Zamknij

Kiedy korzystać z usług pomocy drogowej? - radzi specjalista z Krakowa

15:37, 29.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:37, 29.12.2021

Regularne przeglądy samochodu i odpowiednio wczesna wymiana opon na zimowe są niezmiernie ważne, jednak nawet najlepsze przygotowanie nie da nam gwarancji bezkolizyjnej jazdy. Z tego względu warto zawczasu pomyśleć co zrobimy, kiedy znajdziemy się w kryzysowej sytuacji. Oprócz przygotowania schematu działania, powinniśmy nawiązać kontakt z profesjonalną firmą świadczącą usługi pomocy drogowej. 

Awaryjne sytuacje w trasie – jak im przeciwdziałać?

Pracownik pomocy drogowej z Krakowa przekonuje, że kierowcy mogą zrobić naprawdę wiele, żeby uniknąć awaryjnych sytuacji na drodze. Nie wszystkim wypadkom jesteśmy w stanie przeciwdziałać, jednak warto pamiętać, że za większość stłuczek i niebezpiecznych wydarzeń na drodze odpowiedzialność ponoszą kierowcy (a nie na przykład czynniki zewnętrzne takie jak choćby pogoda). Typowe zaniedbania to zapominanie o wykonywaniu przeglądów auta, czy pozostawienie wymiany opon na ostatnią chwilę. 

Za wiele wypadków odpowiada pośpiech, nieuważność (zdarza się, że oprócz prowadzenia pojazdu zajmuje nas wiele innych rzeczy), spożywanie napojów alkoholowych, zmęczenie. Kiedy mamy poczucie, że nie jesteśmy w stanie bezpiecznie prowadzić samochodu, lepiej zrezygnujmy z siadania za kierownicą i zamówmy taksówkę (lub skorzystajmy z komunikacji miejskiej).

Co robić, kiedy przydarzy się nam kolizja lub auto się zepsuje?

Nawet jeżeli jesteśmy świetnie przygotowani do trasy i nic nie wskazuje na to, że coś pójdzie nie tak, nie możemy przewidzieć wszystkiego. I najlepszemu kierowcy może zdarzyć się sytuacja, gdy auto stanie na środku drogi i odmówi dalszej współpracy. Najgorsze co możemy wtedy zrobić to wpaść w panikę. Niezależnie od tego w jak trudnych warunkach się znajdujemy, koniecznie zachowajmy spokój. W tym momencie najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie, naszym bliskim i innym użytkownikom ruchy drogowego. Jak najszybciej włączmy światła awaryjne, przetransportujmy auto na pobocze, załóżmy kamizelkę odblaskową i oznaczmy terem przy pomocy trójkąta ostrzegawczego (na drogach ekspresowych powinien się on znaleźć w odległości 100 metrów od naszego samochodu – wówczas inne pojazdy będą mogły wyhamować na czas).

Doświadczony pracownik pomocy drogowej z Krakowa przypomina, że w trakcie awarii auta wszyscy pasażerowie muszą z niego wysiąść. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa.

Dopiero w momencie, gdy jesteśmy pewni swojego bezpieczeństwa, a także zabezpieczyliśmy teren, możemy zadzwonić do firmy specjalizującej się w pomocy drogowej. Gdy chcemy, żeby pomoc dotarła do nas jak najszybciej, musimy przekazać pracownikowi dokładne informacje dotyczące naszej lokalizacji. Ważna jest także szczegółowa relacja dotycząca awarii (wówczas firma będzie mogła stwierdzić, czy konieczne jest holowanie pojazdu, czy też można dokonać napraw na miejscu). Jeżeli chcemy kontynuować trasę, poprośmy o dostarczenie nam samochodu zastępczego.

Jak znaleźć pomoc drogową, która spełni nasze oczekiwania?

Współcześnie w dużych miastach (takich jak na przykład Kraków) działa wiele firm specjalizujących się w pomocy drogowej. Konkurencja jest korzystna dla ich klientów (ceny i oferta usług stają się coraz bardziej atrakcyjne), jednak utrudnia dokonanie wyboru. Specjalista z Krakowa przekonuje, że cena nie powinna być jedynym kryterium jakim powinniśmy się kierować. Warto sprawdzić, czy dana firma świadczy swoje usługi przez całą dobę, na jakim obszarze działa (jeżeli samochód zepsuje się nam pod Gdańskiem, będziemy musieli długo czekać na pomoc drogową, której jedyna siedziba znajduje się w Krakowie). Niezmiernie ważne jest sprawdzenie jak dużą flotę pojazdów posiada przedsiębiorstwo, z którym zamierzamy podjąć współpracę. Pamiętajmy, że są okresy, gdy wypadków na drogach jest więcej niż zazwyczaj. W takich chwilach firma posiadająca niewielką flotę nie będzie w stanie dojechać na czas do wszystkich klientów potrzebujących jej pomocy. Z tego względu bezpieczniej jest podejmować współpracę z dużymi firmami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%