Zamknij

Jak uprawiać Monsterę

17:57, 26.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:57, 26.11.2021

Monstera, w ostatnim czasie powróciła do łask. Jej obecność była mocno widoczna na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Była eksponowana w olbrzymich drewnianych donicach i gazonach w urzędach, przedszkolach i kawiarniach. Po czym nagle moda na nie odeszła i na dobrych kilka lat zapomnieliśmy o tej pięknej roślinie. Na szczęście to ozdobne pnącze pochodzące z Meksyku na powrót zagościło w naszych domach i coraz częściej możemy je oglądać również w klimatycznych klubokawiarniach i restauracjach naszych miast. Monstera stała się również jednym z najmodniejszych wzorów ostatnich lat. Gościła na ubraniach, tekstyliach domowych i przyborach szkolnych. Mamy nadzieję, że trend z Monsterą zostanie z nami na dłużej.

Pochodzenie

Monstera to pnącze pochodzące z lasów tropikalnych ameryki środkowej. Znanych jest mniej więcej 50 czystych gatunków. W naszej strefie klimatycznej monstera uprawiana jest w doniczkach, ale w naturalnym środowisku występuje przeważnie jako nadrzewny epifit. Monstera dziurawa wytwarza grube korzenie powietrznych, które sięgają aż do podłoża i często się w nim zagłębiają. Ze względu na jej jadalne owoce uznawana jest za rośliną użytkową. Z korzeni powietrznych monstery lokalna ludność wytwarza sznury i kosze. Tkanki monstery zawierają mleczny sok, zawierający duże ilości szczawianu wapnia – dzięki niemu chronią się przed roślinożercami.

Monstera dziurawa

Prawdziwa królowa popularności nie tylko w Polsce - (Monstera deliciosa) o okazałej posturze i dużych zielonych liściach. Ma bardzo atrakcyjnie ukształtowane blaszki liściowe, na których z wiekiem pojawiają się dziury, co jest naturalną formą przystosowania się do warunków panujących w lasach deszczowych. W ten sposób roślina walczy o dostęp do świata, a jednocześnie chroni się przed ulewnymi deszczami. Na szczęście pomimo zgoła odmiennych warunków panujących w mieszkaniach wciąż wytwarzają spektakularne ażurowe liście. Dzięki wyselekcjonowaniu mutacji udało się uzyskać jej różne ciekawe odmiany.

W ostatnich latach coraz bardziej cenione stają się też odmiany kolekcjonerskie np. monstera Adansoni, czy monstera Variegata, której 2-metrowy okaz kosztuje około ośmiu tysięcy złotych. Jej uprawa, to bardzo ciekawa forma inwestycji, ponieważ za odszczepkę pasjonaci zapłacą już 400 złotych. Jeśli masz rękę do kwiatów, a jedyne czego Ci brakuje do zakupu i rozmnażania rośliny, to gotówka rozważ kredyt pozabankowy. To bardzo ciekawy sposób pomnażania pieniędzy.

Wymogi uprawy

Monstera jest pnączem, które nie wymaga specjalnych warunków uprawy. Świetnie sprawdzi się w domowej uprawie ze względu na duże spektrum adaptacyjne. Najdogodniejszą temperaturą do uprawy monstery to około 20 stopni C. Na szczęście potrafi całkiem dobrze przystosować się do temperatur panujących w naszych mieszkaniach, czyli w zakresie od 15 do 30 stopni. Wymagania ma niewielkie. Wykazuje się dużą tolerancją względem światła, nie specjalnie przeszkadza jej suche powietrze czy nawet kurz-w miejscach publicznych.

Monstera nie wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dla młodej rośliny ważne jest przesadzenie do nowego podłoża. Monstery preferują przepuszczalne podłoże torfowe, ale odnajdą się również w ziemi uniwersalnej. Młode rośliny przesadzamy raz w roku, większe co 2- 3 lata.

Roślina ta nie przepada za zbyt wilgotnym podłożem, dlatego wiosną i latem najlepiej podlewać ją obficie raz w tygodniu. Po 30-60 minutach najlepiej wylać nadmiar wody z podstawki donicy, aby jej nie przelać. Jesienią i zimą, gdy wchodzi w okres tzw. wegetatywny, należy ograniczyć podlewanie jej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%