Zamknij
REKLAMA

Kiedy zacząć naukę języka angielskiego u dziecka?

11:28, 21.01.2022 | materiał partnera

Znajomość przynajmniej jednego języka obcego to absolutne minimum na współczesnym rynku pracy. Jest też przydatna podczas podróży oraz w codziennym życiu. Wiadomo, że naukę języków obcych najlepiej wprowadzić jak najwcześniej, ale wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku zapisać dziecko na takie lekcje.

Mimo iż znaczna część Polaków uczyła się języka angielskiego, to często unikamy używania go w konwersacji. Dotyczy to również osób, które znają język w stopniu komunikatywnym i mógłby swobodnie rozmawiać, a jednak odczuwają niepewność i wstydzą się charakterystycznego akcentu. Niestety, nieużywane umiejętności ulegają pogorszeniu, a unikanie konfrontacji z językiem pogłębia strach. Dlatego nauka języków obcych u dzieci jest tak skuteczna – nie wstydzą się one mówić w innym języku, gdyż traktują to jako zabawę, a przez to naturalnie się z nim oswajają.

Szkoła językowa w Poznaniu

Rodzice często poszukują sprawdzonej szkoły językowej dla najmłodszych. Szczegółową ofertę można znaleźć w szkole prowadzącej angielski dla dzieci Poznań. Dostępne są różne rodzaje kursów, które można dostosować do wieku dziecka i jego potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem są też półkolonie i obozy językowe. Jest to dobra metoda, aby w krótkim czasie poprawić poziom języka obcego, a jednocześnie spędzić miło czas z rówieśnikami i nauczyć się nieco samodzielności. Co więcej, na takich wyjazdach, dzieci mają sporo rozwijających zajęć i aktywności, co jest dla nich wielką przygodą.

Metody nauki języka angielskiego dla dzieci

Istnieją różne metody nauki języka angielskiego. Niezależnie od idei, mają one na celu naukę w czterech podstawowych obszarach – słownictwo, gramatyka, mówienie i pisanie oraz czytanie i rozumienie. Znajomość języka obcego to nie tylko rozumienie tekstu czy dialogów, ale również aktywna komunikacja. U dzieci bardzo dobre rezultaty osiągają programy oparte o zabawę i wykorzystujące ich naturalną ciekawość świata oraz kreatywność.

W jakim wieku warto rozpocząć naukę?

Można spotkać się z opinią, że języka obcego nie należy wprowadzać zbyt wcześnie. Według tego poglądu można to zrobić nie wcześniej, niż w momencie, kiedy dziecko dobrze posługuje się już językiem ojczystym, gdyż mogą mu się mieszać poznawane słowa. Jednak te twierdzenia nie są słuszne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko poznawało język obcy równocześnie z ojczystym. Eksperci zalecają naukę języka obcego dla dzieci już w wieku 2-3 lat. Wczesne osłuchiwanie się i komunikacja w języku obcym sprawiają, że jest on dla dziecka naturalny i nie ma oporów z używaniem go. Dodatkowo nauka w takim wieku odbywa się podczas zabawy, w sposób niepostrzeżony przez dziecko, więc nie jest ono znudzone i zmęczone poznawaniem języka.

Czy dorosły również może nauczyć się języka obcego od podstaw?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoba dorosła nauczyła się języka obcego od podstaw, jednak będzie to nieco trudniejsze. Zdolności przyswajania wiedzy zwykle maleją z wiekiem, dorosły dysponuje też mniejszą ilością czasu na naukę. Dlatego wczesne poznawanie języków obcych to doskonała inwestycja na przyszłość.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%