Zamknij
REKLAMA

Program stypendialny Horyzonty dla uczniów i uczennic

13:01, 10.06.2021 | materiały patnera

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że program stypendialni Horyzonty ma zasięg ogólnopolski i przewidzianym jest dla uczniów i uczennic. Wiele znaczy też i to, że stypendia te są i naukowymi i socjalnymi, czyli jest to program niemal dla każdego, kto spełnia wymogi danego typu stypendium i co równie istotne te stypendia są też opcją ciekawą dla studentów, bo także dla nich są dedykowane.

Polskie realia

Pewne jest to, że wielu młodych Polaków ma spore problemy, jeśli chodzi o rodzinne finanse i dlatego starają się o stypendia naukowa i o socjalne. Tego typu stypendia można zdobyć pilną nauką i wiedzą o tym, że dane stypendium istnieje. Druga sprawa to spełnienie warunków związanych z danym stypendium. Mowa tu dokładnie o tym, że trzeba się dowiedzieć, jakie warunku przychodu na członka rodziny trzeba spełnić, po to, by dostać takie właśnie stypendium.

Rzecz jasna nikogo nie dyskwalifikuje to przekroczenie przychodu na członka rodziny o złotówkę w skali miesiąca, bo tego typu kryterium jest przynajmniej śmiesznym i takie sztywne ograniczanie dostępu w pewnych sytuacjach bywa nawet zbyt problematycznym, bo uczniowie, czy też studenci nie chcą mieć utrudnień z powodu jakiegoś drobiazgu, na który ktoś mógłby przymknąć oko ze względu na to, że to nie problem.

Wiele mówiące wzmianki o stypendiach naukowych

Stypendia naukowe mogą być państwowymi lub tymi przyznawanymi przez organizacje pozarządowe, które też mogą przyznawać tego typu stypendia. Rzecz jasna, aby je dostać trzeba się uczyć dostatecznie dobrze i na dokładkę spełniać inne wymogi. Jednym z tych dodatkowych wymogów może być też przychód na członka rodziny w miesiącu.

Ten minus może tak jakby utrudniać lepszy start uczniowi, który uczy się wręcz rewelacyjnie, ale nie może dostać się do tej lepszej uczelni i to głównie ze względu na to, że rodzina jest uboga. Problem ten dotyka dość wielu uczniów i studentów w Polsce i co równie istotne niewielu wie jak z niego wybrnąć. Jedyną opcją jest szukanie jakiegoś stypendium, czyli czasami zdanie się na stypendium z organizacji pozarządowej, bo tego typu stypendium to pieniądze niezbędne na ten o wiele lepszy start.

Lepiej być mądrym studentem?

Dość często słyszy się mit o tym, że lepiej jest być tym biednym niż mądrym studentem i nawet w Polsce tego typu mit dość często okazuje się prawdą, jeśli chodzi o stypendia państwowe. Inaczej jest natomiast z tymi stypendiami, które fundują organizacje pozarządowe lub niekiedy nawet jacyś przedsiębiorcy. Takie stypendia mogą być o wiele ciekawszymi dla tych mądrych studentów i uczniów i dawać im te o wiele ciekawsze warunki do uczenia się.

Jednym słowem ta sfera, jeśli chodzi o stypendia i ich wysokość zmienia się niemal z roku na rok i niekiedy przybywa tych bardzo ciekawych stypendiów naukowych, takich jak Horyzonty. Ten program gwarantuje znacznie ciekawszy start dla tych, którzy są sprytni i bardzo dobrze się uczą. Takim osobom może brakować też pewności siebie, czyli wiedzą coś o programie związanym ze stypendiami, ale nie chcą walczyć o konkretne stypendium z dość wielu przyczyn.

Więcej informacji znajdziesz na https://efc.edu.pl/programy/horyzonty

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%