Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie ciągnika siodłowego?

16:03, 07.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 16:03, 07.12.2021

Każdy przewoźnik musi nieustannie inwestować w rozwój floty swoich pojazdów. To od niej zależy wydajność działania oraz jakość świadczonych usług, co bezpośrednio przekłada się na konkurencyjność firmy. Do tego dochodzą oczywiście koszty utrzymania pojazdów ciężarowych. Pod tym kątem bardzo ważne jest kompleksowe ubezpieczenie ciągnika siodłowego. Ile to kosztuje i jak znaleźć możliwie najtańsze oferty? Tego dowiesz się z poniższego wpisu – zapraszamy do lektury!

OC na ciągnik siodłowy, czyli obowiązkowa polisa

Niewątpliwie posiadanie OC jest absolutną podstawą, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczeniem tym musi być objęty każdy pojazd mechaniczny, w tym ciężarowy. Pamiętaj, że w przypadku jego braku musisz liczyć się z nieprzyjemnymi, wysokimi karami finansowymi nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Skończmy jednak ze straszeniem, a zajmijmy się konkretami. Z formalnego punktu widzenia OC na ciężarówkę jest identyczne, jak dla auta osobowego. Różnica polega na wielkości sum gwarancyjnych, które w przypadku pojazdów ciężarowych są dużo wyższe. Zgodnie z przepisami jest to 5 milionów euro dla szkód na osobach i milion euro dla szkód związanych z mieniem. Czemu aż tyle?

Pojazd ciężarowy jest duży, ma ogromną masę i stanowi spore zagrożenie na drodze. Gdy spowoduje kolizję, zwykle straty są o wiele większe, niż przy wypadku pojazdów osobowych. Wszystko to sprawia, że i składka na OC będzie wyższa. Jak wynika ze statystyk za rok 2016, wynosiła ona od około 3000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Skąd takie dysproporcje?

Co wpływa na cenę OC ciężarówki?

Wysoka cena OC ciężarówki to oczywiście efekt dużych sum ubezpieczeniowych i ryzyka dla samego ubezpieczyciela. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której niektóre ubezpieczalnie są niechętne do sprzedaży takich polis. Ustalają bardzo wysokie, wręcz zaporowe ceny, aby zwyczajnie zniechęcić właścicieli ciężarówek do korzystania z ich ofert.

Jednak na wysokość składki na wpływ mają także inne aspekty, z których najważniejsze to:

- informacje związane z samochodem – to nie tylko marka, model, rocznik oraz pojemność silnika, ale także m.in. prognozowany roczny przebieg,

- informacje związane z działalnością przewoźnika – pojazd jest wykorzystywany w transporcie krajowym czy zagranicznym, jakie ładunki przewozi oraz kto jest odpowiedzialny za kierowanie, czyli doświadczenie kierowcy,

- historia szkodowości – ilość szkód oraz wielkość odszkodowań wypłacanych w ostatnim czasie z tytułu polisy OC, zwykle bierze się pod uwagę ostatnie 5 lat.

AC na ciężarówkę

Jako właściciel pojazdu ciężarowego wykorzystywanego do prowadzenia biznesu, powinieneś pomyśleć również o AC. To ubezpieczenie nieobowiązkowe, ale ważne z punktu widzenia firmy przewozowej. Dzięki niemu możesz liczyć na szybką wypłatę odszkodowania związanego np. z uszkodzeniem auta, jego kradzieżą, zalaniem i innymi zdarzeniami. Otrzymasz pieniądze na dokonanie napraw lub równowartość ciągnika siodłowego, dla którego stwierdzono szkodę całkowitą.

Jak możliwie najtaniej ubezpieczyć ciągnik siodłowy?

Chcesz znaleźć dobre, a jednocześnie możliwie najtańsze ubezpieczenie OC oraz AC dla ciągnika siodłowego. Powinieneś porównać ze sobą jak najwięcej ofert. Pomoże Ci w tym specjalna porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych, którą znajdziesz na stronie https://ubezpieczenieonline.com.pl. Dzięki niej zyskasz dostęp do najlepszych ofert ubezpieczycieli, jak i wsparcia zespołu specjalistów z branży ubezpieczeniowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%