Zamknij

Powiaty już nie będą orzekać o niepełnosprawności?

14:13, 29.11.2024 PAP Aktualizacja: 14:15, 29.11.2024
Skomentuj PAP PAP

- Bez przedstawienia założeń, bez uchwalenia jakiejkolwiek ustawy w fiszce projektu znalazły się rozwiązania przesądzające – ocenił przedstawiciel ZPP Grzegorz Kubalski odnosząc się do projektu reformy orzecznictwa o niepełnosprawności, zakładającego utworzenie jednolitego systemu, który zastąpi obecnie funkcjonujące zespoły powiatowe i wojewódzkie.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Kubalski skrytykował sposób procedowania zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności. Jego zdaniem powinny być one przedmiotem merytorycznej dyskusji ze wszystkimi interesariuszami systemu, a nie wyłączną sprawą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Sytuacja, w której ministerstwo zaczyna wpadać na pomysł budowania administracji niezespolonej branżowej, która ma mieć gęstość mniejszą niż gęstość wojewódzka, jest po prostu sprzeczna z założeniami jakie legły u podstaw reformy ustrojowej roku 1998” – zauważył.

Ekspert ZPP ocenił, że przedstawienie propozycji zmian w systemie orzekania o niepełnosprawności w formie fiszki jest „oburzające”. Jego zdaniem po zrealizowaniu projektu „byłaby budowana presja, że trzeba bezwzględnie przyjąć rozwiązania, które tam zostały założone, bo jeżeli to nie będzie zrobione, to przepadną środki, które byłby przeznaczone na projekt”.

„Na ten moment to zostało zatrzymane i cieszymy się z tego powodu, ale kłopot polega na tym, że w tym, co zostało nam zreferowane, dalej nie wiemy,  czy państwo utrzymujecie pomysł budowania własnej administracji, bo chcecie państwo mieć własną zabawkę, którą państwo samodzielnie będziecie  sterować i nie będziecie musieli się zmagać z kwestiami funkcjonowania samorządów zarówno na poziomie powiatowym, jak i wojewódzkim.” – powiedział Kubalski.

Do słów przedstawiciela ZPP odniosła się Mariola Rybicka, naczelnik wydziału ds. nadzoru nad orzekaniem o niepełnosprawności, która oceniła słowa Kubalskiego jako „zbyt daleko posunięte”.

„Fiszka, która została przedstawiona, nie jest fiszką aktualną. Jest to fiszka projektowa programu FERS. (…) Wiemy o tym, że proces legislacyjny wiąże się z konsultacjami szeroko zakrojonymi, gdzie niewątpliwie znalazłoby się miejsce dla przedstawicieli Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego czy też Związku Powiatów Polskich” – poinformowała.

W swojej odpowiedzi naczelnik zwróciła też uwagę na założenia strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami, która zakłada reformę systemu orzekania o niepełnosprawności.

„W tej strategii zostało wskazane, że reformowany system orzeczniczy ma być systemem, który będzie łączył orzecznictwo dla celów rentowych, pozarentowych, edukacyjnych i będzie tworzył jednolity system. (…) Będzie on oparty na trybie dwuinstancyjnym. Będą funkcjonowały komisje powiatowe, jako oddziały powiatowe pierwszej instancji, i komisje wojewódzkie” – wyjaśniła naczelnik Rybicka dodając, że resort planuje zakończyć prace nad projektem w styczniu.

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiono założenia przygotowania zintegrowanego systemu orzekania o niepełnosprawności. Jedną z propozycji jest utworzenie wojewódzkich delegatur orzekania o niepełnosprawności i odebranie tej możliwości powiatom.

Zgodnie z projektem MRPiPS, od  2025 roku w Polsce będzie funkcjonować nowy system orzekania o niepełnosprawności. Resort  chce wprowadzić kompleksowy i zintegrowany system, który zastąpi obecnie funkcjonujące zespoły powiatowe i wojewódzkie. Nowy model orzekania ma być oparty na Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF), uwzględniając przy ocenie aspekty medyczne, psychologiczne i społeczne osoby ubiegającej się o status osoby z niepełnosprawnością.

(mc/)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Go Go

2 0

To orzecznictwo trzeba zreformowac, układy, układziki tak jak wydawanie kart parkingowych dla niepełnosprawnych, dostają zdrowe osoby z miejscowych elit 23:00, 29.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%