Zamknij

Dlaczego powinieneś pić więcej herbaty?

09:44, 05.08.2022 mat.partnera Aktualizacja: 09:46, 05.08.2022

Herbata, zaraz po wodzie, jest najczęściej pitym napojem świata. W różnych kulturach pojawiają się jej różne rodzaje, od tradycyjnych, aż po ciekawe mieszanki ziołowe i owocowe. W Polsce najpopularniejsza jest herbata czarna, a zaraz po niej – zielona, pu-erh nazywana czerwoną i biała. Herbata nie tylko rozgrzewa i jest lubianym napojem. Ma ona także właściwości zdrowotne, z których niewiele osób w pełni zdaje sobie sprawę.

Jak herbata wpływa na zdrowie?

Czy picie herbaty jest zdrowe? Okazuje się, że jak najbardziej! Z jednej strony napój ten pobudza i poprawia koncentrację podobnie jak kawa, z drugiej natomiast działa na organizm na inne sposoby. Nawet popularna czarna herbata, którą znaleźć można praktycznie w każdym polskim domu, ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Usprawnia ona pracę żołądka i układu trawienia, obniża ciśnienie krwi, a nawet zmniejsza ryzyko próchnicy.

Jeszcze więcej pozytywnych skutków picia herbaty wymienia się przy jej zielonej odmianie. Zielona herbata pełna jest antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i działają przeciwutleniająco. To głównie w ten właśnie sposób picie herbaty może pomagać regenerować skórę po ekspozycji na słońce, która może szkodliwie na nią działać. Co ciekawe, jeszcze więcej antyoksydantów zawiera herbata biała.

Zielona herbata może wpłynąć na regulację poziomu cukru we krwi, a nawet usprawnić metabolizm. Podobnie na organizm działa herbata czerwona, którą często poleca się jako dodatek do diety odchudzającej. Poza pobudzeniem metabolizmu wpływa ona na zmniejszenie wchłaniania tłuszczu w jelitach. W wielu rodzajach herbaty pojawiają się witaminy, polifenole, a także minerały takie jak między innymi selen.

Różne rodzaje herbat – którą wybrać?

Wybór rodzaju herbaty pozostaje kwestią indywidualnych preferencji smakowych. Teoretycznie najmniej polecana jest herbata czarna – inne rodzaje posiadają więcej cennych składników jak przeciwutleniacze, polifenole, czy witaminy. Z drugiej strony jednak również i czarna herbata może działać na organizm pozytywnie, choćby chroniąc zęby przed próchnicą, albo przyspieszając pracę żołądka.

Herbata to nie tylko jej najpopularniejsze rodzaje. W większych sklepach znaleźć można duży wybór różnych herbat, w tym zarówno tradycyjnych, jak i mniej znanych, owocowych, ziołowych czy aromatyzowanych. Niezależnie od wybranego rodzaju, liczy się przede wszystkim jakość. Tanie herbaty nieznanego pochodzenia nie zawsze zawierają wszystkie składniki obecne w produktach wysokiej jakości.

O czym pamiętać, przygotowując herbatę?

Picie herbaty może być nie tylko przyjemnością, ale i nawykiem sprzyjającym zdrowiu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym napój ten rzeczywiście będzie miał pozytywny wpływ na organizm.

  1. Herbaty nie powinno się parzyć zbyt długo. Bardzo mocny napar to prosta droga do przedawkowania zawartych w nim substancji, które mogą spowodować złe samopoczucie.
  2. Herbaty, w szczególności czarnej, nie powinno się pijać na pusty żołądek. Wiele osób skarży się wówczas na mdłości.
  3. Nie powinno się popijać posiłków czarną herbatą. Zawarta w niej tanina hamuje przyswajanie żelaza. Znacznie lepiej do posiłku sprawdzi się herbata czerwona, w której ilości teiny są nieznaczne.
  4. Dzieciom nie powinno się podawać czarnej herbaty – zawarta w niej teina może negatywnie działać na dziecięcy organizm. Zamiast tego dzieciom lepiej przygotowywać herbaty owocowe, zwykle i tak bardziej przez nie lubiane.
  5. Tak zwana bawarka, czyli herbata z dodatkiem mleka, nie obniży ciśnienia krwi. Mleko neutralizuje działanie niektórych zawartych w herbacie składników.
(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%