Zamknij

Diagnostyka obrazowa - jak przygotować się do tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego?

15:41, 01.10.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:42, 01.10.2021

Do najważniejszych badań z zakresu diagnostyki obrazowej zaliczają się rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa. Na czym polegają wspomniane badania? Czy trzeba się do nich przygotować? Wreszcie: jakie odpowiedzi można uzyskać na podstawie wyników? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Diagnostyka obrazowa

Diagnostyka obrazowa odmieniła oblicze medycyny. Badania obrazowe są dziś niezbędne w diagnostyce wielu chorób, zmian nowotworowych oraz podczas monitorowania przebiegu leczenia. Pozwalają także na wczesne wykrycie wielu toczących narządy zmian. Do takich badań należą:

  • Rezonans magnetyczny – za pomocą zastosowania pola elektromagnetycznego uzyskuje się obraz struktur anatomicznych ciała. Uzyskane w ten sposób zdjęcia są niezwykle dokładne (z dokładnością do kilku milimetrów). Badanie za pomocą rezonansu magnetycznego jest przydatne do diagnozowania takich schorzeń, jak: guzy, patologie rozwojowe, udar mózgu, schorzenia kręgosłupa, choroby stawów, demencja starcza. Rezonans magnetyczny można wykonać bez skierowania.
  • Tomografia komputerowa – ta metoda opiera się na zastosowaniu promieni rentgenowskich. Promieniowanie jonizujące przenika organizm i pozwala uzyskać obraz stanu narządów wewnętrznych. Badania TK pomagają w diagnozowaniu wielu chorób i schorzeń oraz urazów. Do wykonania tego badania niezbędne jest uzyskanie pisemnego skierowania od lekarza (może to być internista, ginekolog oraz każdy inny lekarz).

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny – czy trzeba się przygotować?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie: czy trzeba szczególnie przygotowywać się do badań obrazowych? Odpowiedź brzmi: tak. Aby badanie przebiegło bezproblemowo, a przede wszystkim, aby dało rzetelny wynik, pacjent musi się odpowiednio do niego przygotować. Oczywiście wskazówki takie zawsze można otrzymać od lekarza, kierującego na badanie. Niemniej warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia badań, służących do diagnostyki obrazowej.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej?

Podczas badania za pomocą tomografii komputerowej istotne jest nawodnienie, a co za tym idzie – pacjent dostaje zalecenie, by dzień wcześniej dużo pić. Rano, przed badaniem, można zażyć leki, wszystkie oprócz tych, które obniżających glikemię. Na 48 godzin przed badaniem powinny zostać odstawione także wszystkie leki, pochodne metforminy. Ograniczenia te dotyczą zatem diabetyków. Poza tym na badanie należy udać się, będąc na czczo. Oczywiście na tomografię komputerową należy przyjść z dokumentami i kompletem badań: wynik badania poziomu kreatyniny we krwi, pacjenci chorujący na tarczycę wynik badania TSH, opisy badań radiologicznych, posiadane wyniki USG, Rtg, TK, MR, wypis ze szpitala. Chorujący na astmę powinni mieć przy sobie leki wziewne, a diabetycy powinni mieć przygotowany posiłek.

Rezonans magnetyczny – co trzeba wiedzieć przed badaniem?

Czasami przeprowadzenie badania rezonansem magnetycznym wymaga podania dożylnie kontrastu. Pielęgniarka zakłada wówczas wenflon, przez który zostanie podany środek. Na badanie należy zgłosić się około piętnaście minut wcześniej wraz z kompletem dokumentów; potrzebny będzie wynik badania poziomu kreatyniny we krwi. Niezbędne będzie wypełnienie ankiety medycznej. Jeśli zaś chodzi o aspekt fizyczny – badanie rezonansem nie wymaga jakichś szczególnych przygotowań.

Co dają badania TK i MRI w diagnostyce obrazowej?

Zarówno ultrasonografia, czyli badanie aparatem usg, jak i najnowocześniejsze metody TK i MRI w ostatnich latach są niezbędne do diagnozowania wielu chorób układu krążenia, nowotworowych, wszelkich anomalii w obrębie narządów wewnętrznych. Badania te dają bardzo dokładny obraz, co pozwala postawić trafną diagnozę i wdrożyć efektywne leczenie. Rezonans magnetyczny pozwala na zdiagnozowanie schorzeń układu nerwowego. Jest wprost niezbędny do wykrycia wczesnych stadiów nowotworu, co ma bezpośrednie przełożenie na rokowania pacjenta.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%