Zamknij

Branża obuwnicza w czasach pandemii

13:17, 02.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:17, 02.07.2021

Koronawirus zmienił sytuację wielu przedsiębiorstw. Odwołane bankiety, studniówki, bale i wesela spowodowały mniejsze zainteresowanie obuwiem wizytowym. Tryumfy święciły za to buty sportowe i casualowe. Przedsiębiorcy alarmują jednak, że rok 2020 był najtrudniejszy dla branży obuwniczej od dekad. Co przyniesie rok 2021? Czy warto myśleć o założeniu własnego sklepu z obuwiem? Sprawdziliśmy najnowsze prognozy.

Branża obuwnicza w roku 2020

Raport pt. „Wpływ światowej pandemii koronawirusa na branżę obuwniczą” przygotowany przez Biuro Strategii i Analiz Międzynarodowych PKO Bank Polski w lipcu 2020 pokazuje, że w 2019 roku statystyczny mieszkaniec jednego z krajów członkowskich UE wydał na buty około 129,2 EUR. Eksperci szacują, że w związku z pandemią COVID-19 wydatki te spadły o 3,6% (do około 124,6 EUR na głowę). Jednak prognozy dla roku 2021 i następnych lat mogą już napawać przedsiębiorców nieco większym optymizmem. Do 2025 roku prognozowany jest wzrost wydatków na buty do około 154,1 EUR.

Największy wzrost po spowolnieniu spowodowanym wybuchem pandemii spodziewany jest w segmencie trampek i tenisówek (o 6,9% w latach 2020-2025) oraz obuwia sportowego (o 5,3% w latach 2020-2025). To ważna informacja dla hurtowni obuwniczych, które zaopatrują przedsiębiorców w towar oraz samych przedsiębiorców, którzy dobierają asortyment, bazując na sezonowości oraz potrzebach klientów.

Sklep obuwniczy online – czy to dobry pomysł na odrobienie strat w handlu po pandemii?

Wielu przedsiębiorców w trakcie kolejnych lockdownów zastanawiało się, czy sklep internetowy z butami jest w stanie nadrobić straty wynikające z zamknięcia galerii handlowych oraz innych obiektów usługowych. Przytoczony powyżej raport prezentuje dane, które mogą być pomocne dla przedsiębiorców zastanawiających się nad otwarciem sklepów internetowych. W 2020 roku 23% sprzedaży obuwia w Polsce było generowane przez kanały online. W związku z rosnącym wzrostem zainteresowania zakupami przez internet eksperci szacują, że wartość ta będzie systematycznie rosnąć.

Gdzie szukać sprawdzonych dostawców obuwia?

Koronawirus, związane z nim lockdowny i sytuacja na rynku sprawiły, że nie wszystkie firmy z branży obuwniczej przetrwały ten trudny okres. Właściciele sklepów z butami, zwłaszcza tych znajdujących się w mniejszych miejscowościach, zastanawiają się, z kim podjąć współpracę, aby mieć gwarancję regularnych dostaw i wysokiej jakości asortymentu w konkurencyjnych cenach. Wielu z nich wybiera takie miejsca jak hurtownia butów online. Dzięki temu mogą wybierać spośród zróżnicowanego asortymentu dopasowanego do aktualnych trendów na rynku obuwniczym bez konieczności osobistego odbioru zamówionych towarów. Hurtownie obuwia współpracują z firmami kurierskimi i realizują dostawy na terenie całego kraju i poza jego granicami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%