Zamknij

Soczewki kontaktowe – jak je dobrać?

13:35, 22.09.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:35, 22.09.2021

Najpopularniejszą metodą korygowania wad wzroku są okulary, jednakże soczewki kontaktowe zyskują ciągle na popularności. Zdecydowało się na nie już wiele osób, dużo również dopiero to rozważa. Co warto wiedzieć o soczewkach i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w tym artykule.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Tą formę korygowania wad wzroku może wybrać niemal każda osoba nią dotknięta. Soczewki kontaktowe dostępne są w różnych wersjach i przeznaczone do korygowania krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu oraz prezbiopii – czyli wszystkich najczęściej występujących wad wzroku. Jednakże w przypadku części osób nie będzie to możliwe z uwagi np. na choroby oczu, wahania hormonalne, choroby przewlekłe. Niektórzy potencjalni ich użytkownicy mogą mieć problem innego rodzaju – mianowicie może sprawiać im trudność zakładanie soczewek i konieczność manipulowania przy własnym oku. Z takiej awersji zazwyczaj można się „wyleczyć” po kilku czy kilkunastu próbach, jednak przyznajmy, że nie zawsze jest to możliwe.

Natomiast kwestię jak dobrać soczewki kontaktowe, całą procedurę ich soczewek i decyzję o tym, jakiego powinny być rodzaju, jakie mieć parametry, z jakich być wykonane materiałów, przeprowadzić powinno się w gabinecie specjalisty. Osobą, która zajmuje się diagnozowaniem wad wzroku i doborem odpowiednich do tego narzędzi jest optometrysta. Jest to o tyle istotne, że na zakup soczewek decydują się bardzo często osoby noszące okulary. Nie można jednak posiłkować się receptą na okulary, trzeba przeprowadzić osobne badanie pod kątem doboru soczewek kontaktowych. Związane jest to ze sposobem ich noszenia – nie przed okiem (jak okulary) a na oku, a co za tym idzie innymi wartościami parametrów.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe możemy dzielić według kilku kryteriów. Może to być materiał, z którego są wykonane, a więc do wyboru będą soczewki miękkie, twarde, silikonowo-hydrożelowe, hydrożelowe. Od materiału zależy trwałość soczewki ale też to, jak „układa się” na oku i czy jest odczuwalna podczas noszenia.

Najpowszechniej stosowanym sposobem podziału soczewek jest jednak czas, przez jaki można je nosić. Mogą one być jednorazowe albo pozwalać na używanie przez cały miesiąc (są modele, które można nosić nawet dłużej, jednak są one rzadkością). Soczewki jednodniowe czy miesięczne to ważne kryterium decyzyjne. Powiązane jest z wygodą noszenia soczewek, ich używania, ale także z kwestią finansową.

Soczewki jednodniowe bywają też nazywane jednorazowymi. Po założeniu rano nosi się je do wieczora albo do pierwszego ściągnięcia. Po zdjęciu bezwzględnie powinny być wyrzucone, a na ich miejsce powinna być założona nowa para. Ma to ten plus, że soczewek nie trzeba czyścić z osadów białkowych, odpada też konieczność ich przechowywania w specjalnych pudełeczkach. Dlatego też właśnie jednodniowe soczewki kontaktowe uważane są za bardzo przyjazne dla oka i higieniczne. Soczewki miesięczne z kolei czyścić trzeba regularnie. Zdjęte wieczorem muszą być przemyte specjalnym płynem i schowane do pojemniczka, by założyć je znowu rano. Wyjątek stanowią soczewki miesięczne całodobowe – te można nosić przez cały miesiąc bez zdejmowania, o ile nie ma ku temu konieczności (np. kąpiel w basenie, prysznic). W praktyce i tak zaleca się ich przemycie co kilka dni, ponieważ na soczewce osiadają osady białkowe i drobne zanieczyszczenia, więc robi się to dla większego komfortu narządu wzroku.

Siłą rzeczy komplet soczewek jednodniowych, wystarczający na cały miesiąc, będzie droższy, niż soczewki miesięczne. Wybierając soczewki trzeba więc rozpatrywać nie tylko zalecenia optometrysty, ale również kwestie finansowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%