Zamknij

Wakacje z psem. Bądź świadomym opiekunem i przyjacielem

05:13, 05.06.2019 mat.partnera/oprac.A.B. Aktualizacja: 10:00, 12.06.2019

Każdy kto ma w domu psa wie, że czas letniego urlopu należy zapewnić swojemu pupilowi opiekę. Dlaczego jednak nie zabrać psa ze sobą? Warto wykorzystać internet i sprawdzić, czy jest taka możliwość. Pozostawianie czworonoga bez opieki, porzucanie lub oddawanie do schroniska to wyjątkowo zły pomysł. Pies to przyjaciel na lata, warto być odpowiedzialnym właścicielem.

Nieważne gdzie chcesz się wybrać. Podróż z psem trzeba dobrze przygotować. Jeśli wybierasz się w podróż za granicę i będą to pobyty w hotelach, trzeba skrupulatnie sprawdzić co musimy zrobić, by nie mieć w miejscu docelowym problemów. Pies lub kot musi mieć aktualne szczepienia, przejść kwarantannę przed wyjazdem, posiadać paszport i czip. Każdy kraj ma swoje wymagania więc należy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii sprawdzić aktualizacje. 

Wybieramy wakacje z psem

Ważne by uwzględnić jak chcemy się przemieszczać (samolot, statek, samochód) i zdecydować jaka opcja będzie dla naszego pupila najmniej stresująca. W wielu miejscach psy są niemile widziane więc warto wykonać kilka telefonów i dopytać o szczegóły, by urlop był dla nas odpoczynkiem, a nie serią niemiłych niespodzianek. Zdecydowanie prościej jest urlopować z psem w kraju. Ale na pewno nie ominie nikogo wykonywanie telefonów, by dowiedzieć się czy można przyjechać z psem, jakie są wymagania i warunki. Lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność.

Pakujemy bagaże i jedziemy na urlop. Większość "psiarzy" zna swoich pupili więc wiedzą o ich potrzebach i zachowaniach. Jednak w zupełnie obcym miejscu zachowanie naszego psiaka może ulec zmianie: stres, nowe miejsce, zapachy, mecząca podróż. Na campingach spotykają się z innymi psami co nieraz wywołuje niecodzienne zachowania. Na wakacyjny wyjazd zabieramy z sobą książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, smycz, kaganiec, leki (jeśli musi jakieś przyjmować), wodę, miskę, karmę i zestaw do sprzątania nieczystości.

fot.pixabay

Opieka nad psem w czasie urlopu

Gdziekolwiek byśmy się nie wybierali musimy mieć na uwadze to, że nie każdy lubi zwierzęta. Dla bezpieczeństwa swojego i innych urlopowiczów pies powinien być na smyczy. Inni są spokojni, że pies jest kontrolowany a właściciel, że pies nie oddali się w miejsce, którego absolutnie nie zna.

Urlop najczęściej bierzemy latem, gdy jest ciepło i parno. Dlatego należy mieć przy sobie wodę i miseczkę dla naszego pupila. Co jakiś czas warto schłodzić mu wodą pysk. Jeśli musimy się gdzieś zatrzymać (plaża, sklep) to pozostawmy psa w cieniu.

Musimy mieć świadomość, że psy niekoniecznie cieszą się słońcem tak jak my, jest im zdecydowanie cieplej niż nam, ponieważ mają mniej mechanizmów chłodzenia się i nie potrafi skutecznie dostosować się do otoczenia, gdzie panuje wysoka temperatura. Chłodzenie organizmu psa jest słabe. My chłodzimy się całą powierzchnią skóry i poceniem, a pies chłodzi się tylko poprzez dyszenie (ziajanie) więc przy bardzo wysokich temperaturach może to być nieskuteczne i spowodować przegrzanie (udar). 

Oczywistą sprawą jest nie pozostawianie psa (kogokolwiek) w samochodzie. Samochód nagrzewa się bardzo szybko, nawet uchylone okna nie dają nam dobrej wentylacji a w szczególności psu co zostało pokazane na wielu filmikach w internecie. Poza tym narażenie psa na śmierć jest karalne.

fot.pixabay

Pupil zostaje

Jeśli podejmiemy decyzję, że nasz zwierzak zostaje w domu, to naszym obowiązkiem jest zapewnienie mu właściwej opieki na czas naszego wyjazdu. Jest sporo hoteli dla zwierząt, opiekunów dochodzących. Warto też porozmawiać z bliskimi i zapytać, czy mogliby zająć się naszym przyjacielem przez jakiś czas. W przypadku hoteli dla zwierząt najczęściej wymagana jest wcześniejsza rezerwacja ze względu na sezon urlopowy i ciężko dostać miejsce na tzw. last minute.

Nie porzucaj...

Niestety czas wakacji to smutne żniwa dla schronisk i mnóstwo porzuconych zwierząt, umierających w samotności. Dlatego warto pamiętać, że  zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt  porzucenie psa bądź kota to przestępstwo, jest to forma znęcania się nad zwierzęciem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności.

fot.pixabay

(mat.partnera/oprac.A.B.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%