Zamknij
REKLAMA

Buty militarne – jak wybrać? Poradnik zakupowy

14:19, 05.10.2020 | materiały partnera

 

Buty militarne do ASG to obuwie przeznaczone do użytkowania w trudnych, a niekiedy ekstremalnych warunkach. Odporne na deszcz, śnieg i ułatwiające swobodny bieg po śliskich powierzchniach, powinny doskonale stabilizować stopę. Jakie wymogi muszą jeszcze spełniać dobrej klasy buty taktyczne?

Wysokiej klasy buty militarne powinny spełniać szereg wymogów co do komfortu i bezpieczeństwa. Muszą nadawać się do aktywności w ekstremalnych warunkach, ponieważ niektóre rozgrywki trwają przez wiele godzin. Dobrej klasy modele butów militarnych najłatwiej znaleźć w sklepie internetowym z airsoft, korzystając ze strony internetowej https://gunfire.com/pl/.

Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przy wyborze butów taktycznych?

  • Waga – buty powinny być lekkie i nie stanowić dodatkowego balastu, szczególnie podczas biegu lub walki w trudnym (np. górskim) terenie.
  • Materiał, z którego zostały wykonane – najlepiej sprawdzi się naturalna skóra, chociaż niektórzy producenci oferują również obuwie wykonane z nylonu balistycznego.
  • Oddychający materiał – właściwa cyrkulacja powietrza to podstawa w komfortowym użytkowaniu buta, która dodatkowo ochroni stopę przed otarciami i przegrzaniem. 
  • Wzmocnienia – chroniące stopę przed urazami mechanicznymi w wyniku np. uderzenia. Powinny znajdować się w okolicach palców, na pięcie, a w przypadku wysokich butów – na kostce.
  • Antypoślizgowa podeszwa – warunek konieczny, tym bardziej, jeśli buty mają służyć nam podczas ulewy czy śnieżycy. 
  • Wodoodporny materiał – wzbogacone o specjalną membranę i impregnację, które zapobiegają szybkiemu przemakaniu obuwia. Jednocześnie powinny posiadać system sprawnego odprowadzania wody, w przypadku dostania się jej do środka.
  • Rodzaj podeszwy – idealna powinna być twarda podeszwa (ze względu na amortyzację wstrząsów), a jednocześnie elastyczna i wspierająca naturalną pracę stopy.
  • Inne udogodnienia – jak np. wewnętrzna ochrona buta przed rozwojem bakterii i gromadzeniem się nieprzyjemnych zapachów poprawiają komfort użytkownika.

Rodzaje butów taktycznych ASG

Wybór butów militarnych jest ogromny. Producenci w odpowiedzi na rozmaite potrzeby i wymagania użytkowników oferują szeroki katalog modeli o różnym przeznaczeniu. Każdy z rodzajów butów taktycznych różni się między sobą budową i zastosowanymi udogodnieniami. 

Nie ma też jednego obowiązującego podziału butów militarnych ASG. Ten podstawowy dzieli obuwie na letnie i zimowe. W ofercie dostępne są również buty uniwersalne, które z powodzeniem posłużą przez cały rok. Obuwie taktyczne dzieli ponadto użytkowników na dwie grupy – zwolenników obuwia krótkiego (sięgającego tuż przed kostkę) i długiego (z cholewką sięgającą za kostkę). Które z nich są najlepsze? Na plus butów niskich można zaliczyć ich lekkość, a więc mobilność, co jest szczególnie istotne w przypadku ASG. 

Kolejnym elementem podziału obuwia taktycznego jest ich sposób zapięcia – sznurowane lub zapinane na zamek lub rzepy. Za jedną z najważniejszych kwestii w podziale butów należy uznać ich przeznaczenie. Warto mieć na uwadze teren, w jakim zamierzamy użytkować obuwie. Ogromną rolę odgrywa tutaj rodzaj zastosowanej podeszwy i bieżnika. Buty militarne przeznaczone do ASG w terenach miejskich lub leśnych zupełnie nie sprawdzą się w górach, na skalistym i niestabilnym podłożu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA