Zamknij

Olejki eteryczne – czym są i jak działają na organizm człowieka?

08:28, 27.06.2022 mat.partnera Aktualizacja: 08:29, 27.06.2022

Olejki eteryczne to naturalne substancje, które pochodzą z roślin. Charakteryzują się obecnością wielu cennych składników, które wspierają funkcjonowanie organizmu człowieka. Wśród nich są olejki o działaniu uspokajającym, wyciszającym, przeciwbólowym czy przeciwzapalnym. Sprawdź, jak stosować olejki eteryczne.

Czym są olejki eteryczne?

To obecne w roślinach substancje lotne, które w roślinie pełnią funkcję zapachów. Olejki eteryczne są obecne w tkankach wydzielniczych, które mogą znajdować się w każdej części rośliny. Stanowią różnorodną mieszaninę wielu związków chemicznych i organicznych. W ich skład mogą wchodzić (w zależności od rodzaju i gatunku rośliny) m.in. terpeny, alkohole, estry, laktony.

Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin świeżych lub suszonych. Najczęściej odbywa się to przy pomocy ekstrakcji lub destylacji parą wodną. Obecnie znanych jest około 2 tysiące roślin, z których można wytworzyć olejki.

Olejki eteryczne mają postać lotnych cieczy. Mogą być bezbarwne, lekko żółte, zielonkawe lub brunatne. Zdarza się, że ich konsystencja jest oleista lub mazista.

Jakie jest działanie olejków eterycznych?

Olejki eteryczne wykazują rozmaite działanie na organizm człowieka. Wiele zależy od tego, jakie związki aktywne zawierają.

Niektóre olejki eteryczne działają uspokajająco i odprężająco. Doskonale sprawdzają się w stanach, w których pojawia się stres lub lęk. Ich wdychanie pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Z takich właściwości znane są olejki: z drzewa sandałowego, lawendowy, geraniowy, cytrynowy, melisowy.

Są olejki, które wpływają na poprawę samopoczucia przy bólach głowy – zwłaszcza napięciowych lub migrenowych. Takie działanie mają olejki: miętowy, goździkowy, lawendowy.

Olejki eteryczne działają również przeciwzapalnie. Doskonale sprawdzają się, jako wsparcie terapii infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Takie właściwości wykazują olejki: szałwiowy, z drzewa sandałowego i sosnowy.

Olejki eteryczne – sposób stosowania

Olejki eteryczne można stosować na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest aromaterapia. Wystarczy rozpylić kilka kropli w pomieszczeniu lub podgrzać ciecz w specjalnym kominku, a następnie wdychać opary poprzez spokojne wdechy i wydechy.

Olejki eteryczne można również stosować na skórę. Jednak należy przy tym pamiętać, aby nie aplikować ich bez rozcieńczenia. Można np. dodać kilka kropli do ulubionego balsamu. Doskonale sprawdzają się do masażu i aromatycznej kąpieli.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%