Zamknij
REKLAMA

Masz ten produkt w swojej lodówce? Może zawierać rakotwórczy związek!

15:39, 21.10.2021 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Ze sprzedaży wycofano kilka partii pasty z łososia. W jednym z surowców użytych do produkcji stwierdzono obecność składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące żywności. Inspektorat został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) o działaniach prowadzonych przez firmę Orkla Foods Sweden, która wycofuje dwie partie pasty z łososia. 

Powodem tej decyzji  było zastosowanie do produkcji pasty składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu.

- Do Polski zostały dostarczone dwie kwestionowane partie produktu, z których jedna została zablokowana w całości, a druga została wprowadzona do obrotu, zanim odbiorca w Polsce uzyskał informację o zanieczyszczeniu – partia ta jest wycofywana - cytuje oświadczenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego Wirtualna Polska. 

O jaki produkt chodzi dokładnie?

Wycofywane są dwie partie pasty z łososia (145 g) marki Abba o numerze partii 0000030030 z datą minimalnej trwałości oznaczonej na dzień 24.08.2022 roku. 

To substancja szkodliwą dla zdrowia, jej obecność w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.

- Tlenek etylenu wchodzi w skład środków grzybobójczych i tych, które stosowane są do sterylizacji gazowej przyrządów medycznych. Kiedy dostanie się do oczu może powodować zmiany w gałkach ocznych. Są one następstwem łzawienia, podrażnienia i pieczenia oczu. W skrajnych przypadkach może prowadzić do ślepoty - informuje WP. 

Znajduje się na liście substancji rakotwórczych.

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%