Zamknij
REKLAMA

Jaką barwę światła wybrać do domu?

08:28, 02.09.2021 | materiały partnera

Przy wyborze oświetlenia domu większość osób zwraca przede wszystkim uwagę na moc opraw i żarówek. Równie istotna jest jednak barwa oświetlenia. W znaczący sposób będzie ona wpływać na postrzeganie pomieszczeń i komfort przebywania w nich. W jaki sposób dobrać kolor oświetlenia do konkretnych pokojów?

Czym jest temperatura barwowa?
Temperatura barwowa określa, jak ciepłe jest dane światło. Nie odnosi się to jednak do emisji ciepła przez źródło oświetlenia, a do barwy, jaką będzie ono miało. Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach. Im jej wartość jest wyższa tym światło ma barwę bielszą i zimniejszą. Skala realnie wykorzystywanych wartości wśród żarówek mieści się w zakresie 2000 - 7000K. Najmniejsza wartość będzie zbliżona barwą do palącej się świeczki, podczas gdy 7000K będzie już posiadało kolor nieba w słoneczny letni dzień.

Jaką barwę światła wybrać do domu?
Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rozwiązań dzięki którym nie musimy ograniczać się do jednej barwy światła w całym domu. Za przykład można tutaj podać np. taśmy LED. Wybranie innej barwy światła do salonu, sypialni i kuchni jest wręcz zalecane ponieważ zwiększy atrakcyjność pomieszczeń.

Światło ozdobne w domu
Jak już wcześniej wspomniano, w zależności od miejsca zastosowania polecana będzie inna barwa światła. Źródła oświetlenia o wartości temperatury barwowej poniżej 2000K powinny być stosowane jedynie jako światła ozdobne. Może to być np. podświetlenie stopni na schodach, czy elementów w salonie lub łazience. Kolejną popularną barwą stosowaną przez producentów jest 2200K. Taśmy LED o tej temperaturze doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach wypoczynkowych. Oświetlenie o tej barwie wprowadza wypoczynkowy nastrój.

Codzienna barwa światła
Barwy z zakresu 2700-3000K są najbardziej zbliżone do tradycyjnej żarówki. Doskonale sprawdzą się one w prywatnych mieszkaniach i domach ze względu na swój ciepły nastrój. Nie jest to jednak barwa polecana do pracy. Wprowadza ona rozluźnienie i może powodować problemy z koncentracją.

Uniwersalna barwa światła
Za najbardziej uniwersalną barwę światła uznaje się tą o temperaturze barwowej 4000K. Znajduje się ona pomiędzy światłem ciepłym i zimnym. Dzięki temu pasuje zarówno do małych ja i dużych pomieszczeń oraz dobrze współgra z większością kolorów ścian i mebli. W odróżnieniu od barwy ciepłej nie powoduje ona senności. W związku z tym z powodzeniem może być wykorzystywana w pomieszczeniach do pracy. Jest ona bardzo zbliżona do światła słonecznego. Dzięki temu pomieszczenia w nocy wyglądają podobnie jak w ciągu dnia.

Gdzie wykorzystać białe światło?
Barwą najbardziej zbliżoną do koloru białego jest 6000K. Będzie ona pasować do pomieszczeń pomalowanych na białe i jasne barwy. Będzie ona działała pobudzająco. Jest to kolor bardzo zbliżony do słońca w bezchmurny dzień w godzinach około południa. Źródła światła wykorzystujące tą barwę nie zmieniają kolorów otoczenia. Jej dekoracyjny wygląd powoduje, że jest często stosowana w taśmach LED.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%