Zamknij
REKLAMA

Maseczki w pracy już nie są obowiązkowe? Rząd po czterech dniach zmienił przepisy

11:44, 02.12.2020 | M.D
Skomentuj Zdj. ilustracyjne/fot. pixabay
REKLAMA

Tylko przez cztery dni maseczki w pracy były obowiązkowe dla większości osób. We wtorek ukazało się nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń, które zmienia przepisy o zasłanianiu nosa i ust w miejscach pracy. Okazuje się, że teraz decyzja o tym ma należeć do pracodawcy.

Od soboty 28 listopada obowiązek zakrywania ust i nosa istniał także w zakładach pracy. Maseczki czy inne osłony należało nosić wtedy, gdy w pomieszczeniu przebywać miała więcej niż 1 osoba. Ale już w środę 2 grudnia okazało się, że przepis zmieniono. Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, to pracodawca decyduje o zakrywaniu ust i nosa przez pracowników. Dokument opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw.

- Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je tak, by pracodawca decydował w tym zakresie - brzmi uzasadnienie uchwały.

Wiele osób podnosiło kwestię spożywania posiłków w pracy. Rozporządzenie mówi, że w zakładach pracy "będzie można odkrywać usta i nos w celu spożycia posiłku – co jest rozwiązaniem oczywistym".

Zgodnie z rozporządzeniem, odkrycie ust i nosa jest możliwe też w przypadku m.in. spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu. 

Zakrywać nos i usta muszą osoby: przebywające m.in. w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Dodano, że za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny. 

Wszystkie zapisy obowiązują na razie do 27 grudnia.

(M.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

cyrkcyrk

10 2

to jedyne określenie na to co robi ten "żond". 14:21, 02.12.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

do cyrkdo cyrk

1 1

najprościej jest krytykować a nie rządzić!
ten rząd ma od samego początku pod górę, we wszystkim 08:16, 03.12.2020


@ do cyrk@ do cyrk

0 1

To niech oddadzą władzę ludziom, którzy się znają, a nie że pozatrudniali samych znajomków, jakichś uczniaków po gimnazjum i udają że rządzą. 09:47, 03.12.2020


@ do cyrk@ do cyrk

0 0

Tak samo MY jak i Białorusini maszerujemy, we wszystkich miastach, aby zmęczeni rządzeniem Kaczyński i Łukaszenka wreszcie sobie odpoczęli, ale oni nas pałują i odpocząć nie chcą !!
Emeryt w majty sika, ale " rządzić " nie przestaje. No ale to jego cyrk i jego małpy, więc ciągle popuszcza, ale nie odpuści ! 08:23, 04.12.2020


Maseczki powinny bycMaseczki powinny byc

7 2

Ludzie powinni sami decydować o noszeniu maseczek. Jeśli ktoś się boi że się zarazi, to niech zakłada maseczke i unika ludzi, ale dlaczego ja mam się meczyc i dusić jeśli tego nie chcę? Zwłaszcza na świeżym powietrzu? 8godz intensywnej pracy fizycznej w maseczce to też beznadziejne rozwiązanie 👎👎👎 16:30, 02.12.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Co wy na to?Co wy na to?

4 3

Proponuję popracować w sklepie: 8godz intensywnej pracy, "w maseczce no bo przecież z ludźmi", bieganie, dźwignie, rozmawianie, krzyczenie bo nikt nie rozumie przez maseczki i pleksy, gardło mnie boli od samego mówienia, a przylbice nie lepsze, widzę w nich odbicie co jest za mną A nie przede mną, głowa jest tak scisnieta że urosły mi guzy na czole, boli mnie głowa oczy i gardło. Mam stany lękowe że się udusze, a lekarz na to: musi Pani nosić i już. 16:37, 02.12.2020


Pieluchomajtki teżPieluchomajtki też

4 2

dobrowolnie nosimy, tak samo jak watażka Jarozbaw ( mimo, że czasem zapomina i pooooompa ). 17:07, 02.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA