Zamknij

Czy warto się szczepić? Tak, koniecznie!

15:21, 29.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:43, 06.07.2021
Zdjęcie ilustracyjne. fot.W.D. Zdjęcie ilustracyjne. fot.W.D.

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych szczepień w 20 punktach na terenie powiatu kartuskiego, usytuowanych w każdej gminie. Dodatkowo uruchomione zostały dwa punkty szczepień powszechnych  - podkreśla starosta Kartuski Bogdan Łapa

Od ubiegłego roku trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Dotychczas skorzystało z nich bardzo niewielu mieszkańców powiatu kartuskiego. Pierwszą dawką zaszczepiło się 50 451 osób, a w pełni zaszczepionych jest 34 450 osób, to zaledwie 24 proc. mieszkańców.

Pomimo zauważalnego spadku zachorowań na COVID-19 w naszym powiecie to jednak nadal za mało, aby czuć się bezpiecznie przed prognozowanym jesiennym wzrostem liczby chorych. Eksperci ostrzegają, że niski poziom wszczepialności nie pozwoli na uzyskanie odporności stadnej, a to najszybsza droga do kolejnej fali zakażeń.

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych szczepień w 20 punktach na terenie powiatu kartuskiego, usytuowanych w każdej gminie. Dodatkowo uruchomione zostały dwa punkty szczepień powszechnych. Jeden w Szpitalu Powiatowym w Kartuzach, a drugi w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Żukowie” - Starosta Kartuski Bogdan Łapa

Dogodny punkt szczepień można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia na podstronie "szczepienia przeciwko COVID-19". Na szczepienie można zarejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię pod numer: 989, przez stronę internetową pacjent.gov.pl, w wybranym punkcie szczepień lub wysyłając SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Szczepionki przeciwko COVID-19 przeszły wszystkie etapy badań klinicznych. Dowody naukowe wskazują na ich bezpieczeństwo i skuteczność. Preparaty te zostały stworzone w nowoczesnej technologii, ale podkreślić należy, że prace nad tego typu szczepionkami trwały już od kilku lat. Szczepionka jest obecnie, najskuteczniejszym narzędziem ochrony przed wirusem i kolejną falą zakażeń - podkreśla dr n. med. Jerzy Ropel, Przewodniczący Komisji do spraw Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Powiatu Kartuskiego.

- Ważne jest, aby zaszczepiło się jak najwięcej osób w naszej społeczności lokalnej. Musimy być tutaj solidarni. Zaszczepienie przerywa łańcuch transmisji wirusa, a także hamuje powstawanie jego nowych mutacji. Szczepienie może nas ochronić przed ciężkim przebiegiem choroby, zgonem albo w ogóle zapobiega zakażeniu. Przede wszystkim ufajmy nauce i bądźmy solidarni” - dr n. med. Jerzy Ropel, Przewodniczący Komisji do spraw Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Powiatu Kartuskiego.

- Szczepionki są jednym z największych osiągnięć w historii medycyny. Uratowały już miliony ludzi. Dzięki nim zapomnieliśmy o istnieniu wielu groźnych chorób - mówi z kolei lek. med. Paweł Witkowski, Prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. 

- Należy podkreślić, że nie ma żadnych dowodów na to, że szczepionki mogą w przyszłości wywoływać groźne skutki uboczne. A dokonane badania potwierdziły, że nie są przyczyną autyzmu, zakrzepicy lub innych ciężkich chorób. Jedyne czego należy się bać to zachorowania na COVID-19, a skuteczną ochroną przed tą chorobą są tylko szczepionki - podkreśla Paweł Witkowski

Szczepiąc się chronimy siebie i innych. Zróbmy zatem wszystko, aby wrócić do czasów sprzed pandemii. Nie dopuśćmy do rozwoju czwartej fali epidemii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%