Zamknij
REKLAMA

Dlaczego należy przeprowadzić rozpoznanie jakości gruntu przed inwestycją?

08:14, 10.06.2021 | materiały partnera

Odpowiedź na pytanie "Dlaczego należy przeprowadzić rozpoznanie jakości gruntu przed inwestycją?", to raczej odpowiedź dość prosta. Mowa tu dokładnie o tym, że w każdym przypadku grunt ma inna nośność. Ma to kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o inwestycje budowlane, bo na jednej działce budowlanej ma się twardą skałę kilka metrów pod poziomem gruntu, a inne działki to tereny podmokłe.

Czy zawsze można uniknąć nadmiernych inwestycji?

Badania gruntu to zawsze opcja o znaczeniu kluczowym, ale nie zawsze można ot, tak sobie wybrać działkę budowlaną, w której przypadku grunt ma bardziej imponującą nośność.

Mowa tu o inwestycjach takich jak mosty kolejowe, w których przypadku kolejny filar nie może stanąć te pięćdziesiąt metrów obok, bo tory kolejowe nie mogą tworzyć zbyt ostrego zakrętu. Dlatego też część podpór danego mostu musi stanąć w bagnie i to na drogich fundamentach palowych. Jednym słowem badanie gruntu to jedno, a poprawność sporej inwestycji drugie.

Ta poprawność względem planu jest bardzo ważną i dlatego też w dość wielu przypadkach trzeba stabilizować grunt za pomocą dość drogich metod, po to, by zrealizować plan. Taki tańszy plan oznacza poprowadzenie linii kolejowej na mostach przez tereny bagniste, bo poprowadzenie linii kolejowej wokół bagna byłoby opcją zbyt kosztowną dla inwestora.

Czy plany zawsze można tanio urzeczywistnić?

Spore inwestycje natury budowlanej to prowadzenie dróg przez dość trudny teren. Oznacza to też badania gruntu, bo jeśli dany most można wybudować w kilku akuratnych w sensie ekonomicznym miejscach, to trzeba wybrać to najlepsze.

Mowa tu o lokalizacji, w której przypadku grunt jest najbardziej stabilnym. Badania te trzeba też przeprowadzić, zanim nitka autostrady zbliży się do danej lokalizacji, bo trzeba ją poprowadzić dostatecznie równo i tak, by w sensie finansowym dana inwestycja była, jak najbardziej opłacalną.

Jednym słowem autostrada nie może zakręcać o te dwieście kilometrów na zachód lub na wschód, tylko ze względu na to, że właśnie tam warunki ekologiczne do budowy mostu są tymi najbardziej odpowiednimi, bo jeśli autostrada będzie zbyt długą, to i transport będzie bardziej kosztownym i to już na stałe. Zagadnienia te też mają znaczenie.

Jak wyglądają badania gruntu?

Nikogo nie dziwi to, że badania gruntu to odwierty, dzięki którym można stwierdzić, jak głęboko jest ta twarda skała i czy w ogóle znajduje się w danym miejscu. Jednym słowem im głębiej ona jest, tym bardziej koszty rosną.

Ta prawda nie jest niczym dziwnym, ale ważnego dla konkretnej autostrady mostu nie można przenieść o te dwieście kilometrów na zachód ot, tak sobie, czyli trzeba go wybudować w danej i dość trudnej lokalizacji, po to by firmy zajmujące się transportem nie traciły czasu na przejechanie tych dodatkowych czterystu kilometrów i to za każdym razem przez sto lat lub dłużej.

Mowa tu o aspekcie bezpośrednio powiązanym ze skracaniem dystansu, a to też jest bardzo ważne, bo przedsiębiorcy i osoby prywatne chcą mieć sprawę ułatwioną, jeśli chodzi o te inwestycje publiczne, czyli i mosty i obwodnice miast będą coraz częściej powstawać na bardziej niepewnych gruntach, po to, by upłynnić transport.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%