Zamknij

Jakie informacje w wypowiedzeniu umowy najmu?

00:00, 26.04.2021 artykuł sponsorowany

Wypowiedzenie umowy najmu powinno składać się z kilku ważnych elementów. Dokument ten ma ściśle określony wzór, a brak wymaganych informacji może wiązać się z różnymi problemami. Jak poprawnie sporządzić wypowiedzenie umowy najmu? W jakiej kolejności zapisać poszczególne elementy?

Jak powinno wyglądać wypowiedzenie umowy najmu?

Wypowiedzenie umowy najmu nie jest możliwe w każdej sytuacji. W przypadku, gdy chodzi o okres nieokreślony, zarówno właściciel, jak i najemca mogą przerwać ten czas w dowolnym momencie. Większe problemy pojawiają się w sytuacji, kiedy umowa została podpisana do konkretnej daty, a w jej treści nie ma informacji o możliwości jej wypowiedzenia. Wówczas taki dokument można złożyć jedynie w sytuacji, gdy najemca korzysta z lokalu w niewłaściwy sposób, nie płaci czynszu czy podnajmuje nieruchomość bez zgody właściciela.

Umowę może wypowiedzieć też sam najemca. W przypadku najmu na czas nieokreślony nie musi mieć to związku z żadnymi nieprawidłowościami podczas korzystania z mieszkania. Jeśli jednak masz do czynienia z umową na czas określony, a w jej treści nie ma wzmianek o wypowiedzeniu, jedyną opcją jest dogadanie się z właścicielem lub wykazanie, że działa on niezgodnie z przepisami lub nie dopełnia swoich obowiązków.

Niezależnie od powodu wypowiedzenia, taki dokument powinien zawierać konkretne informacje w ściśle określonej kolejności. Wówczas będzie on uznany za ważny i pozwoli uniknąć wielu komplikacji w przyszłości. W takim piśmie trzeba jednak zwykle określić przyczynę przerwania okresu najmu, szczególnie w sytuacji, gdy ma to związek z nietypową sytuacją, np. podnajęciem lokalu bez zgody właściciela.

Więcej o wypowiedzeniu najmu dowiesz się z tego artykułu: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/wypowiedzenie-umowy-najmu.

Wypowiedzenie umowy najmu krok po kroku

Powód wypowiedzenia jest niezwykle ważny, ponieważ musi znaleźć się w treści dokumentu. Wzór takiego pisma powinien wyglądać w następujący sposób:

  1. Miejsce i data sporządzenia dokumentu,
  2. Dane osobowe strony wypowiadającej umowę,
  3. Dane drugiej strony umowy,
  4. Podstawa wypowiedzenia (np. odpowiedni paragraf),
  5. Określenie przedmiotu najmu,
  6. Data, kiedy umowa przestanie obowiązywać,
  7. Uzasadnienie złożenia wypowiedzenia,
  8. Podpis osoby wypowiadającej najem.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych wzorów, które składają się z pustych pól. W ten sposób wystarczy jedynie wypełnić dokument bez sporządzania go samodzielnie. Wypowiedzenie może być również spisane na zwykłej kartce. Najważniejsze jest uwzględnienie wszystkich informacji i złożenie podpisu, bez którego dokument nie będzie ważny.

Z korzystaniem z nieruchomości wiąże się też konieczność wykupienia ubezpieczenia, szczególnie w sytuacji, gdy lokal jest użytkowany przez obcą osobę. Warto korzystać z porównywarek internetowych, które pozwalają na znaczne usprawnienie całego procesu. W tym miejscu porównasz ubezpieczenie mieszkania lub domu online, dzięki czemu kupisz najlepszą ochronę dla swojej nieruchomości podczas wynajmu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%