Zamknij

Niezbędne elementy BHP w hali produkcyjnej i magazynie

11:28, 15.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:28, 15.06.2020

Dla zakładów przemysłowych, hal produkcyjnych i magazynów produkowane są specjalne zabezpieczenia BHP, dzięki którym praca odbywa się w bezpiecznych warunkach. Co proponują firmy zajmujące się dystrybucją takich produktów? Jakie wyposażenie BHP powinno znaleźć się w nowoczesnym zakładzie pracy?

Maty podłogowe – inwestycja w zdrowie pracowników

Specyfika pracy w firmach produkcyjnych polega na tym, że pracownicy przez większość czasu stoją przy taśmie produkcyjnej. To z kolei powoduje, że są narażeni na szereg chorób – stanie na twardej posadzce obciąża stawy i mięśnie. Aby zadbać o komfort pracowników, firmy zamawiają specjalne maty podłogowe. Antyzmęczeniowe maty są elastyczne i przejmują obciążenia, na jakie narażony jest pracownik. Ich specjalny kształt pobudza układ krążenia, co korzystnie wpływa zarówno na samopoczucie, jak i zdrowie pracowników. Maty antyzmęczeniowe projektowane są z uwzględnieniem specyficznych warunków, jakie panują w zakładzie pracy – są one odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury.

W elektroizolacyjne maty warto z kolei wyposażyć stanowiska pracy, na których pracownicy mają styczność z prądem elektrycznym. Specjalna konstrukcja mat to gwarancja skutecznej ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym (napięcie do 50 000 V).

Jak wyznaczać ciągi komunikacyjne w magazynach i halach?

Zarówno na halach produkcyjnych, jak i w magazynach pracują nie tylko pracownicy, ale również maszyny. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, np. najechania przez kierowcę wózka widłowego innego pracownika, wyznacza się strefy ruchu (ciągi komunikacyjne). Służą do tego taśmy oznaczeniowe i znaczniki podłogowe.

Taśmy nakleja się na podłogę, wyznaczając w ten sposób ciągi komunikacyjne dla pracowników, którzy na terenie zakładu pracy poruszają się np. wózkami widłowymi, i pozostałych osób zatrudnionych. Wspomniane taśmy można też wykorzystywać, aby zaznaczyć np. wystające elementy maszyn czy regałów lub okleić wózki widłowe. Z kolei znaczniki podłogowe mogą spełniać rolę informacyjną, np. informować, w którym kierunku należy się poruszać, aby dotrzeć do wyjścia ewakuacyjnego. Tego typu produkty mają szerokie zastosowanie i są powszechnie wykorzystywane w zakładach pracy.

Odgradzanie stanowisk pracy – barierki harmonijkowe i słupki z łańcuchem

Zakłady przemysłowe czy hale produkcyjne często są rozbudowywane. Ponieważ najczęściej produkcji nie można przerwać z dnia na dzień, konieczne jest odgrodzenie części zakładu. Pomocne są w tym barierki harmonijkowe i zapory nożycowe. Z wymienionymi produktami można się zapoznać na stronie https://dla-przemyslu.pl/13-barierki-harmonijkowe. Bariery są też powszechnie wykorzystywane, aby odgrodzić tę część magazynu, w której aktualnie odbywa się przyjęcie towaru.

Zapory nożycowe czy słupki odgradzające z łańcuchem, taśmą lub liną mają zastosowanie nie tylko wewnątrz budynków – stosuje się je także na placach budowy czy imprezach masowych. Dzięki zastosowaniu kolorów ostrzegawczych, skutecznie zabezpieczają one miejsce pracy i są wyraźnym sygnałem dla osób nieuprawnionych.

Lustra sklepowe – bezpieczeństwo i kontrola

Jak sama nazwa wskazuje, lustra sklepowe to produkty dedykowany sklepom i punktom handlowo-usługowym. Celem luster jest zwiększenie bezpieczeństwa na terenie obiektu – dzięki nim pracownicy mogą bezpiecznie przemieszczać towary na ręcznych lub elektrycznych wózkach widłowych. Jest to szczególnie istotne, jeżeli rozładunek towarów odbywa się w ciągu dnia, czyli wówczas, gdy w sklepie są klienci. Dodatkowo produkty te ułatwiają wykrycie prób sprzedaży i pozwalają im skutecznie zapobiec.

Lustra sklepowe są wykorzystywane nie tylko w sklepach – korzysta się z nich także w magazynach i zakładach produkcyjnych. Pełnią tam identyczną rolę, czyli pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się pracowników. W przypadku obiektów magazynowych czy przemysłowych, lustra mogą zostać zamontowane również na zewnątrz. Ułatwiają one kontrolowanie, czy na terenie zakładu pracy nie przebywają osoby nieuprawnione i tym samym wspomagają pracowników ochrony w wykonywaniu swoich codziennych czynności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%