Zamknij
REKLAMA

Przeniesienie firmy za granicę - co warto wiedzieć?

11:19, 09.01.2020 | materiały partnera

Świat staje się coraz mniejszy. Częste wyjazdy za granicę, również w celach zarobkowych, nie są już niczym wyjątkowym, nic więc dziwnego, że również przedsiębiorcy coraz częściej zaczynają się zastanawiać czy przeniesienie ich firmy do innego kraju nie przyniosłoby im większych korzyści. Pytanie to nie jest bezzasadne, ponieważ faktycznie istnieją kraje, w których prawo sprzyja prowadzeniu biznesu bardziej niż to, które obowiązuje w Polsce. Jednym z takich miejsc jest Wielka Brytania, warto jednak wiedzieć, że nie każdy biznes ma możliwość przeniesienia tam swojej działalności. Dlatego właśnie przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji istotne jest zapoznanie się ze szczegółami tego rozwiązania, ponieważ wiedza o tym, jak założyć firmę w Poznaniu, nie sprawia, że jesteśmy w stanie załatwić wszystkie formalności również w UK.

Co można zyskać?

Przeniesieniem swojej działalności do innego kraju interesują się głównie Ci przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z korzystniejszych przepisów podatkowych oraz zaoszczędzić czas na załatwianiu formalności. Czasami jednak taka decyzja może też być motywowana po prostu tym, że w innych państwach panują bardziej sprzyjające warunki do rozwoju w interesującej nas branży. Często spotkać można też firmy, które specjalizują się w załatwianiu wszelkich formalności za przedsiębiorcę lub przynajmniej pomagają w wypełnieniu niezbędnych dokumentów, co ułatwia i znacząco przyspiesza cały proces.

Lokalne przepisy

Mimo że jako obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej mamy prawo do swobodnego poruszania się po terenie UE i prowadzenia tam działalności gospodarczej, w dalszym ciągu obowiązują nas regulacje prawne kraju, do którego się skierujemy. Oznacza to, że przed wybraniem miejsca docelowego, do którego chcemy się udać, niezbędne jest zapoznanie się z wymogami prawnymi i upewnienie czy nasza sytuacja pozwala nam na prowadzenie tam biznesu. Każdy kraj ma swoje własne prawo i warunki, które należy spełnić przy zakładaniu firmy. Trzeba więc dowiedzieć się, jakich formalności należy dopełnić oraz jakie pozwolenia zdobyć. W niektórych przypadkach konieczne będzie posiadanie tam siedziby firmy, w innych niezbędne może być określone ubezpieczenie komercyjne. Wszystko zależy od lokalnych przepisów. Decydujące znaczenie ma też to, jaki rodzaj działalności prowadzimy oraz czy odbywa ona się na terenie kraju, do którego przenosimy jej siedzibę. Warto sprawdzać takie informacje już na samym początku, ponieważ może się okazać, że w naszym przypadku zmiana lokalizacji biznesu może wcale nie być tak korzystna, jak zakładaliśmy.

Centrum interesów życiowych

Częstym warunkiem, jaki należy spełnić, by można było w danym kraju zarejestrować swoją działalność, jest posiadanie tam swojego centrum interesów życiowych. Oznacza to, że mieszkamy tam przez większą część roku. To tam znajduje się nasz dom oraz tam płacimy podatki. Stąd też wynika ogromna popularność, jaką cieszy się zakładanie spółek LTD w Wielkiej Brytanii. Jest to rozwiązanie, z którego można korzystać niezależnie od tego, czy posiada się status rezydenta brytyjskiego, a w określonych przypadkach nawet działalność takiej firmy może być prowadzona poza terenem UK.

Rodzaj działalności

Rodzaj prowadzonej działalności ma duży wpływ na możliwość przeniesienia swojej firmy do innego państwa. Warto pamiętać, że niektóre branże są różnie regulowane w różnych miejscach i wymagane może być od nas zdobycie odpowiednich pozwoleń, które niekoniecznie wymagane były w Polsce. Z drugiej strony, sytuacja może być też odwrotna, możemy znaleźć miejsce, w którym unikniemy konieczności załatwiania formalności, które byłyby niezbędne w kraju. Kolejną rzeczą jest też po prostu rodzaj usług, jakie oferujemy. Na przykład w przypadku spółki LTD, tak długo, jak nasza działalność nie wymaga posiadania stałej siedziby, pracować możemy z dowolnego miejsca na świecie i dalej podlegać pod brytyjskie prawo.

Przeniesienie firmy za granicę nie jest rozwiązaniem, które zawsze przyniesie korzyści. Jednak wraz z rozwojem swojego biznesu warto poznawać takie możliwości, nawet jeżeli nie planujemy z nich od razu korzystać. Sama wiedza o tym, że mamy taką opcję pozwoli na skuteczne planowanie dalszych kroków i szybsze osiąganie stawianych celów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone