Zamknij

Przed czym chroni ubezpieczenie sportowe?

14:52, 07.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:52, 07.06.2021

Uprawianie sportu to jeden z najlepszych sposobów na poprawę zdrowia i samopoczucia. To również źródło ogromnej satysfakcji, co jednak nie sprawia, że nie wiąże się z ryzykiem pojawienia się kontuzji. Nie ma znaczenia, czy uprawiamy aktywność fizyczną amatorsko, czy zawodowo - urazy takie jak skręcenia czy naderwania zdarzają się każdemu. Jak chronić się przed finansowymi skutkami kontuzji? O tym w tekście poniżej.

Zakres ubezpieczenia dla sportowców

Głównym produktem ubezpieczeniowym dla sportowców jest NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wydarzeń. W tego typu ofertach dla uprawiających aktywność fizyczną niezwykle istotny jest zakres polisy. Rozumiemy przez to listę urazów, które będą brane pod uwagę w ramach ubezpieczenia, jak również okoliczności ich wystąpienia. Podstawowa polisa obejmuje najpopularniejsze sporty indywidualne (np. biegi, narciarstwo, pływanie, jazda na rowerze i tym podobne) oraz zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka itp.), a także najczęstsze urazy, czyli złamania, skręcenia czy naderwania. 

Oznacza to, że podstawowe ubezpieczenie sportowe nie znajdzie zastosowania w przypadku osób, które uprawiają dyscypliny ekstremalne, takie jak spadochroniarstwo, rajdy samochodowe, niektóre sporty wodne (np. windsurfing), z którymi wiąże się duże ryzyko kontuzji czy nawet śmierci. Fani niebezpiecznych dyscyplin mogą jednak liczyć na ubezpieczenie sportowe - będzie ono jednak droższe niż podstawowy wariant lub może wymagać specjalnie przygotowanej oferty (np. ubezpieczenie turystyczne). Co do kosztów, które towarzystwo ubezpieczeniowe może nam zwrócić w granicach sumy ubezpieczenia, najczęściej dotyczą:

  • leczenia kontuzji, 
  • przebytych operacji i rehabilitacji po nich
  • pobytu w szpitalu,
  • zakupu leków, opatrunków, sprzętu ortopedycznego, 
  • akcji ratownictwa medycznego i transportu,
  • pogrzebu, transportu ciała, 
  • przymusowej rezygnacji z udziału w zawodach sportowych wskutek kontuzji.

Dodatkowe usługi

Poza ubezpieczeniem od skutków kontuzji towarzystwa ubezpieczeniowe proponują:

  • ubezpieczenie sprzętu sportowego na wypadek jego kradzieży lub zniszczenia,
  • OC w życiu prywatnym, które chroni przed roszczeniami osób trzecich, gdy wyrządzimy im szkodę (np. zderzenie na stoku narciarskim),
  • Assistance, który łączy w sobie usługę transportu medycznego, ale również pokrycie kosztów wizyt domowych i innych usług medycznych.

W przypadku sportów ekstremalnych innym rozwiązaniem może być również ubezpieczenie na życie, które obejmuje urazy i hospitalizacje wskutek tego typu aktywności. Musimy się jednak liczyć z faktem, iż polisa na życie w przypadku ryzykownych sportów będzie droższa. 

Wyłączenia odpowiedzialności

Ubezpieczenia sportowców, jak już wspomniano wyżej, nie obejmują wszystkich okoliczności i zdarzeń. Część z nich jest wymieniona w tak zwanych wyłączeniach odpowiedzialności. Gdy doznamy szkodę, ale np. byliśmy pod wpływem alkoholu, dopuściliśmy się rażącego niedbalstwa lub nie posiadaliśmy wymaganych uprawnień (np. prawa jazdy), to ubezpieczyciel nie weźmie pod uwagę naszego zgłoszenia. W ten sposób za ewentualne szkody wyrządzone osobom trzecim, leczenie czy zakupienie zniszczonego sprzętu musimy zapłacić z własnej kieszeni.  

Jesteś sportowcem i szukasz korzystnej oferty przed zawodami lub wypoczynkiem? Ubezpieczenie sportowe możesz zawrzeć na dowolny okres - istotne jest jednak, którą z firm ubezpieczeniowych wybierzesz. W Eurofinance wspieramy naszych klientów, aby mogli się czuć bezpiecznie w każdej sytuacji - również podczas uprawiania sportu. Skontaktuj się z naszym biurem ubezpieczeniowym w Gdańsku i uzyskaj profesjonalną poradę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%