Zamknij

Bezpieczne pożyczanie online: poradnik świadomego konsumenta

13:10, 22.08.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:10, 22.08.2019

Pożyczka online to wygodny i szybki sposób na to, żeby sfinansować nawet najpilniejsze wydatki. Należy jednak zadłużać się z głową i kierować się zasadami, które zwiększą bezpieczeństwo pożyczania pieniędzy online. Powinien je znać każdy świadomy konsument.

Polacy zaciągają coraz więcej pożyczek przez internet. Ten sposób pożyczania staje się coraz popularniejszy nie przez przypadek.

- Pożyczanie pieniędzy online jest przede wszystkim wygodne. Wystarczy wejść na stronę internetową pożyczkodawcy, wybrać kwotę i okres spłaty, a potem wypełnić prosty wniosek, aby jeszcze tego samego dnia cieszyć się środkami z pożyczki – zauważa ekspert https://www.aasapolska.pl/.

– Polaków przyciąga do pożyczek online głównie to, że formalności takich zobowiązań są ograniczane do minimum, nie trzeba przygotowywać wielu dokumentów, a wymagania firm pożyczkowych wobec klientów są zdecydowanie niższe niż w bankach. Do tego pieniądze można pożyczyć niemal w każdej chwili bez względu na to, czy jesteśmy w domu, czy czekamy na przystanku na autobus. Wystarczy tylko komputer lub smartfon z dostępem do Internetu – podkreśla przedstawiciel Aasa Polska.

Warto przy okazji dodać, że w ostatnim czasie wśród zobowiązań zaciąganych online rośnie szybko popularność takich produktów jak pożyczki ratalne na dowód. Stają się one coraz większą konkurencją dla dominujących wcześniej chwilówek. Bez względu jednak na to, czy wybiera się pożyczkę ratalną, czy krótkoterminową chwilówkę, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przyjrzyj się stronie internetowej pożyczkodawcy

Zaciągając pożyczkę online, nie mamy bezpośredniego kontaktu z pożyczkodawcą. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem strony internetowej. Zatem pierwszym etapem związanym z pożyczaniem pieniędzy powinna być ocena serwisu internetowego firmy pożyczkowej.

Nie chodzi tu jednak o to, czy dana strona jest elegancka i intuicyjna, chociaż to także powinno dać do myślenia. Ważniejsze jest, czy serwis posiada certyfikat SSL (adres zaczyna się od HTTPS, a na pasku przeglądarki pojawia się zielona kłódka), co gwarantuje szyfrowanie przesyłanych poufnych danych. Wtedy możemy być pewni, że nasze informacje wpisane do wniosku o pożyczkę nie zostaną przechwycone przez osoby trzecie w czasie przesyłania formularza.

Sprawdź wiarygodność pożyczkodawcy

Kolejny krok jest tak naprawdę rozszerzeniem tego, co robiliśmy w pierwszym punkcie. Pieniądze najlepiej pożyczać od wiarygodnego pożyczkodawcy. Sprawdzamy zatem, czy na stronie internetowej umieszczone zostały dane firmy pożyczkowej – adres, numer KRS, kapitał zakładowy itd. W serwisie powinny także pojawić się informacje kontaktowe. Wiarygodny pożyczkodawca umożliwia kontakt nie tylko za pomocą formularza online, ale także podaje numer telefonu i adres korespondencyjny. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zadzwonić na infolinię pożyczkodawcy.

Należy również bezwzględnie poszukać opinii na temat danej firmy pożyczkowej. W Internecie nie jest to trudne. Najczęściej takie opinie pojawiają się na tematycznych forach internetowych, blogach, a nawet witrynach, które są porównywarkami ofert pożyczek.

Zapoznaj się z warunkami pożyczki

Aby bezpiecznie pożyczyć pieniądze online, ale również korzystnie, należy zapoznać się także z warunkami pożyczki. Oferta na stronie internetowej powinna zostać zaprezentowana w sposób przejrzysty i jasny. Jeśli nie można znaleźć dokładnych informacji o wszystkich kosztach, lepiej poszukać innego pożyczkodawcy. Rzetelna firma pożyczkowa nie ma czego się obawiać i udostępnia wyczerpujące informacje na temat oferty.

Mało tego, na stronie internetowej powinna pojawić się także ramowa umowa pożyczki. W przypadku uczciwych pożyczkodawców to już standard. Dzięki temu można spokojnie i bez pośpiechu zapoznać się z dokumentem. Jeśli znajdują się tam jakieś niejasne informacje, najlepiej skontaktować się z pożyczkodawcą i poprosić o wyjaśnienie.

Zwróć uwagę na sposób weryfikacji klienta

Wiele osób sądzi, że brak dokładnej weryfikacji klienta przez firmę pożyczkową to korzyść dla konsumenta. Nie do końca jednak tak jest. Co prawda firmy pożyczkowe stosują uproszczone procedury i mają mniejsze wymagania niż banki, ale to nie znaczy, że pożyczają pieniądze każdemu. Brak weryfikacji klienta powinna zapalić lampkę ostrzegawczą! Jeśli pożyczkodawca nie sprawdza klienta, ponosi duże ryzyko, a to najczęściej oznacza drogą pożyczkę. Rzetelne i cenione firmy pożyczkowe weryfikują pożyczkobiorców nie tylko w BIK, ale także w rejestrach dłużników. Dzięki temu z jednej strony chronią konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem, a z drugiej – ograniczają swoje ryzyko. To pozwala zaproponować klientom tańszą pożyczkę.

Pożyczki przez Internet są wygodne i szybkie. Powinny być jednak także bezpieczne. To, czy rzeczywiście takie będą, zależy przede wszystkim od samych konsumentów. Pieniądze należy pożyczać rozważnie i z wiarygodnego źródła. Wtedy pożyczka stanie się prawdziwym wsparciem, a nie źródłem kłopotów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%