Zamknij

Instrukcja wypełniania PIT-37 w aplikacji elektronicznej, czyli 3 kroki by przejść PIT online

13:41, 22.11.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:43, 22.11.2019

Wiele mówi się o tym, że wypełnienie PIT online może być poste i wygodne. Nadal jednak znajduje się grupa osób bojących się nowoczesnych technologii, czy mająca wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa elektronicznych wersji e-PIT. Jak więc bezpiecznie przejść przez proces wypełnienia PIT-37 w aplikacji elektronicznej w 3 krokach?

Krok 1 – wybierz prawidłową formę przygotowania dokumentu

Elektroniczna deklaracja (PIT online), to specjalnie przygotowany formularz podatkowy w wersji elektronicznej (komputerowej). Nie jest to jednak każdy przygotowany dowolnie dokument na komputerze. Znaczy to, że formularza nie można przygotować w jakimkolwiek programie do edycji formularzy i dokumentów, nie można go również wysłać mailem, Messengerem i tak dalej. Podatnik powinien więc wiedzieć, że po pierwsze - prawidłową formą przygotowania PIT online jest skorzystanie z dwóch opcji:

  • specjalnej aplikacji do formularzy podatkowych online, która przygotuje plik i umożliwi jego wysłanie na odpowiednie bramki do organów podatkowych (nadzorowanych przez Ministerstwo);

  • skorzystanie z systemu deklaracji przygotowywanych przez Krajową Administrację Skarbową, czyli z usługi Twój e-PIT.

Krok 2 – zdecyduj się na bezpieczne rozwiązania

Praca na komputerze może być bezpieczna, jeżeli podatnik zachowa minimalne wymogi bezpieczeństwa. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na sprzęt, na którym pracujemy. PIT online w żadnym wypadku nie należy przygotowywać na komputerze niewiadomego pochodzenia, podłączonego pod nieznane nam sieci internetowe. Chodzi o to, aby dane zapisywane bezpośrednio na urządzeniu, nie zostały w żaden sposób udostępnione nieodpowiednim osobom. Pracując na swoim komputerze warto również pamiętać, o posiadaniu odpowiednich programów antywirusowych (aktualnych) oraz korzystaniu tylko z bezpiecznych połączeń elektronicznych (na przykład u siebie w domu, a nie w ogólnodostępnej, publicznej sieci wifi).

Krok 3 – korzystaj tylko z dobrych programów

W przypadku jeżeli podatnik decyduje się na wykorzystanie programu do przygotowania swojego indywidualnego PIT online, warto żeby wybrał dobrą aplikację. Termin „dobra” może być rozumiany bardzo szeroko, jednak w każdym wypadku należy zwrócić uwagę, by program do PIT:

  • został stworzony przez odpowiednich ekspertów i specjalistów;

  • dostawca oprogramowania był firmą z ugruntowaną pozycją na rynku, zapewniającą bezpieczeństwo samego programu, jak i wprowadzanych do niego poufnych danych jego użytkowników;

  • posiadał odpowiednie aktualizacje lub wprowadzane informacje i dane były bieżące – ze względu na często zmieniający się stan prawny (nowelizacje przepisów), PIT online powinien ulegać odpowiednim zmianom, tak aby podatnik mógł przygotować swoją deklarację zgodnie z aktualnym stanem prawnym i wiążącym formularzem podatkowym PIT-37;

  • powinien zapewniać odpowiednie wsparcie, zarówno w zakresie pytań o charakterze merytorycznym (poradniki, fora, FAQ, itp.), jak i ewentualnych trudności i awarii technicznych – telefony, czy formularze kontaktowe do pomocy technicznej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%