Zamknij

Pływanie - zalety i wpływ na nasze zdrowie

08:24, 21.06.2022 mat.partnera Aktualizacja: 09:05, 21.06.2022

Jest najpopularniejszym sportem wodnym i doskonałą formą rekreacji. Ma dobroczynny wpływ na cały organizm i ciało, a przy tym pomaga zadbać o wysportowaną sylwetkę. Jakie są najważniejsze zalety pływania? Jak rozpocząć przygodę z tą dyscypliną?

W morzu, na basenie czy w oceanie. Pływanie można traktować, jako wakacyjną aktywność gwarantującą mnóstwo dobrej zabawy, a także jako formę regularnego treningu i sposób na poprawienie stanu zdrowia. Bez względu na wybór zawsze należy stawiać na wysokiej jakości odzież i akcesoria (https://sportano.pl/plywanie), które zapewnią bezpieczeństwo i osiąganie coraz lepszych wyników. Jakie będzie właściwe wyposażenie dla osób początkujących?

Jakie korzyści zapewnia pływanie?

Jedną z najważniejszych zalet pływania jest poprawa pracy układu sercowo-naczyniowego. Częste oddawanie się tej formie aktywności redukuje ryzyko wystąpienia wielu chorób (np. wieńcowej) o ponad połowę, a przy tym po prostu wydłuża życie. Pływanie wymaga również sporych nakładów sił i energii. Dzięki temu znakomicie doskonale wpływa na kondycję i układ oddechowy, zwiększając pojemność płuc.

Pływanie angażuje niemal wszystkie partie ciała, a w zależności od preferowanego stylu może kształtować mięśnie nóg, ud, pośladków, brzucha, grzbietu i ramion oraz pozwoli pozbyć się cellulitu. Świetnie koryguje także wszelkie wady postawy. Z tego względu polecane jest szczególnie dzieciom, młodzieży w fazie dorastania i osobom, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia. Nie obciąża kręgosłupa i stawów, zatem pływać mogą również seniorzy oraz sportowcy przechodzący rehabilitację po kontuzji. Pływanie pomaga poprawić elastyczność ciała i koordynację ruchową, a także rozwinąć zmysł równowagi. Jest to forma aktywności, która umożliwia szybkie i skuteczne zrzucenie zbędnych kilogramów. Wystarczy wspomnieć, że w czasie godzinnego treningu można spalić nawet 500 kalorii. Według wielu badań regularne pływanie znacznie obniża również ciśnienie krwi, co przekłada się na obniżenie tzw. złego cholesterolu.

To jednak nie koniec korzyści. Pływanie świetnie wpływa nie tylko na stan fizyczny, ale i umysłowy. Będzie doskonałą formą aktywności dla wszystkich osób, które potrzebują zredukować stres i pozbyć się wszelkich napięć. To dyscyplina pozwalająca wyciszyć się i zrelaksować po całym dniu zmagań. Pobudza również wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, które odpowiadają za pozytywny nastrój, lepsze samopoczucie i świetny humor. Przełoży się to na większą energię i chęci do działania na co dzień, a także wyzwoli pokłady kreatywności.

Jakie są style pływania?

Warto poznać najpopularniejsze style pływania, a następnie spróbować każdego z nich i wybrać swój ulubiony. Najpopularniejszy to oczywiście znana wszystkim żabka, fachowo określana jako styl klasyczny. W tym przypadku sportowiec porusza się w wodzie dzięki symetrycznym ruchom rąk i nóg. Styl klasyczny umożliwia przede wszystkim trenowanie i rozwój mięśni klatki piersiowej, rąk i ramion.

Najszybszym stylem pływackim jest kraul. Doskonale wpływa na mięśnie pleców i zwiększa zakres ruchów w górnej części tułowia. Nazywany również stylem dowolnym, kraul wymaga właściwej synchronizacji i ciągłych obrotów głową w celu nabrania powietrza.

Styl grzbietowy, czyli pływanie na plecach, będzie świetnym wyborem dla osób, które chcą wzmocnić kręgosłup i poprawić elastyczność stawów. Umożliwia także łatwe oddychanie i dostosowanie tempa. Kluczowe jest zachowanie regularnych ruchów ramion i nóg, wykonywanych naprzemiennie.

Pływanie motylkiem to propozycja dla bardziej zaawansowanych miłośników pływania. Ten styl jest dość trudny do opanowania, a przy tym naprawdę wyczerpujący. Świetnie jednak wpływa na kondycję i wytrzymałość. Styl motylkowy przypomina pływanie delfina, ważne są ruchy ramion, które umożliwiają nabieranie prędkości.

Opanowanie poszczególnych stylów pływackich nie jest takie proste. A wykonywanie ich niepoprawnie może spowodować napięcie w wielu partiach mięśni lub skończyć się nawet kontuzją. Warto zatem już na początku skorzystać z usług z profesjonalnego instruktora pływania lub zapisać się na zorganizowane zajęcia. Wykwalifikowany trener pomoże nauczyć się podstaw i opanować prawidłową technikę, dzięki czemu każdy trening przyniesie maksimum korzyści.

Wyposażenie do pływania - co wybrać?

Wybierając się na basen, nad morze czy inny akwen należy przede wszystkim sięgnąć po odpowiedni strój do pływania. Spodenki kąpielowe, kostium jednoczęściowy czy bikini powinny stanowić niejako drugą skórę. Taki efekt zapewni wykonanie z nowoczesnych tkanin o opływowej strukturze, które gwarantują komfort, mniejszy opór w wodzie i pozwalają osiągnąć większą wydajność oraz szybkość. Strój pływacki powinien być wyposażony w systemy i filtry chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. To bardzo istotne zwłaszcza w czasie wakacji, kiedy panują upały, a słońce świeci naprawdę mocno.

Ważnym elementem wyposażenia każdego pływaka są również okulary. Stanowią świetną ochronę dla oczu i pozwalają obserwować podwodny świat. Są niezbędne zwłaszcza na basenach, na których woda jest chlorowana. Profesjonalne okulary pływackie muszą być szczelne i wyprodukowane z wytrzymałych materiałów odpornych na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Warto sięgnąć także po wysokiej jakości czepek pływacki, który zabezpieczy skórę głowy i włosy przed działaniem wody, a przy tym nie pozwoli dostać jej się do uszu. Na basen koniecznie należy zabierać również klapki, które ochronią stopy przed bakteriami, grzybami oraz poślizgnięciem się.

Na jakie marki stawiać? Czołowymi producentami odzieży, sprzętu i akcesoriów do pływania są AQUA-SPEED, Billabong, ARENA, Cressi, Nike, Quiksilver, RIDER, Speedo czy Rip Curl. To firmy wybierane przez doświadczonych sportowców i profesjonalnych pływaków. Gwarantują zastosowanie nowoczesnych technologii, najwyższą klasę wykonania oraz długoletnią wytrzymałość. Wybór tych marek z pewnością będzie w pełni satysfakcjonujący, zapewni bezpieczną rekreację i pozwoli wykorzystać potencjał każdego treningu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%