Zamknij
REKLAMA

Powiat kartuski znów w strefie czerwonej: zakaz wesel, limity osób w sklepach i kościołach...

17:35, 15.10.2020 | M.Dz.
Skomentuj fot. Ministerstwo Zdrowia
REKLAMA

Od 17 października całą Polskę czekają duże zmiany związane z obostrzeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa. Dotyczy to też powiatu kartuskiego, który znów znalazł się w czerwonej strefie. Od soboty w sklepach będzie mogło przebywać 5 osób na jedną kasę, w kościołach - maksymalnie 1 osoba na 7 m2. W szkołach średnich wprowadzi się nauczanie zdalne. Premier zaapelował też, aby tam, gdzie możliwe, wprowadzić zdalną pracę oraz ograniczyć kontakty międzyludzkie.

Droga zdroworozsądkowa, która zakłada szereg obostrzeń, ale nie wprowadza lockdownu - taka ma być strategia rządu w walce z koronawirusem. Mówił o tym podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki, który łączył się zdalnie ze względu na kwarantannę.

"Wciskamy hamulec"

- Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem koronawirusa, ale spowodują, że gospodarka także będzie się dalej rozwijała - powiedział. 

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby tam, gdzie to możliwe, wprowadzić zdalną pracę, a osoby starsze zostały w domach.

- Chcemy wrócić do zalecenia: zostań w domu! - powiedział. - Powstrzymajmy się od spotkań towarzyskich, ograniczmy wszelkie tego typu działania. Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów.

- Pamiętamy, że po kilku tygodniach po wprowadzeniu obostrzeń było już lepiej - powiedział premier, nawiązując do wiosennego lockdownu. - Wygramy tę walkę, jeśli racjonalnie podejdziemy do tych rygorów.

- Wciskamy hamulec z całej siły - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jest to potrzebne, aby obronić wydolność służby zdrowia.

Powiat kartuski znów na czerwono - radykalniejsze obostrzenia

Przedstawiono też nową listę powiatów, które znalazły się w strefie czerwonej. Po raz czwarty z rzędu znalazł się w niej powiat kartuski. W ostatnich sześciu dniach stwierdzono tu 242 nowe zakażenia koronawirusem.

Przedstawiono nowe, radykalniejsze obostrzenia, które będą obowiązywać w strefach czerwonych i żółtych. Zaczną obowiązywać od soboty, 17 października. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych – one zaczną obowiązywać od 19 października.

Strefa czerwona:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

fot. Ministerstwo Zdrowia

 

fot. Ministerstwo Zdrowia

 

W woj. pomorskim czerwoną strefą objęto oprócz pow. kartuskiego: powiat chojnicki, gdański, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski, Gdańsk, Gdynia, Słupsk oraz Sopot.

 

- Pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba zakażeń świadczy już o tym, że przyśpieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy. Potwierdzeniem tego poważnego charakteru są nowe mapy stref w Polsce - mówił minister Adam Niedzielski. - Mamy nadzieję, że te działania, które podejmujemy - nauczanie hybrydowe w strefie żółtej, a w czerwonej nauczanie zdalne w szkołach średnich i wyższych to te elementy, które pozwolą nam zmniejszyć ilość interakcji.

(M.Dz.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (58)

nadciąga TOTALITARYZnadciąga TOTALITARYZ

67 51

wszystko to grubymi nićmi szyta MANIPULACJA! 17:56, 15.10.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

cccccc

28 36

Idź się leczyć. 18:01, 15.10.2020


Zapraszamy do szpitaZapraszamy do szpita

27 32

Aby zobaczyć jak to wygląda 18:22, 15.10.2020


WirusekWirusek

11 18

Totalny idiota 19:56, 15.10.2020


TOTALITARYZMTOTALITARYZM

21 13

do trzech powyżej!
Dobrze, że nosicie kagańce 🤣 powinniście też nosić kaganiec, nawet jak skończy się ta PANDEMIOŚCIEMA 🤣 i szczepcie się obowiązkowo 🤣 wścieklizna, szczególnie obowiązkowo szczepionka Gatesa 🤣 20:08, 15.10.2020


Najpierw było 5 latNajpierw było 5 lat

2 5

ZAMORDYZMU - no to teraz kolej na TOTALITARYZM.
Następny stopień to DYKTATURA.
Mamy TO, co sobie WYBIERAMY !!! 00:33, 16.10.2020


mis karyżumis karyżu

31 28

Z ostatniej chwili !
Wczoraj w Ak-Tal (Kirgistan) jednemu rolnikowi zwiała koza. Ale wieczorem wróciła.
Wkrótce więcej szczegółów. 18:01, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zxczxc

22 27

No i bardzo dobrze. 18:02, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SuperosSuperos

18 32

Wielka 18 w Miechucinie się odbędzie. Ale będzie picie. Wirusa nie ma bawimy się na całego. Do soboty będzie jazda. 18:10, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BonaBona

13 11

Zarezerwujcie SOR 18:44, 15.10.2020


adresadres

10 8

podeślemy policję, będzie zabawa. 19:53, 15.10.2020


PaniePremierze...PaniePremierze...

34 28

... przecież wirus był w odwrocie i nie był groźny.... i co "zawrócił"?
Sytuacja jaka panuje w obecnej chwili jest spowodowana tylko i wyłącznie zaborczością i rządzą wladzy obecnych "panujących"
Zbyt wczesne złagodzenie obostrzeń bo wybory... Do urn!!! Starsi przodem, potem młodzi... 18:15, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PrawdaPrawda

6 1

Tak byli zajęci wyborami i to wszyscy, że nikt nie myślał o przygotowaniu się na prawdziwą pandemię. 20:48, 15.10.2020


Teb panTeb pan

0 0

Powinien iść do *%#)!& Podobnie jak i cała reszta z Pisu 04:31, 18.10.2020


SzkodaSzkoda

41 11

Szkoda że nie ma wyborów 18:43, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do szkodado szkoda

13 11

znam takich z PO, którzy chcieli, by wybory się odbyły w październiku! 19:29, 15.10.2020


Cotygodniowe wyboryCotygodniowe wybory

3 0

jedynym lekarstwem na wirusa. Odwraca się i ucieka w siną dal ....... 23:59, 15.10.2020


LeoLeo

16 26

Ciekawe jak będzie w kościele w Miechucinie. Dotychczas w kościele ani w szkole miechucińskiej koronowirus nie występuje. Miechucino zielona wyspa w koronowirusowej Polsce. msza 14.10, spęd dzieci. Potem przemarsz w deszczu i wichurze do szkoły. Normalnie komuna w całej okazałości. 18:51, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Szczęśliwa Szczęśliwa

4 4

Jeżeli nie chcesz nie idz dobkosciola, jeśli nie chcesz nie posyłaj dziecka do szkoły, a nie komentuj. Życie jest piękne bez Twoich obserwacji. Ludzie chcą żyć i cieszyć się dniem, a ty usiądź w domu przy oknie i obserwuj dalej bo przecież tylko to Tobie zostało. 08:10, 16.10.2020


@ szczęśliwa@ szczęśliwa

1 0

Jestem szczęśliwy i zadowolony, mam fajne życie, ale też sporo mniej kasy za leki dla chorych dzieci które musiały w tym przemarszu uczestniczyć. I tak naprawdę nie wiem w imię czego. Nie mówiąc już o sytuacji w jakiej jesteśmy. I tyle. 17:22, 16.10.2020


ja :) ja :)

21 21

jeżeli dziecko boi się potwora z szafy to rodzic każe jemu go pokonać
jeżeli się boisz "potwora wirusa" też go pokonaj
jeżeli panikujesz to go wzmacniasz
jak sie nie boisz to on się uspokaja
to taki wirus - świrus i tyle 19:00, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ja ja

9 25

jeżeli dziecko boi się potwora z szafy to rodzic każe jemu go pokonać
to samo dzieje się z "wirusem- paniki" pokonaj go a zacznie znikać 19:02, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cccccc

13 6

To trochę inaczej niż z wirusem głupoty w twojej głowie. Tego się chyba nie da pokonać. 19:13, 15.10.2020


KaszebaKaszeba

14 19

I znowu zjadają się wczasowicze do Sikorzyna i Gołubia. Znowu będę: -chodzić całymi grupami bez maseczek, wykupywać wszystko w sklepach i drzeć się po nocach tak jak było w kwietniu i maju. Ludzie przyjeżdżali na wczasy bo zdalna nauka i praca to można sobie jeździć na wczasy. 19:19, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

cccccc

19 10

Jak się tobie nie podoba że ktoś obcy przyjeżdża do twojej wioski to się wyprowadź. Najlepiej tam gdzie nikt obcy przyjeżdżać nie będzie. 19:47, 15.10.2020


MikosMikos

8 0

To nie tylko w Sikorzynie czy w Gołubiu będzie dużo ludzi ale w całym powiecie. Wczasowicze są mile widziani wszędzie ale teraz nie czas na urlopowiczów teraz ludzie powinni siedzieć w domu a nie jeździć po kraju i różnośc tego wirusa. Przeszlem koronowirusa i wiem co mówię bo to nie jest zwykła grypa. 06:15, 16.10.2020


PinokioPinokio

23 22

Rodacy, obywatele. Zmieniam zdanie. Wirus jest jednak groźny. W najbliższym czasie nie przyjadę do kościoła w Sierakowicach. Chyba że będą wybory. Ale o tym zdecyduje wicepremier. Wiecie jaki.
Ogólnie jest źle albo jeszcze gorzej więc maski na twarz.
Pozdrawiam wszystkich płaskoziemców, antyszczepionkowców, antykowidowców i miłośników 500 plus. Bierzcie ile dacie radę bo niedługo się skończy.
No i pamiętajcie. Jeżeli możecie to zostańcie w domu.
Alleluja i do przodu. 19:25, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

&@€@*@*×&@€@*@*×

3 3

To ty zostan w domu jak tobie ktos przeskadza bez maski 21:33, 15.10.2020


Ja.Ja.

15 17

Premier Pinokio bardzo wiarygodny, w maseczce przed kamerą. 19:34, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

M8XM8X

18 20

Już niedługo wprowadzą stan wojenny, a ludzie będą im jeszcze za to dziękować.
Jednak media to mają siłę. 19:39, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cccccc

7 6

Dzwoń po teleporadę do psychiatry. 19:45, 15.10.2020


Ojciec R. Ojciec R.

18 20

Tragedia kochani słuchacze. Brakuje nam pieniędzy. Wpłacajcie na radio. W tych trudnych czasach popsuł nam się kolejny samochód Maybach od bezdomnego. Zmówmy modlitwę za przegonienie koronawirusa. Czekamy na wpłaty. Każda złotówka się liczy. 19:42, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MasasaunaMasasauna

5 6

Czy możecie wyzdrowieć w 5 minut? 19:51, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żymianie won!żymianie won!

25 24

Te codzienne artykuły o wymyślonym kowidzie są tak słabe, że chyba lepiej zajmę się życiem seksualnym mrówek patagońskich.
PS dla świadomych: to nie zegarmistrz nakręca zegar. 19:56, 15.10.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

cccccc

17 12

Jak zachorujesz, to nie oczekuj że się ktoś tobą zajmie bo przecież covid jest wymyślony. Ja prdl skąd się tacy ludzie biorą. To jest jakaś porażka edukacji na elementarnym poziomie. Współczuję twojej rodzinie. 20:00, 15.10.2020


życie robotażycie robota

7 6

zegarmistrz nakręca i dał możliwość pozostałym @-om na nakręcanie zegarka samemu, efekt jest taki, że wszyscy z niecierpliwością czekają na godzinę 10, o tej godzinie codzienna dawka do samonakręcania zegarka i tak mija kolejny dzień, aż do godz 10! 20:19, 15.10.2020


Do ccc Do ccc

4 4

Wez idz do piwnicy wirusoodoprnej sie schów bo cie zaraza jeszcze w pokoju dopadnie 21:36, 15.10.2020


PisiorekPisiorek

11 17

No i *%#)!& wszystko. Gdzie jest mój prezydent Adrian? 20:13, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Nie bój żaby, bo Nie bój żaby, bo

0 0

twój prezydent kocha zwierzęta tak samo jak ciebie.
Nie będziesz potraktowany w sposób koszerno - halalowy.
00:14, 16.10.2020


ZNÓW ZNÓW

8 14

CZEMU TYTUŁ ZNÓW W CZERWONEJ STREFIE ZAMIAST CAŁY CZAS POWIAT KARTUSKI W CZERWONEJ STREFIE 20:19, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Remuse dwaRemuse dwa

21 11

diachle! je no zdrzy za łekno, a tam lyza białczi z psem, ona my kaganiec, a pies bez kagańca, i zara knyp taez ma na morda kaganiec, a burek bez kagańca. Matyzer noga, diable, co to se dzieja, kunc siwata, te ludze powariowyle, ja to musza sznaps se walnąc i zarzyc tabaka, bo to je jacys powalune na głowa! 20:27, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Adrian prezidentAdrian prezident

8 15

Jestem i obserwuję. Trzymajcie dystans, płaćcie podatki i bądźcie gotowi na gorsze miesiące.
Pozdrawiam *%#)!& leśne. 20:27, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DzbanuszDzbanusz

14 17

Wesela najgorszym złem. Może gdyby hajtali się dwaj panowie, to byłoby w porządku? 21:03, 15.10.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

cccccc

7 10

Ja bym wolał dwie panie. 21:06, 15.10.2020


XpwpXpwp

5 3

Tak samo jak transport cwoku 21:34, 15.10.2020


@Xpwp@Xpwp

1 2

O, to zatrzymano transport? Na łby z owcą żeś się zamienił? 23:22, 15.10.2020


PisiorekPisiorek

14 9

Coraz więcej czerwonych w Polsce, niedobrze . 21:26, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czarna strefaczarna strefa

6 5

bardzo dobrze! zaraz będzie czarna strefa a kartuski będzie pierwszy, będziecie z siebie dumni. 00:26, 16.10.2020


A tak sieA tak sie

12 5

Cieszylem jak komuna upadła a tu proszę partia komuchow przy władzy ws,ystko na czerwono robią malują itd reżimy wprowadzają jak przed Bolkiem wirus jest ale niech te gnoje cos robią ludzie boja się do lekarza iść lekarz tez nie przyjmują bo wirus ale po 16 w prywatnym gabinecie juz nie ma wirusa ludzie jak nie maja kasy to będą zdychac jak nic czemu zakłady pogrzebowe nie maja kwarantanny po pogrzebie czemu stencel zbiera na tacę w kościołach przeciesz on ma styczność z wirusem i go ładnie roznosi po kościele komunie proszę dawać symbolicznie niech ksiądz spozyja w imieniu wszystkich po co ma przez przypadek dotknąć kogoś usta a za chwile następny itd i mamy gotowa tragedie a starcy emeryci niech siedzą w domu po co gonią 5 razy do sklepu no i na końcu mlodzierz gzie są ich matki które ładnie umia morde drzec w szkole gdzie wy jesteście jak wasze pociechy chodzą bez masek się spotykają nie potrzeb nie 07:53, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@Pisiorek@Pisiorek

4 8

Przecież to twoi wprowadzają. Powinieneś być dumny? Nie oddajesz już hołdu wodzowi, największemu strategowi? 09:19, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Godzina policyjnaGodzina policyjna

12 15

Francja wprowadziła godzinę policyjną.

Belgia, Niemcy jest jeszcze gorzej niż u nas w Polsce.
09:36, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BergamoBergamo

9 11

MASKI na usta i nos - nie sa idealnym rozwiazaniem dla czlowieka ale NIE MA nic lepszego na świecie dla ograniczenia zakażeń wirusem.
Nawet przyłbice są mniejszą barierą dla wirusa.

Dezynfekujcie rączki jak najczęściej będąc " na mieście" - to bardzo ważne.

JESZCZE BĘDZIE DOBRZE... 09:51, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tak, takTak, tak

10 14

Tak, tak to prawda- wirus szaleje na całym świecie, nie tylko w Polsce.

POCZYTAJCIE co się dzieje w innych krajach, w Polsce nie jest źle.

Niderlandy😥, Belgia😥, Francja 😥

09:58, 16.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TakTak

0 0

W Polsce jest fantastycznie. Pod każdym względem 04:29, 18.10.2020


covidiozacovidioza

15 10

epidemia trolli covidiańskich
DIAGNOZA : wirus strachu mający szerzyć strach i przerażenie, wnika w najmniejsze struktury społeczne, celem tego wirusa jest zniszczenie rdzenia gospodarczego kraju, niszczy prywatną małą gospodarkę, wprowadza anarchie w układzie społeczno-prawnym, wprowadza zamęt, chaos i podziały, infekuje logiczne myślenie u osobników zdiagnozowanych jako androidy, nadrzędnym celem jest przejęcie kontroli nad krajami i gospodarkami
ŹRÓDŁA TRANSMISJI: media i politycy
OBJAWY CHOROBY: na początku choroby zauważono dużo jednostek tzw KORONALANSERÓW, są to osoby głównie politycy, celebryci, aktorzy, którzy udają chorobę covid, zwykle media ich lansują, krótki pobyt w szpitalu, nic nie dolega i wychodzi w świetle kamer niczym ozdrowieniec, który wyszedł z hotelu spa. 10:12, 16.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Bzdury piszeszBzdury piszesz

6 8

TOTALNE BREDNIE.
Mój znajomy przeszedł covid i nie mogłam Go odwiedzić, rozmawialiśmy telefonicznie. Opowiadał jak się czuje w trakcie choroby.

Mówił w tym czasie, że normalna grypa to bułeczka z masłem.
Miał problemy z oddychaniem, duże problemy żeby dojść do toalety, wysoka gorączka(40°).
Mówił że przez tydzień wyglądał jak TRUP.
Nikomu nie życzy tej choroby.
Oby po tej chorobie nie miał później problemów z płucami lub z układem nerwowym, bo u niektórych są powikłania...

Ogólnie, kto ma w rodzinie lub znajomego, który chorował na covid ten dobrze wie że TO NIE SĄ ŻARTY.

NIE PISZ ZE WIRUS NIE ISTNIEJE -
NIE SIEJ ZAMENTU !

12:37, 16.10.2020


Olo Olo

1 2

Nie można ludzi ogłupiać !! Nie ma wirusa, nie bójcie się !! MASECZKI NIC NIE DAJĄ - SZUMOWSKI min zdrowia !! premier --MASECZKI TO TYLKO ZALECENI . PANOWIE BAWICIE SIE NASZYM ZDROWIEM I ŻYCIEM !! 14:25, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz