Zamknij
REKLAMA

Jak dobrać krzesło do biurka?

11:36, 21.09.2020 | materiały partnera

Ergonomia pracy jest bardzo ważnym zagadnieniem i nie należy go bagatelizować. W kontekście krzeseł biurowych nieodpowiedni dobór może prowadzić nawet do problemów z kręgosłupem oraz do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego (to powiązane tematy). Wyborowi krzesła należy poświęcić odpowiednią uwagę, gdyż niewielka różnica w cenie może stanowić znaczącą różnicę w naszym życiu.

Ergonomia to bardzo istotna kwestia

Krzesło ergonomiczne to takie, na którym jest nam wygodnie, a jednocześnie jest to możliwe najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Prowadząc wysokie tempo życia często nie zwracamy uwagi na własne zdrowie albo pamiętamy tylko o tych tematach, które są odpowiednio nagłaśniane (jak kwestia dostarczania organizmowi odpowiednich witamin). Często spędzamy jednak przy biurku mnóstwo godzin i niezależnie od tego czy wieczorem pójdziemy biegać, należy przyznać, że prowadzimy siedzący tryb życia. Zwykle nie ma wyboru i jesteśmy skazani na długie godziny przed komputerem. Powinniśmy jednak zadbać o to, żeby siedzieć w sposób maksymalnie bezpieczny dla naszego zdrowia. Odpowiednia sztywność oparcia, właściwa wysokość czy ergonomiczny materiał wykonania, to tylko część niezwykle ważnych aspektów. Nie należy się tutaj zadowalać minimalnym komfortem. Spełnienie części wymagań to nie jest odpowiednie wykonanie zadania. Wszystkie punkty dotyczące ergonomiczności krzesła powinny być spełnione.

Krzesło w zależności od biurka

Krzesło obrotowe oferuje nam dużą wygodę, gdyż w przypadku, gdy musimy się odwrócić, nie nadwyrężamy okręgów szyjnych. Gwałtowne odwrócenie się po długim okresie bezruchu może prowadzić do kontuzji, gdyż to coś innego niż gimnastyka kręgosłupa, którą powinno się stosować po pewnym czasie spędzonym w pozycji siedzącej. Krzesło biurowe powinno być dostosowane w kwestii wysokości do biurka. Oczywiście większość obecnie stosowanych krzeseł obrotowych pozwala na regulację wysokości, ale nie możemy o niej zapominać, bo to również ważny aspekt. Czasami jesteśmy skazani tzn. ktoś decyduje o krześle, którego będziemy używać np. w pracy. Jeśli więc to Ty jesteś osobą, która jest za to odpowiedzialna, to nie skazuj innych na bóle kręgosłupa, tylko dokonaj rozsądnego wyboru.

Pozostałe aspekty i ergonomiczność użytkowania

Nie wolno zapominać o tym, żeby odpowiednio ustawić krzesło. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokości, która zapobiegnie nieergonomicznemu sięganiu po mysz komputerową. Musimy dbać o komfort pracy. Jednocześnie należy ustawić właściwy kąt krzesła biurowego, w taki sposób, żeby był on przyjazny dla naturalnej krzywizny kręgosłupa. Nie powinniśmy też siedzieć za daleko od biurka i tutaj ważna pozostaje kwestia kółek fotela. W kwestii wyboru krzesła obrotowego nie powinniśmy też zapominać, że wygląd jest również istotny, ponieważ z tym wyposażeniem pomieszczenia będziemy mieli dużo do czynienia i powinno się ono komponować z ogólną myślą dotyczącą wyglądu pokoju, niezależnie od tego czy jest to pomieszczenie w naszym mieszkaniu czy w pracy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA