Zamknij
REKLAMA

5 sytuacji, gdy warto wymienić opony samochodowe na nowe

10:27, 11.04.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Opony samochodowe także mają swój termin przydatności. Kiedy warto zdecydować się na wymianę tych obecnie użytkowanych na nowe?

Gdy zależy nam na bezpiecznych podróżach samochodem, nie możemy zapominać o tym, aby regularnie sprawdzać stan ogumienia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, konieczne może być skorzystanie z usług wulkanizatora albo zakupienie nowych opon.

Nasz serwis internetowy http://prostoma.pl/ przygotował specjalną listę 5 powodów, w których zaleca się wymianę opony albo opon na nowe. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

1. Przebicie opony

O przebicie opony naprawdę nie jest trudno – wystarczy tylko najechać na kawałek twardego szkła, na śrubę albo na inny ostry i twardy przedmiot, aby doprowadzić do zniszczenia ogumienia.

Przebita opona może być naprawiona, ale tak naprawdę w wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem jest zakupienie nowej, zwłaszcza wtedy, gdy nastąpiło jej poważne uszkodzenie, którego nie można już zreperować u wulkanizatora.

2. Nadmierne zużycie opony

Mieszanka gumy, która używana jest do wykonania opony, jest narażona na starcie podczas pokonywania kolejnych kilometrów. W efekcie dochodzi także do nadmiernego zużycia bieżnika opony.

Przepisy wskazują, że minimalna dopuszczalna głębokość (wysokość) bieżnika to 1,6 milimetra. Dodatkowo, w Kodeksie drogowym znajdziemy informacje o tym, że różnica między głębokością głównych kanałów dwóch opon zamontowanych na jednej osi nie może być większa niż 5 mm.

Zatem jeśli opona jest nadmiernie starta, także należy bezwzględnie ją wymienić.

3. Opony są zestarzałe

Opony samochodowe także się starzeją. Wykorzystana do ich produkcji mieszanka gumy może zacząć parcieć, kruszyć się, łuszczyć, a tym samym przestaje spełniać swoją funkcję.

Zatem o wymianie opony warto pamiętać wtedy, gdy opony są zestarzałe. Szacuje się, że opona samochodowa nie powinna mieć więcej niż 5-6 lat – wiadomości o dacie produkcji można znaleźć na boku opony.

4. Na oponie widać zniekształcenia

Kolejnym przypadkiem, w którym należy wymienić oponę na nową, są widoczne na niej zniekształcenia, na przykład nadmierne wybrzuszenia.

Wtedy, gdy ogumienie jest zniekształcone, nie będzie pełniło swojej funkcji zgodnie z przeznaczeniem. Opona może wybuchnąć, jest łatwiej narażona na przebicia, może powodować problemy z jazdą przez zmianę toru poruszania się samochodu.

5. Opony nie pasują do danego sezonu

Na nowe opony samochodowe warto zdecydować się także wtedy, gdy te obecnie stosowane nie pasują do danego sezonu i w związku z tym nie zapewniają właściwej ochrony przed warunkami atmosferycznymi i ich skutkami.

Najlepszym wyborem będzie zakupienie kompletu opon letnich oraz kompletu opon zimowych, które zmieniamy wraz z nowymi porami roku – na zimę oraz na wiosnę. Zastosowanie dwóch kompletów opon sezonowych zamiast jednego kompletu opon całorocznych – wielosezonowych to rekomendowane przez wszystkie newsy motoryzacyjne posunięcie.

Nowe opon samochodowe można zakupić w sklepach stacjonarnych, a także w tych internetowych – bez potrzeby wychodzenia z domu!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone