Zamknij

Stare podłogi z drewna - lepsza wymiana czy renowacja?

13:29, 02.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:29, 02.09.2020

Stare budownictwo potrafi zachwycić zarówno entuzjastów vintage, jak i fanów nowoczesności - przestronne wnętrza z wysokimi sufitami, duże okna w starych drewnianych ramach, a przede wszystkim przepiękne podłogi z prawdziwych drewnianych desek ułożonych lata temu, a nadal trzymające fason. Choć dla laika może się to wydawać dziwne, to w istocie dużo swojego uroku i czaru stare mieszkania zawdzięczają właśnie podłogom.

W starych domach i mieszkaniach nie raz można znaleźć stare drewniane podłogi, które wyglądają fenomenalnie i stanowią ozdobę mieszkania. Jednak żeby tak było, deski muszą być dobrze zachowane. Ich stan zależeć będzie przede wszystkim od tego, jak były zabezpieczane i konserwowane za nowości - nasączenie świeżego drewna olejami może sprawić, że będzie ono dużo mniej podatne na wilgotności i zmiany temperatury. Dzięki temu po latach podłoga będzie mniej popękana i powybrzuszana, będzie wymagała mniej napraw i renowacji, by znów wyglądać fenomenalnie.

Podstawową czynnością konserwacyjną w przypadku podłóg drewnianych jest cyklinowanie. Cyklinowanie to zdzieranie wierzchniej warstwy drewna i pokrywającego go lakieru w celu wyrównania powierzchni podłogi - bo równa podłoga to ładna podłoga. Cyklinowanie i szlifowanie może również pomóc dopasować i wyrównać deski powybrzuszane i odgięte. Dzięki temu ze starych desek można znów ułożyć ładny wzór. Po cyklinowaniu deski trzeba koniecznie odpowiednio zabezpieczyć. Nasączenie ich olejami lub pokrycie warstwą lakieru pozwoli zabezpieczyć je przed uszkodzeniami. Po pierwsze sprawi, że rozlane na podłogę płyny nie wnikną od razu w strukturę drewna, uszkadzając ją. Po drugie zabezpieczy też drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi - choćby rysami, które mogą pojawić się podczas przesuwania mebli po podłodze. Renowację parkietu należy przeprowadzać raz na kilka lat, by cały czas zachowywał on świeży i schludny wygląd. Jednak poza wyglądem renowacja wpływa też na wydłużenie żywotności drewna. Dzięki regularnemu odnawianiu parkietu, deski nie ulegają trwałym uszkodzeniom i mogą być wykorzystywane przez dłuższy czas.

Jest kilka czynników, które mogą nas skłonić do wymiany parkietu na nowy z debowymlyn.pl Pierwszym jest jego zły stan - parkiet może być tak uszkodzony i zniszczony, że nawet po renowacji nie ma gwarancji, że będzie dobrze wyglądał. Jeśli na drewnie są duże powierzchnie z bąblami albo odchodzącymi warstwami lakieru i drewna, jeśli deski są wybrzuszone i powyginane, jeśli są między nimi zbyt duże odstępy - może się okazać, że parkiet jest nie do odratowania. Po drugie, deski parkietowe mają określoną grubość i można je szlifować - cyklinować - tylko kilka razy. Za każdym razem zdziera się z nich kilka lub kilkanaście milimetrów drewna, by znów były równe - jednak operacji takiej nie można powtarzać w nieskończoność. Deski muszą mieć pewną minimalną grubość, by nadawały się na podłogę. Ich zbytnie wycyklinowanie to ważna przesłanka do wymiany parkietu. Po trzecie wreszcie chęć zamontowania ogrzewania podłogowego może zmusić nas do wymiany parkietu. Nie da się przecież założyć ogrzewania przy zwykłej renowacji!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%