Zamknij

W jakim celu wykonuje się ozonowanie pomieszczeń?

09:50, 04.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:50, 04.08.2021

Ozonowanie jest to proces, podczas którego następuje odkażenie przedmiotów i pomieszczeń, bez wykorzystania chemicznych środków za pomocą ozonu. Proces ten skutecznie niszczy nieprzyjemny zapach, wirusy, grzyby i bakterie, dlatego jest szczególnie polecany do pomieszczeń zawilgoconych, zalanych, a także wszędzie tam, gdzie mieszkają alergicy i małe dzieci.

Czym jest ozonowanie pomieszczeń i na czym polega?

Zabieg ozonowania wykonuje się najczęściej w celu usunięcia zapachów nagromadzonych w pomieszczeniach. Co ważne, ozonowanie daje możliwość skutecznej i szybkiej dezynfekcji mieszkania czy domu, sprawdza się w przypadku pojawienia się na ścianach pomieszczeń pleśni i grzybów, usuwa także alergeny zarówno te wziewne, jak i zapachowe.

Procedurę ozonowania wykonuje się przy pomocy jednej z popularnych odmian tlenu, jakim jest ozon. Substancja ta mimo tego, że w bezpośrednim kontakcie może być niebezpieczna dla organizmów żywych, nie pozostawia szkodliwych substancji w pomieszczeniach, w których był rozpylany.

Z uwagi na to, że ozon szybko wchodzi w reakcję utleniania oraz w okresie od kilku godzin od rozpylenia rozpada się na cząsteczki tlenu, skutecznie niszczy wszelkie drobnoustroje, grzyby i nieprzyjemne zapachy, tak by po kilku godzinach nie był już obecny w powietrzu i niebezpieczny dla człowieka oraz zwierząt.

Co daje ozonowanie pomieszczeń i jak często należy je wykonywać?

Ozonowanie warto przeprowadzać we wszystkich pomieszczeniach, w których występują różnego rodzaju grzyby i pleśnie. Sprawdza się doskonale w starych mieszkaniach, pomieszczeniach po remontach, a także po zalaniu lub pożarze mieszkania, lub domu. Warto je wykonać w pomieszczeniach zagrzybionych i zawilgoconych, w tym także w piwnicach i na klatkach schodowych.

Co ważne, ozon dzięki swoim właściwościom jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka pomieszczenia. Skutecznie usuwa szkodliwe drobnoustroje i zapachy w rozmaitych szczelinach, przewodach wentylacyjnych czy rurach.

Ozonowanie pomieszczeń pomaga skutecznie zadbać o zdrowie mieszkańców budynku. Z uwagi na niszczenie drobnoustrojów i wirusów zmniejsza się ryzyko powstania astmy, chorób układu oddechowego i odpornościowego takich jak alergie czy choroby nowotworowe.

Ozonowanie mieszkania lub domu warto powtarzać tak często, jak zajdzie ku temu potrzeba. Ciężko jest ustalić uniwersalną normę co do częstotliwości powtarzania procesu, a do jej określania należy wziąć pod uwagę takie składowe jak częstotliwość ekspozycji na czynniki szkodliwe, sposób przeznaczenia danego pomieszczenia, liczbę oraz wiek osób z niego korzystających, oraz indywidualne preferencje jego właścicieli.

Jak wygląda ozonowanie mieszkania?

Pierwszym etapem ozonowania pomieszczeń jest dokładne jego uszczelnienie. Ozon nie powinien przedostawać się bez nadzoru do innych pomieszczeń. Dzięki dokładnemu zabezpieczeniu pomieszczenia uzyskuje się wysokie stężenie gazu, dzięki czemu cały proces jest skuteczniejszy. W pomieszczeniach nie mogą przebywać osoby niezabezpieczone, dzieci oraz zwierzęta, co najmniej na kilka godzin po wykonanym ozonowaniu.

Do dokładnym przygotowaniu i zabezpieczeniu, ozonowanie pomieszczeń następuje poprzez uruchomienie specjalnego generatora, który powinien pracować przynajmniej kilka godzin. Czas ustalany jest indywidualnie z uwagi na rodzaj, wielkość pomieszczenia i rodzaj wykorzystywanego urządzenia. Po zakończeniu procesu pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%