Zamknij

Transport drobnicy w kraju

14:12, 05.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:12, 05.05.2020

Zadaniem każdej firmy z branży TSL jest dostarczenie towarów klienta w jak możliwie najkrótszym czasie, ponosząc jak najmniejsze koszty, jednocześnie przy jak najwyższej jakości usług - bez pomyłek, uszkodzeń, dopełniając transport dodatkowymi usługami. Szczególnym wyzwaniem dla firm spedycyjnych jest transport drobnicy, czyli przewozu towaru o niewielkich gabarytach, umieszczanego w opakowaniach zbiorczych, zwykle konsolidowanego.

Transport drobnicy odbywa się, zarówno na dystansach międzynarodowych, jak i krajowych. Wyjaśniamy czym jest konsolidacja towaru i w jaki sposób przebiega transport drobnicy w kraju.

Transport drobnicy - konsolidacja 

Działania spedycyjne, nie bez przyczyny, należą do czynności logistycznymi - celem spedytora jest połączyć ze sobą ładunki  tak, żeby dostarczyć je na wyznaczone przez klienta miejsce o właściwym czasie. Żeby to zrobić, spedytorzy konsolidują, czyli łączą ze sobą mniejsze ładunki. Umieszczane są w specjalnie dostosowanych, zbiorczych opakowaniach, które, z kolei, transportowane są zwykle samochodami ciężarowymi. Cały proces transportu towaru nigdy nie jest zadaniem prostym, ponieważ nadawcy i odbiorcy przesyłek (hale produkcyjne, magazyny, huby przeładunkowe itp.) rozproszeni mogą być na terenie całego kraju. 

Duże znaczenie odgrywa także opakowanie, którego głównym zadaniem jest jak najlepsze zabezpieczenie towaru. Opakowania wybierane są w zależności od rodzaju i wielkości towaru. Wyróżniamy: kartony, skrzynie, worki, beczki, klatki, butle, bańki i wiele innych. Następnie opakowanie umieszczane jest na palecie, która znaczenie ułatwia załadunek, przeładunek i rozładunek towaru. 

Transport drobnicy na terenie kraju 

Najpopularniejszym środkiem transportu drobnicowego krajowego jest transport drogowy. Głównym środkiem takiego transportu są samochody ciężarowe, potocznie nazywane tirami, a fachowo - ciągnikami z naczepą. Dla tego typu przewozów jest to sposób najwygodniejszy, najtańszy oraz odpowiednio szybki. Sieć połączeń drogowych jest rozbudowana dużo bardziej niż na przykład sieć połączeń kolejowych, dlatego firmy przewozowe mogą zwykle zapewnić dostawę towaru 'do drzwi' klienta. 

Transport towaru zwykle rozpoczyna się od odebrania przesyłki z miejsca nadania. Następnie towar przewożony jest do centrum przeładunkowego firmy przewozowej, gdzie miejsca ma konsolidacja z innymi przesyłkami. Po załadunku samochody ciężarowe rozwożą przesyłki do punktu odbioru, wyznaczonego przez zleceniodawcę. Proces ten uzupełniony jest także czynnościami formalnymi, na przykład przekazaniem kopii listu przewozowego, a także kontrolnymi, czyli sprawdzeniem czy przesyłka nie jest uszkodzona oraz czy jej waga i rozmiar są zgodne z danymi, które podał klient. 

Większość firm przewozowych oferuje przewóz drobnicy na terenie kraju w przeciągu 24 godzin, a do miejsc bardziej oddalonych lub gorzej skomunikowanych - w przeciągu 48 godzin. W organizacji przewozów firmy spedycyjne biorą także pod uwagę przepisowy czas pracy kierowców oraz wystąpienie niezależnych, losowych czynników - wypadków drogowych, usterek technicznych czy złych warunków pogodowych. 

Artykuł powstał we współpracy z https://pks-sa.com/oferta/serwis-drobnicowy/krajowy.html

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%