Zamknij
REKLAMA

Dom w stanie deweloperskim - wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

09:07, 02.03.2021 | materiały partnera

Marzysz o własnym, nowym domu, ale zniechęca cię perspektywa nieustannego nadzorowania budowy? Nie masz wystarczająco dużo czasu, by dopełniać formalności związanych z tak dużym przedsięwzięciem? Obawiasz się, że budowa własnych czterech kątów będzie kosztowała cię dużo nerwów? Kupno domu od dewelopera może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem! Wystarczy, że dokładnie zapoznasz się ze wszystkimi szczegółami interesującej cię inwestycji i przeprowadzisz rzetelny odbiór domu, by dokładnie ocenić jego stan techniczny.

Dom z rynku pierwotnego – podstawowe informacje

Kupno domu od dewelopera to procedura analogiczna do zakupu nowego mieszkania. Zapomnij o szukaniu odpowiedniej działki, zdobywaniu pozwoleń, skomplikowanych planach architektonicznych, współpracy z ekipą budowlaną i pracy w pocie czoła. Za wszystkie te elementy odpowiedzialny jest deweloper. Po twojej stronie znajduje się odnalezienie interesującej cię inwestycji, zapoznanie się z nią, przeprowadzenie odbioru technicznego (samodzielnie lub z firmą wyspecjalizowaną w odbiorach domów), podpisanie umowy, odbiór kluczy i… przeprowadzka.

Wymarzony dom – jak go znaleźć

Zastanów się, gdzie powinny znajdować się twoje wymarzone cztery kąty. Na wsi czy w mieście? W jakiej dzielnicy? W okolicy lasu? W pobliżu sklepów i punktów usługowych? Odpowiedz na te pytania, wytypuj swój idealny adres i poszukaj inwestycji w jego pobliżu, a następnie umów na spotkanie z deweloperem.

Podczas spotkania z inwestorem postaraj się poznać wszystkie szczegóły dotyczące nieruchomości (pamiętaj, że deweloper jest zobowiązany m.in. do poinformowania cię o inwestycjach planowanych w okolicy). Zapoznaj się z kompletem dokumentów, jakie w przyszłości będziesz zobowiązany podpisać (np. umowę deweloperską). Poproś o prospekt informacyjny, standard wykończenia domu oraz rzut z planowanym rozkładem pomieszczeń.

Odbiór domu – na co zwrócić uwagę

Decydując się na zakup domu z rynku pierwotnego, nie masz bezpośredniego wpływu na przebieg budowy. Z tego względu, przed podpisaniem końcowej umowy z deweloperem, powinieneś dokładnie ocenić jego stan techniczny, czyli przeprowadzić odbiór domu jednorodzinnego. Sprawdzenia wymagają takie elementy, jak:

  • metraż, rozkład pomieszczeń;
  • stan i jakość tynków, wylewki;
  • jakość i sposób montażu okien, parapetów, drzwi, drzwi garażowych;
  • stan dachu oraz elewacji;
  • działanie wszelkich instalacji;
  • zagospodarowanie działki (podjazd, kostka brukowa, krawężniki);
  • stan ogrodzenia, bramy wjazdowej, furtki.

Jeżeli w trakcie odbioru technicznego zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, powinieneś umieścić je w odpowiednim protokole. Deweloper będzie zobowiązany odnieść się do wszystkich twoich wątpliwości i usunąć usterki czy niedociągnięcia, które powstały z jego winy lub są niezgodne z założeniami prospektu czy standardu wykończenia inwestycji.

Po zaakceptowaniu stanu technicznego domu nie pozostaje nic innego, jak podpisanie umowy końcowej i odbiór kluczy do własnych czterech kątów.

Kupno domu od dewelopera może być korzystnym rozwiązaniem, jeżeli nie chcesz lub nie możesz samodzielnie nadzorować budowy nieruchomości. Decydując się na ten wybór, musisz jednak zachować czujność i starannie zapoznać się ze stanem prawnym i technicznym domu – najlepiej przy pomocy specjalistów, którzy zadbają bezpieczeństwo jednej z największych inwestycji w twoim życiu. Zaleca się, aby wszelkie dokumenty analizować wraz z prawnikiem, a odbiór domu przeprowadzać z doświadczonymi inżynierami.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%