażało ząb na choroby. Dlatego tak ważne jest, aby czyścić żeby po każdym posiłki.

Wada druga: konieczność stosowania odpowiednich preparatów. A preparaty te nie zawsze należą do najtańszych. O czym mowa? O niciach dentystycznych przeznaczonych do czyszczenia aparatów, specjalnych płynach i pastach do płukania i mycia zębów z aparatem oraz szczoteczkach.

Wada trzecia: konieczność uwagi na to, co się je. Jak już wcześniej napisaliśmy, aparaty z kryształu są odporne na farbowanie. Jednak, mając aparat należy uważać na twardość pokarmów. Bardzo twarde pokarmy mogą powodować uszkodzenie aparatu.

Wada czwarta, kontrolne wizyty u ortodonty. Do zaleceń ortodonty należy się stosować. Nie można opuszczać i zbyt długo przekładać wizyt. Są one konieczne. Lekarz musi sprawdzać, czy leczenie przebiega pomyślnie.

Powyższe wady to tak naprawdę po prostu obowiązki. Osoba nosząca aparat bardzo szybko jest w stanie przywyknąć do ich wypełniania. Nie jest to przecież trudne. Wyrzeczenia przez ten czas mogą dla niektórych okazać się trudne, jednak cały czas warto myśleć o celu do którego się dąży.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby aparat ortodontyczny nie był za bardzo widoczny, warto zainwestować w aparat kryształowy. Odporny, ładnie wyglądający i estetyczny aparat na zęby sprawdzi się nawet u bardzo wymagających osób. Nie chcesz obnosić się z aparatem? Model kryształowy będzie dla Ciebie idealny!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone