Zamknij
REKLAMA

Czy mogę biegać? Jeździć na rowerze? Czy zamkną sklepy? Ministerstwo wyjaśnia

08:27, 25.03.2020 | M.Dz., źródło: www.gov.pl
REKLAMA
Skomentuj
fot. pixabay

Na rządowych stronach pojawiają się odpowiedzi na pytania dotyczące nowego rozporządzenia dotyczącego nowych restrykcji. Jak czytamy: zakazy nie dotyczą niezbędnych życiowo spraw, a do takich zaliczono m.in. bieganie, rekreacyjną jazdę na rowerze, wyjście z psem do weterynarza. Jednak wszystkie te czynności nie mogą być wykonywane grupowo.

Wczoraj w Polsce wprowadzono kolejne obostrzenia związane z pandemią. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy:  dojazdu do pracy, wolontariatu, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa - czytamy na rządowych stronach.

Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin. Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pojawiły się też odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące nowych restrykcji:

Jestem rolnikiem. Czy mogę wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników, czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Czy restauracje nadal będą mogły wydawać posiłki na wynos?

Tak nadal będą mogły prowadzić tego typu usługi.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?

Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?

Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Więcej odpowiedzi na najważniejsze pytania można znaleźć na rządowych stronach: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem

(M.Dz., źródło: www.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Don JuanDon Juan

3 7

O w mordę, koniec z grippenseksem....o w mordę..... 09:48, 25.03.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

:) :)

3 1

Chyba, że w rodzinie. 10:22, 25.03.2020


PróbujPróbuj

3 0

Przez Skype 17:36, 25.03.2020


ZdzichZdzich

0 2

Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.
Nie rozumiem tego.
Inne sklepy np. elektro będą otwarte ? bo właściciel jedzie do pracy, czy ma zamknąć bo nie wymienili takiego sklepu w spisie ? 12:28, 25.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@Zdzich@Zdzich

0 0

weź se kawę z wkładką wypij ... pomyśl człowieku. 21:13, 25.03.2020


© expresskaszubski.pl | Prawa zastrzeżone